30 yaşından sonra kilo almamanız için dikkat etmeniz gereken 6 nokta!

0

screen-shot-2016-11-14-at-8-32-03-am

Evet, yaşın ilerlemesiyle birlikte kiloların artması birbiriyle çok paralel kabul edilir. Ama bunun tek sebebi yediklerimiz değil. Yaşam şeklimizin de bunda etkisi büyük. İşte sizlere yaşınızın ilerlemesine rağmen sağlıklı ve iyi hissetmenizi sağlayacak öneriler…

  1. Çilek, elma ve soğan

Bilim adamları flavonoid bakımından zengin gıdaların tüketiminin artmasının kilo kaybı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmış. İşte buna göre gönül rahatlığı ile yiyebilecekleriniz:Kızılcık, çilek, kiraz, üzüm, yabani çilekler, çay, elma, soğan, pırasa ve brokoli…

  1. Aktiviteye devam

Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşladığı için sizin ettiğiniz hareket miktarı artmalı. Yemeğinize dikkat etseniz bile hareketlerinizi azaltırsanız bu çok yarar sağlamaz. O yüzden daha önce hayatınızda yoksa bile arık spora, en azından yürüyüşü hayatınıza sokma zamanınız geldi. Üstelik spor hem kaslarınızın hem eklemlerinizin güçlü kalmasını da sağlayacaktır. Bu bile yaşlanmayı bir nebze de olsa yavaşlatır. Bu arada yapılan araştırmalarda 10’ar dakikadan 3 kere yapılan egzersiz programının bir kerede 30 dakika yapmak kadar etkili olduğu ortaya çıkmış. Bu demektir ki bir yere 10 dakika yürüme fırsatınız varsa değerlendirin.

  1. Zihinsel olarak aktif olun

Yaş ilerledikçe unutkanlık gibi hafıza problemleri de baş göstermeye başlar. Hatta bazen bu konuda ne yapacağınızı bile bilemezsiniz. Ama aslında var yapacak şeyler… Bedenimiz gibi beynimizi işlevsel kılmalıyız. Bulmacalar, sudoku gibi oyunlar, satranç oynamak ya da bunun gibi zeki geliştiren aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Bunlar beynin farklı bölümlerini uyardığı için hafıza veya konsantrasyon gibi farklı açılardan katkısı olur.

Unutmayın, beyninizi bu aktivitelerle oyalamak stres ve depresyondan da uzaklaşmasına yardımcı olmak demektir.

  1. Düşük kalori diyetlerine “Hayır”

Tabi ki kilo kontrolü önemli ama nasıl? Az kalori diyetlerini pek önermiyoruz çünkü bunlar metabolizmanızı daha da düşürecektir. Gereken kaloriyi almazsanız, vücudunuz gereken enerjiyi sağlamak için kalorileri tutar. Bu tip diyetlere sıkça başlayıp bitirdiğiniz takdirde metabolizma hızınız hiç bir zaman olması gerektiği gibi olmaz. Bu arada unutmayın, 1200 kalorinin altındaki diyetler yağ değil kas kaybınıza neden olur.

  1. Düzenli sağlık kontrolü

Yaş almak, beraberinde yüksek tansiyon, osteoporoz gibi bazı sorunları daha hayatımıza sokar ki bunlar fiziksel olarak da iyi görünmemizi etkiler. Artık düzenli çekap programlarına başlamak gerekir. Doktorunuzun önderliğinde yapmanız gereken tetkikleri her sene yaparsanız, metabolizma ve sağlığınızdaki olumsuz değişiklikleri erken fark eder ve önlemini alabilirsiniz. Hatta en sağlıklı şekilde size uygun fiziksel aktivite programı oluşturulmasına da faydası olur.

  1. Hemen başlayın!

Bir kaç kilo mu aldınız? Havalar dönüyor, canınız da hep tatlı mı istiyor? Bu dönem de böyle mi olsun diyorsunuz? Hayır! Koy vermek yok. Yolunda gitmeyen bir şey gördüğünüzde hemen harekete geçin. O gelen kilo 1-2 iken vermek kolaydır ama 4-5’e çıktığı anda sorun olur. Hiç bir işi, hele sağlığı yarına bırakmayın.

 

Paylaş

Cevap yaz