Sabırlı olmanız şart

0

_sy_6853

Sporculardan motivasyon almaya devam ediyoruz. 1992 doğumlu Berkay Türkkan herkese önce sabırlı olmaları gerektiğini söylüyor. Ama doğru, ölçülü beslenmenin ve yaptığınız sporun karşılığını mutlaka  alacağınızı da ekliyor. 

Sizi tanıyabilir miyiz? Spor geçmişinizi de  öğrenebilir miyiz?
22 Ağustos 1992 İstanbul doğumluyum. Fitness ile ilgilenmeye 2011 Eylül ayında başladım fakat öncesinde de spor hep hayatımda önemli bir yer aldı. Küçük yaşlarda yüzmeyle ilgilendikten sonra ilk ve ortaokulda futbol, lisede ise amatör olarak basketbol ile ilgilendim. Fitnessın yanında fırsat buldukça hala basketbol ve yüzmeye devam ediyorum.

    İyi bir vücuda sahip olmak ne demek?
Açıkçası “iyi bir vücut” demek herkes için farklı bir anlam ifade ediyor çünkü devreye kişisel istekler ve kişisel hedefler giriyor. Kimisi için göbeksiz bir vücut yeterli olurken kimisi t-shirt giydiğinde içini doldurmak da istiyor. Aynı şekilde kadınlarda da hedef kimi zaman “selülitsiz bir vücut” , kimi zaman “sıkı ve şekilli bir kalça” olabiliyor. Kadın-erkek büyük çoğunluk için ortak hedefi özetle “plaj vücudu” olarak değerlendirebiliriz çünkü herkes plajda havluların arkasına saklanmadan, rahat rahat zaman geçirebilmek istiyor.

Her geçen gün yeni bilgiler çıkıyor. Dün önerilen şeyler bugün önerilmiyor. Ama sanırım her şey temel bir mantık üzerine kurulu, nedir bu?
Değişmeyen tek gerçek hedeflerinize giden yolun antrenman-beslenme-dinlenme üçlüsüne dikkat etmekten geçtiğidir. Bu üçlü hakkında her gün yeni bir bilgi çıkıyor veya mevcut bilgiler değişiyor olabilir fakat onlara dikkat etmeden sonuç alamayacağınız değişmez bir gerçektir.

İyi bir görüntünü ve sağlıklı bir vücut için beslenmenin önemi nedir?
“Ne ekersen onu biçersin” atasözünün spor ve beslenmeye uyarlanmış hali “Ne yersen O’sundur”. Eğer beslenmeniz yeterince iyi değilse dünyanın en iyi antrenmanlarını yapıyor olsanız bile istediğiniz sonuçları alamazsınız. Spor bir araba düşünün. Her ne kadar lüks olsa da benzin olmadan gider mi? Tabi ki gitmez. Beslenme de vücudun yakıtı ve gelişmesinin anahtarıdır. Dolayısıyla kaliteli bir beslenme planı sağlıklı yaşamın ve sporun olmazsa olmazıdır.

Nasıl beslenmeliyiz?
Açıkçası bu sorunun cevabı çok kapsamlı, yerine göre sayfalarca cevap yazılabilir. Hatta sadece beslenme üzerine sayısız kitap da var fakat temel bir şekilde özetlemem gerekirse: Yağ oranınızı düşürmek istiyorsanız gün içerisinde yaktığınız kalorinin altında kalori almalı, karbonhidrat ve yağ tüketiminizi (sağlıklı yağlar hariç) düşük tutmalısınız. Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız kalori alımınız gün içerisinde yaktığınızdan fazla olmalı, sağlıklı karbonhidratlardan (örneğin yulaf ve bulgur) faydalanmalısınız. Protein alımınız her iki durumda da yüksek olmalı. Klasik olarak her iki durumda da un, tuz, şeker ve sağlıksız yağlardan uzak durmalısınız. Başlangıçta da söylediğim gibi beslenme konusu başlı başına apayrı ve detaylı bir konudur fakat özetle hedefimize göre yukarıdaki gibi bir sistem uygulanabilir.

Temel protein kaynaklarımız neler olmalı ve onları ne sıklıkta yemeliyiz?
Özellikle sporla uğraşan kişilerin en temel protein kaynağı hayvansal proteinlerdir. Hayvansal protein kaynakları arasında ekonomik olarak tavuk ve hindi eti, devamında ise kırmızı et ve balık başı çeker. Kendimden örnek vermem gerekirse profesyonel sporcu olduğum için her gün birer öğün tavuk, hindi, kırmızı et ve balık tüketiyorum. Sporla uğraşan veya sağlıklı bir beslenme planı uygulamak isteyen kişiler de bu kaynaklara her gün yer verebilirler. Bitkisel proteinler ve sebzelerle birlikte hem lezzetli, hem de besleyici öğünler oluşturabilirler.

screen-shot-2017-01-02-at-6-49-16-pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz kendinize uyguladığınız beslenme programınızda kendinizde ne gibi farklar gördünüz?
4.5 yıl önce fitness ile ilgilenmeye başladığımda 76 kiloydum. 187 boyundaydım ve bu kiloyla zayıf gözüküyordum. Süreç içerisinde adım adım beslenme programımı geliştirdim, sporuma devam ettim ve şu an 90-92 kg arasındayım. Bu süreçte vücudum çok ciddi bir değişim gösterdi ve eskiye kıyasla çok daha estetik bir görünüme sahip oldum. Bir nevi kendime, vücuduma yatırım yaptım diyebilirim. Sadece görsellik anlamında da değil, yaşlılık döneminize de ciddi bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Maalesef hep genç kalmayacağız, şimdiden ilerisini düşünmek de önemli.

Spora ve dikkatli beslenmeyle birlikte sağlıklı hayata yeni başlaya gençlere ve kadınlara ne önerirsiniz?Gençlere her şeyden önce sabırlı olmalarını öneririm. Gençliğin de verdiği avantajla önceki sorularda belirttiğim noktalara dikkat ettikleri sürece önemli sonuçlar göreceklerinden emin olsunlar fakat bunun hemen gerçekleşmesini beklemesinler çünkü vücutta görsel anlamda değişim yakalamak “hemen” gerçekleşmez, “süreç” içerisinde olur.
Son dönemde genç-yaşlı fark etmeksizin kadınların da spora ilgili ciddi şekilde arttı ve önümüzdeki dönemde de artmaya devam edecek. Kadınlara en büyük önerim çalışmalarına sadece kardiyo ile devam “etmemeleridir”. Vücutlarında sıkılaşma görmek ve kilo verirken sarkma yaşamamak için ağırlık çalışmalarını da mutlaka antrenmanlarına dahil etsinler. “Ağırlık çalışırsam erkek gibi olurum” düşüncesi çok büyük bir yanlıştır. Annelerden ise önemli bir ricam var. Çocuğunuz herhangi bir spor dalıyla ilgileniyorsa lütfen destek olun. “Derslerini aksatacak” diyerek spordan kopmasını istemeyin. İkisini bir arada götürerek hem zihinsel, hem de fiziksel anlamda çok daha sağlıklı bireyler olacaklarını lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Banvitburada.com’dan alıveriş etmekten memnun musunuz? Ne gibi kolaylıklar sağladı size? Neden orayı tercih ediyorsunuz? 
Banvitburada.com ‘dan fazlasıyla memnunum çünkü hem istediğim tüm ürünleri tek bir seferde alabiliyorum, hem de tüm bu siparişlerim uygun olduğum saaate ücretsiz olarak evime kadar geliyor. Önceden mahallemdeki kasaptan alışveriş yapıyordum. Çoğu zaman hindi bulamıyordum veya tavuk göğüs almak istediğimde gramajları uygun olmadığı için zaman harcayarak tekrar kendim hazırlamam gerekiyordu. Artık bu sorunların hiçbiri kalmadı ve bana önemli bir zaman kazandırdı. Çoğu kişinin kendi yemeklerini hazırlayamamasının nedeninin vakit darlığı olduğu düşünülürse bu gerçekten çok büyük bir artı.

Beyaz et konusundaki bu spekülasyonlar karşısında sizin tutumunuz ne?
Özellikle son dönemdeki tartışmalardan sonra beyaz et konusunda büyük firmaların tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Firma ne kadar büyük olursa denetimler de o kadar sık oluyor, dolayısıyla herhangi bir hata yapma şansı kalmıyor. Ek olarak büyük firmalar için marka değeri çok daha önemli olduğundan böyle riskleri hiçbir zaman almıyorlar.

 

Paylaş

Cevap yaz