Anaokulunun yararları…

5

Pek çok anne çocuğu küçükken yanında olmasını ister. Onu erken yaşta okula götürmek vicdanen onu rahatsız eder. Oysa ki çocukların gelişimi için ilkokuldan önce eğitim dünyasına başlamasının yararları çok fazladır. İşte size en önemli noktalar: 

· Diğerleri ile ilişki kurmayı ve arkadaş edinmeyi öğrenirler.

· Sosyalizasyon süreci içinde temel kurallara bağlı kalmayı ve diğerleri ile birlikte yaşamalarını sağlayacak toplumsal kuralları öğrenirler.

·  Bencillikten sıyrılıp paylaşmayı öğrenirler.

·  Sınıf ortamı içinde nasıl davranmaları gerektiğini öğrenerek ilkokula hazırlık yaparlar.

· Kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılamayı, tuvalet ve hijyen kurallarını öğrenirler. Öğrendikleri bu özbakım ilkeleri çocukların bağımsızlaşmasını sağlar.

· Anlatılan hikayeler, yapılan aktivitelerle çocukların konuşma ve iletişim becerileri gelişir.

· Çocuklar kendilerine güven duymayı öğrenirler.

· Yapılan aktiviteler sayesinde el becerilerini geliştirirler.

· Eğlenceli aktivitelerle henüz okumayı öğrenmeseler de somut düşünme yetilerini geliştirirler.

· Yapılan sıçrama atlama gibi hareketler kaba motor gelişimlerine katkıda bulunur.

·  Anaokulunun en güzel yanı tüm bu becerileri çocukları eğlendirerek, oyunlar eşliğinde öğretmesidir.

·  Anaokuluna giden çocuklar, ilkokul eğitimi için gerekli zihinsel, bedensel, psikolojik ve sosyal olgunluğa erişirler.

Çocuğunuzu anaokuluna hazırlamak için:

· Çocuğunuzu erken yaşlarından itibaren kendi bakımını yapabilecek ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yetiştirmelisiniz.

· Çocuğunuza aşırı korumacı bir tutum sergilememeleri her fırsatta ev içinde sorumluluklar (oyuncaklarını toplamak, kendi kendine yemek yemek)vermelisiniz.

· Anne ve babasının ya da evinize gelip giden aile bireylerinin yanı sıra farklı ortamlarda değişik insanlarla vakit geçirebilmesini sağlamalısınız.

· Yaşıtlarının bulunduğu ortamlarda rahatça hareket edebilmesine fırsat verilmelidir.

· Anaokuluna başlama zamanından önce, ona neden anaokuluna gideceğini anlatmalısınız.

· Anaokulunda neler yapılacağı, oraya nasıl gideceği, okulda ne kadar kalacağı gibi ayrıntılar çocuğa önceden anlatılmalıdır. Nasıl bir ortamda olacağını, gün içinde neler yapacağını öğrenirse kendine olan güveni artacaktır.

· Anaokulunu büyümenin bir göstergesi olarak sunmak da motivasyonunu artıracaktır –ki bu bizler tarafında çok sık kullanılan bir motive cümlesidir…

· Okulla ilgili sorularına yaşına uygun bir seviyede cevap verilmelidir.

· Anaokuluna gidiş evdeki herkes tarafından desteklenmeli ve çocuğunuzu, diğer çocuklarla oyunlar oynaması vakit geçirmesi için özendirmelisiniz.

· Yeni ve bilinmeyen bir ortam çocuğunuzda kaygı uyandıracaktır. Nasıl bir yer olacağını anlattıktan sonra, eğer fırsatınız varsa, okul başlamadan önce okulu ziyaret etmek hatta öğretmeni ile tanıştırmak yararlı olacaktır.

Paylaş