Anne sütü ne zamana kadar?

0

Günümüzde bebeklerin doğumdan itibaren ilk atı ay boyunca yalnız anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi öneriliyor. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aylin ŞİMŞEK anlatıyor.

İlk altı ay tek başına anne sütü ile beslemenin ardından, uygun ek besine devam edilerek, yılda 1.3 milyon bebeğin ölümünün önlenebileceği hesaplanmaktadır. Hastalıkları önlemesi ve maliyetinin çok düşük olması nedenleri ile anne sütü ile beslenme en yararlı, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir. Doğal beslenme olarak tanımlanan bu beslenme biçimi ile süt çocukların da başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığın görülme sıklığı azalmakta ve beyin gelişimi daha iyi olmaktadır. Anne sütü ile beslenenlerde ileri yaşlarda alerji, kanser, multil skleroz, ateroksleroz gibi hastalıklar ile alkolizm gibi sorunlara daha az rastlanmaktadır. Emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoproz ve anemi daha az görülmektedir.

Hamilelik dönemlerinde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Emzirme doğumdan yarım saat sonra başlamalıdır. Özellikle ilk haftada salgılanan kolostrum dediğimiz yoğun kıvamlı gelen süt, yaşamsal önem taşır. Çünkü bağışıklığın oluşması için gereken tüm maddelerin transferi, kolostrum sayesinde olmaktadır. Kolostrum aşı özelliği taşır ve benzeri üretilememektedir. “Sütüm iyi değil” veya “yeterli sütüm yok” ya da “bebeğim artık emmek istemiyor”, oldukça sık duyduğumuz cümlelerdir. Emzirme ile ilgili sorunlar genellikle geçicidir. Bununla beraber sağlıklı bebek açtır. Eğer bir anne bebeğinin artık memeyi istemediğini veya biberonu tercih ettiğini söylüyorsa, sebep aranmalıdır.  Emzirmenin yararlarının anneye çok iyi açıklanması ve annenin kendini suçlu hissetmesine neden olmadan, emzirmenin yeniden başlatılması gerekmektedir. Birçok hasta anne, bebeğini hiçbir sakınca olmadan emzirebilir. Örneğin üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren annenin, bebeğini emzirmesinde sakınca yoktur. Aksine, bu durumda annenin emzirmesi, hastalık sırasında vücudunda yapılan antikorları bebeğe vermesi açısından koruyucudur. İshal geçirmekte olan anne de bebeğini emzirebilir. Bebekler hastalandıklarında birçok besini ret ederken, anne sütünü kolayca alırlar. Bu nedenle hastalanan bebekleri özellikle annelerinden ayırmamaya özen göstermek ve anneleri de emzirmeye teşvik etmek gerekir.

Memeyi reddeden bebekler

Bazı bebekler memeyi reddeder ve bu durum annede büyük strese neden olabilir. Anne istenmediğini, işe yaramadığını düşünebilir. Bebekteki orta kulak iltihabı, burun tıkanıklığı, ağızının pamukçuk veya diş çıkarmadan dolayı acıması, memeyi reddetmesine neden olabilir. Anneden ayrılma, yeni bakıcı ya da sık bakıcı değiştirme, aile düzeninde değişiklik, annenin adet görmesi veya annenin kokusundaki değişiklik de bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir. Memeyi reddetme durumunda anne bebeği kendine yakın tutmalı ve sık emzirmeye çalışmalıdır. Toplumda anne sütünün sadece ilk altı ay faydalı olduğu, daha sonra bebeğin emmesinin faydasız olduğu görüşü oldukça yaygındır. Bu oldukça yanlış bir düşünce biçimidir. Eğer bugün bebekler ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslense ve bu bebeklere altı aydan sonra iki yaşına kadar anne sütünün yanında besleyici gıdalar verilse, her sene beş yaşın altındaki 1.5 milyon bebek ölümden kurtulacaktır. 2 yaşına kadar anne sütü alan bebeklerin, ishal, zatürre ve benzeri hastalıklara yakalandıklarında hastaneye yatış oranlarının, anne sütü almayanlara göre çok daha düşük olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Amerikan Pediatri Akademisi, doğumdan hemen sonra anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra uygun besin takviyeleriyle, iki yaş ve üzerine kadar devam etmesi önermektedir.

Paylaş

Cevap yaz