10 adımda şekerden kurtulabilirsiniz!

0

Screen Shot 2016-02-22 at 12.49.12 PM

O bize iyi gelen şekerlerin bağımlılık yaptığına nasıl inanabiliriz ki? Üstelik bir de bu bağımlılığın sağlık açısından çok riskli olduğuna? Siz de şekerden uzak duramayanlardansanız, yediğiniz son şeyi düşünürken aklınıza tatlılar, hamur işleri, karamelli ve çikolatalı kahveler geliyorsa, bu yazı tam size göre. İşte 10 adımda şekerden kurtulmanın ipuçları! Diyetisyen Canan Aksoy sizler için öneriyor.
1) Kendinizi keşfedin.
Önce en çok hangi şekerli yiyecekleri sevdiğinizi ve hangilerini daha çok tükettiğinize bir bakın. Bunların yerine meyveyi tercih edin. Meyvenin besin değeri daha yüksektir ve lif içerir. Bu da sindirime yardımcı olur. Meyve sularında posa olmadığından meyve sularından uzak durun.Taze veya kuru meyve yemeyi tercih edin.
2) Kahvaltıyı alışkanlık haline getirin.
Kahvaltı kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olacağından bu öğünü atlamazsanız, günün ilerleyen saatlerinden canınız daha az şeker isteyecektir.
3) Şekeri olabildiğince kesmeye çalışın.
Gazlı içecekler şekerli yiyeceklere göre daha masum değildir. Eğer her gün içme alışkanlığınız varsa, öncelikle bunu haftada bir ya da ikiye indirin. Sonrasında da şekersiz ve kremasız, sütlü kahvelere terfi edin.
4) Şekerin çok sinsi olduğunu unutmayın.
Yediğiniz salataların soslarında bile şeker bulunabilir. Tahıl gevrekleri, müsliler, granolalar, reçeller, ketçap gibi soslar ve dondurmada da şeker vardır. Dikkatli olun.
5) Bunları her zaman bulundurun.
Sade yoğurt (meyveli yoğurtlar da şeker içerir), sebze, meyve, kuruyemiş, et ve balığı evinizde her zaman bulundurun.
6) Etiketleri okuyun.
Yapay ya da doğal farketmez, yediğimiz çoğu şeyde şeker bulunur. Satın alacağınız her şeyin etiketini okuyun. İçeriğin sonu ..oz (..ose) ile bitiyorsa bu şeker demektir.
7) Çöpü kullanın.
Başlayacağınız ilk yer buzdolabınız ve mutfak dolaplarınız olmalı. Konsantre meyve suları, işlenmiş soslar, bisküviler, çikolatalarla dolu olan dolaplarınızı boşaltın ve bunların yerini sağlıklı ve şeker içermeyen besinlerle doldurun.
8) Fast Food’u hayatınızdan uzaklaştırın.
Fast food’u hayatınızdan olabildiğince uzaklaştırın. Dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa sağlıklı bir çorba veya salata tercih edebilirsiniz. İşyerinize ise evde hazırladığınız yemeklerden götürebilirsiniz.
9) Alkol de şekerdir.
Alkolün neredeyse hepsi şekerdir. Eğer kullanıyorsanız tüketiminizi minimum düzeyde tutmaya çalışın.
10) Anlatın ve paylaşın.
Şekeri bırakmaya karar verdiğinizi sık sık görüştüğünüz bir arkadaşınızla ya da ailenizle paylaşın. Bu durumda sizi kontrol edebilecek ve ikaz edecek birileri olur.

Paylaş

Cevap yaz