Akşam yemeğini yarım saatte sofraya koymanızı sağlayacak hileler!

0

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabi ki akşam sofrasına lezzetli ve doyurucu yemekler koymak istiyorsunuz. Ama kimi zaman bu durum saatlerinizi mutfakta geçirmenize sebep oluyor. Size önereceğimiz yöntemlerle artık çok daha kısa sürede bu işi halledebileceksiniz.

 1. “Beş Malzemeli” tarifler
Son yıllarda pek çok yerde 5 malzemeli tariflerle karşılaşmışsınızdır. Hatta sitemizde bile tariflerin altında bizim önerilerimizi bulabilirsiniz. Bu gerçekten pratik bir yöntemdir. Tabi yağ, sirke tuz gibi içeriklerden bahsetmiyoruz.

 2. Zamanınıza uygun yemek seçin
Eğer 20 dakikanız vara, daha önce 20 dakikada yapmış olduğunuz bir yemeği yapın, ya da tarifler arasında 20 dakikalık bir yemeği seçin. Birkaç yemek birden yapacaksanız, yapılışı en uzun olanından başlayın. Onun pişme aşamasındaki aralıklarda diğerlerine yönelin.

3. Doğru malzemeleri bulundurun
Kilerinizi etkili kullanın. Sık kullandığınız malzemeler eksik kalmasın. Yemeklere tat veren sosları da katarak lezzetli ve çabuk yemek yapabilirsiniz.

 4. Pişmesi gerekmeyen yemeklerden seçin
Her yemek pişmek zorunda değil, çiğ olarak da yiyebileceğiniz pek çok tarif bulmanız mümkün. Ya da çok kısa süre haşlanması gereken… Salataların yanı sıra sebzelere şarküteri ürünleri sararak da nefis tabaklar yaratabilirsiniz.

 5. Malzemelerinizi önceden hazırlayın
Malzemelerinizi yemek hazırlamadan önce mutlaka hazırlayın. Hatta boş bir zamanınızda ertesi günkü malzemeleri bile hazırlayabilirsiniz. Onları güzelce dolaba saklayın. Böylece bir sonraki gün dolaptan hazır temizlenmiş, doğranmış malzemelerinizi çıkarıp kolayca pişirmeye başlayabilirsiniz.

6. Arada Çin usulü deneyin
Çinlilerin wok tenceresinde yemek pişirmeleri çok pratiktir. Yüksek ateşte hızlı hızlı çevirerek yiyeceklerinizi lezzetli şekilde pişirebilirsiniz. Susam yağı, soya sosu gibi malzemeler de şipşak sofranızı kurtaracaktır. Özellikle diri sebzeli tavuk yapmak için nefis bir yol. Ya da bademli tavuk!

 7. Hazır malzeme kullanın
Tamam, bir gün evvelden nohutu ıslatmak alıştığımız bir yöntem ama kimi zaman bunu unutmuş olabiliriz. Neyse ki artık nohut gibi pek çok sebze ya da bakliyatın kullanılmaya hazır hali var. Aceleniz varsa bunları değerlendirebilirsiniz.

8. Mikrodalga fırını hor görmeyin
Gelenekselliğe bağlı aileler pek mikrodalga fırın kullanmak istemez. Ama son yıllarda, hele ki çocukla yaşamda soframıza katkısı da kaçınılmaz. Sadece ısıtmak değil, pişirmek için bile onu kullanabilirsiniz. Mesela fırında patates yapacağınız zaman bütün patatesin pişmesi 45-60 dakika alırken aynı ölçüde patatesin pişmesi 20 dakika sürüyor. Ama tabi her besin mikrodalgaya uygun değil, bunu da unutmamak lazım.

 9. Etleri küçük parçalar halinde kullanın
Gayet basit: Ne kadar küçük, o kadar çabuk pişer. O yüzden pişireceğiniz yemeğin ebatlarını küçük küçük tutun. Ayrıca tencere yemeği olarak kırmızı etin pişmesi tavuk ya da hindiden daha uzun sürdüğünden acil durumlarda beyaz eti tercih edin.

 10. Dökme tencere kullanın
Son derece kullanışlı bir ürün. Çorbadan makarnaya, et yemeğinden güvece her şekilde kullanabilirsiniz. Demirden yapıldıkları için ısıyı iletmesi de, temizlenmesi de çok kolaydır.

Paylaş

Cevap yaz