Annelerden sorular ve cevapları 2

0

badsanta

 

 

 

 

 

 

 

15 yaşındaki oğlum 180 cm boya ve 98 kiloya sahip. Oğlumun bu yaşta bu kiloda olması bizi endişelendiriyor. Hormon tetkikleri yapıldı ancak herhangi bir sorun çıkmadı. Kilosunu kontrol altına alamıyoruz. Ne önerirsiniz?

15 yaşındaki erkek çocuklarında 152-182 cm boy ve 39.5-77.6 kiloları arası değerler normal kabul edilmektedir. Oğlunuzun boyu 180 cm ile normalin üst sınırında. Ama kilosu normal kabul edebileceğimiz değerin yaklaşık 20 kg üstünde.
Sağlıklı bir kiloya düşmenin ve formda olmanın en önemli yolu dengeli ve düzenli beslenme ile düzenli egzersiz yapmaktır. Yani hem beslenmeye dikkat edilmeli hem de düzenli egzersiz yapılmalı. Bu gerçekler doğrultusunda, oğlunuzu düzenli egzersiz yapabileceği bir sportif faaliyete yönlendirmenizin çok doğru bir yaklaşım olacağını belirtmek isterim. Yine de tek başına sportif bir faaliyetle ilgilenmesi yeterli değil. Mutlaka dengeli ve düzenli beslenmesi de gerekli. Ancak bu sayede sağlıklı kilo sınırlarına inebilir ya da sağlıklı kiloda kalmaya devam eder. Oğlunuzun özellikle fast food tarzı yiyeceklerden, aşırı enerji yüklü yiyeceklerden (şekerlemelerden, tatlılardan, pastalardan) ve yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durması gerekli ve önemli.

Sizin ve oğlunuzun sağlıklı beslenebilmesi için:

 • Günde üç öğün olmak üzere beslenmelisiniz. Kahvaltıyı hiç atlamayın.
 • Günlük beslenmenizin yaklaşık yüzde 55’i karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Tahıl grubu yiyeceklerinizi kepekli ürünlerden seçin.
 • Her gün birkaç çesit taze sebze ve meyve yemelisiniz.
 • Günlük tükettiğiniz yağın verdiği enerji günlük enerji ihtiyacınızın yüzde 30’unu aşmamalıdır.
 • Yemeklerinizde hayvansal kaynaklı yağlar yerine, doymamış yağ asitlerinden zengin bitkisel sıvı yağları (zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü vb.) kullanın. Katı yağlardan uzak durun.
 • Yemeklerinizi pişirirken haşlama, ızgara, fırında pişirme ve buharda pişirme yöntemlerini kullanın. Kızartma ve kavurma yöntemlerinden kaçının.
 • Yağlı et ve et ürünleri (sucuk, salam, sosis vb.) yerine balık, tavuk, hindi eti ya da kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagilleri tercih edin.
 • Yağsız ya da az yağlı süt ve süt ürünlerini (yoğurt, peynir vb.) yemelisiniz.
 • Az şekerli besinleri tercih edin; çay şekeri gibi rafine şekerleri mümkün olduğunca tüketmeyin.
 • Tatlıların ve şekerli içeceklerin tüketimini sınırlandırın.
 • Günlük tuz alımınızı azaltın (ortalama 1 çay kaşığı) ve yemeklerin tadına bakmadan tuz atmayın.
 • Uzun süreli açlıklardan kaçınıp, öğünleri düzenli yemeye dikkat edin. Çok acıkmayı önlemek için ara öğünlerden yararlanabilirsiniz. Ara öğünlerde abur cubur yenmemesine özen gösterin.

Çocuğum 7 yaşında ve bu sene okula başlıyor. Grip aşısı yaptırmalı mıyım?

Kreşe, anaokuluna ve okula başlanılan ilk yıllarda, çocuklarda üst solunum yolları rahatsızlıkları (grip, boğazda iltihaplanmalar vb.) daha sık görülmektedir. İlk defa kalabalık bir ortama giren çocukların daha sık hastalanmasının nedeni, çok sayıda çocuğun her birinin birer enfeksiyon taşıyıcısı olabilmesidir. Ev ortamından sonra ilk defa yoğun bir enfeksiyon ajanı tehditi altında kalan çocuklarda hastalanma daha sık olmaktadır. Hasta olan çocuktan diğer sağlam çocuklara hava yoluyla enfeksiyonun yayılması riski, ev gibi daha izole ortamlarda yaşayan çocuklara göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca ilk defa okula giden çocukta beslenme ve uyku düzensizlikleri eskiye nazaran daha sık olustuğu için daha sık hasta olurlar. Bu gerçekler nedeniyle, okula başlanılan ilk yıllardaki muhtemel enfeksiyonları engellemek için bu dönemlerde, çocukların beslenmesine ve uykusuna daha dikkat etmenin, aşılama gibi koruyucu önlemler almanın (grip aşısı, HIB aşısı vb. gibi) önemli ve gerekli olduğunu söyleyebilirim.
Grip aşısı özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklara, kronik kalp ve akciğer rahatsızlığı (astım gibi) mevcut insanlara, şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlığı olan çocuklara, kalabalık ortamlarda bulunan çocuklara, okulun ilk senelerinde önerdiğimiz bir aşıdır.Okula bu sene başlayan çocuğunuza Influenza (grip) aşısının vurulmasını öneririm. Grip aşısının içinde çeşitli suşlardan saflaştırılmış inaktive influenza virüsleri mevcuttur. Yani grip aşısı içindeki virüslerin hastalık yapmayacagını, ölü virüsler olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda da endişe etmeyiniz.
Grip aşısı embriyonlu yumurta kesesinden elde edildiği için özellikle ciddi yumurta alerjisi olanlara yaptırılmamalıdır. Çocuğunuzda yumurta ve türevlerini yediğinde alerji olup olmaması önemli. Eğer yumurta ve yumurtalı yiyecekleri tükettiğinde alerjisi oluyorsa, grip aşısı vurulmamalıdır.
Grip aşısı için en uygun zaman Eylül sonu, Ekim ayı ve Kasım ayının başlarıdır. Size önerim, grip aşısı vurulma gerekliliklerinin ve yumurta alerjisinin araştırılması açısından bir doktor arkadaşımıza başvurmanızdır.

Bebeğim 5 gün önce kasık fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyat bölgesi ve çevresinde kızarıklık ve sertlik var. Sebebi ne olabilir?

Bebeğinizin ameliyat bölgesi ve çevresinde olusan kızarıklık ve sertliğin nedenini saptayabilmek için en kısa zamanda muayene etmek gerekli. Dokulardaki şişlik, kızarıklık, ısı artışı ve ağrı, iltihabin önemli bulgularıdır. Dikiş bölgesinde, kesinin olduğu dokularda gelişebilecek muhtemel bir enfeksiyon nedeniyle böyle bir durum oluşabilir. Bunun dışında atılan dikişlerdeki ayrılmalar, kasık fıtığının giderilmesi için yapılan operasyona rağmen (o bölgede zayıflayan, fıtığa yol açan karın anotomisinin ameliyatla güclendirilmesine rağmen) fıtığın tam düzeltilememesi, kesi bölgesinde oluşabilecek nedbe dokusu, dikiş yerinde oluşabilecek cilt rahatsızlığı, alerjiler (belki sizin de belirttiğiniz gibi bebeğinizin bezinin sürtünmesi vb.) gibi muhtemel sebepler nedeniyle bebeğinizin ameliyat bölgesinde kızarıklık ve sertlik oluşabilmektedir. Size önerim en kısa zamanda bebeğinizin ameliyatını yapan doktor arkadaşımızla iletişime geçmenizdir. Bu doktor arkadaşımız yapacağı muayene sonrasında nedeni net olarak belirleyecek, eğer gerekliyse tedavisini de düzenleyecektir.

dreamstime_s_1941583

Bebeğim 13 aylık. Yeni yeni yürümeye başladı. Tam olarak ne zaman yürüyecek?

12-18 ay arasındakı çocuklar, yürüme, elinden tutulduğunda merdivenden inme, ayakta iken çömelme, yere doğru eğilme gibi fizik becerileri gerçekleştirdiklerinde normal kabul edilirler. 18 aylıktan sonra kendi başlarına merdivenden inmeye başlarlar. Anladığım kadarıyla, bebeğiniz yeni başlasa da yürüyor şu anda. Bazı çocuklarda yürüme becerisi bir parça gecikebiliyor. Ama bebeğiniz yürüme konusunda sağlıklı bir gelişme izliyor diyebilirim. Zamanla yürüme konusundaki becerisini arttıracaktır.

Kızım 2.5 yaşında. Zaman zaman yüzüstü yatıp, terleyene kadar kasıklarını kaşıyor ve bu 1 yaşından beri belirsiz sıklıklarla devam ediyor. Her türlü tahlili yaptırdık. Mantar, idraryolu enfeksiyonu tedavileri gördü. Mastürbasyon olabileceğini düşünerek psikoloğa da götürdük ancak hiçbir sonuç alamadık.

Bana aktardığınız bilgiler ışığında, kızınızın bu davranışını açıklayacak organik bir rahatsızlık olmadığını kabul etmek gerekli. Çünkü pek çok muayene ve tetkik yapılmış ve bu tür bir rahatsızlık tespit edilememiş. Bu gerçek ışığında, ben de kızınızın bu davranışının psikolojik temelleri olan mastürbatif bir eylem olabileceğini düşünüyorum.
Küçük çocuklar, bir yaşın altında bile mastürbasyon yapabilirler. Ama bu olguyu erişkinlikteki gibi seksüel bir davranış değil, haz veren bir duyum olarak değerlendirmek gerekli.Bebekler altları bağlandığında, cinsel organlarının temizlenmesi esnasında aldıkları duyumlar ile cinsel organlarını keşfederler. Zamanla, özellikle iki yaşına doğru giderek artan bir şekilde, kontrollü hareketlerin yapılabilmesi ile çocuk kendi bedenini keşfetmek icin dokunmaya başlar. Bedenini öğrenmek için dokunma eyleminde birincil amaç yine haz almak, kendini doyurmaktır. Dokunmayla başlayan genital ilginin, haz alınan mastürbasyona dönüştüğü ilk iki yıllık zaman sürecinde, çocuklar en çok elleriyle genital bölgeye dokunarak mastürbasyon yaparlar. Bazı çocuklarda bacaklarını kasma, sıkıştırma, genital bölgeyi bir yere sürtme gibi davranışlara da rastlanabilir. Bu esnada yüzü kızaran çocuk terler, nefesi sıklaşır, en sonunda da gevşer ve uykuya dalar. Bu şekildeki çocuklarını gören anne-babalar telaşa kapılır ve bu konuda bazen sert tepkiler gösterirler. Oysa çocukların gelişiminde gözlenebilen bu durumun, çocuğun gelecekteki cinselliğinde önemli bir rahatsızlığa yol açmadığı, yetişkin mastürbasyonu gibi cinsellikle hiç ilgili olmayan bir nedene bağlı olduğu bilinmelidir. Bu anlarda çocuğun ilgisini başka bir yöne çekmeye çalışmak çoğunlukla yeterli olacaktır. Ancak eğer çocuk çok sık mastürbasyon yapıyorsa, ellerini genital bölgeden hiç çekmiyorsa, bu durum psikolojik bir rahatsızlığa, dış uyaran azlığına bağlı olabilir. Elbette bu durumu da incelemek gerekli.
Sizin kızınızın yaptığı hareket de mastürbatif bir eyleme benziyor. Yine de kızınızın bu yolla mastürbasyon yaptığını farz edersek ve bu durumun zararlı ve çocuğun gelişimine olumsuz etkisi olmayan bir durum olduğunu da bilirsek, endişe etmeye gerek olmadığını söyleyebilirim. Bu şekilde yatması ve terlemesi aşırı artarsa, kızınızın yeterince doyum sağlayamadığını, anne-baba-çocuk ilişkisinin herhangi bir sebeple azaldığını, henüz bilmediğim bir travma ile (babanın evden ayrılması, sevdiği bakıcının ayrılması vb.) yaşadığı hayattan yeterince haz almadığını, bu nedenle de kendini doyurmak icin mastürbasyon yaptığını söyleyebiliriz.

Oğlum 2 yaşında. Boyu 87 cm ve ağırlığı 13 kg. Bu değerler normal mi?

İki yaşındaki erkek çocuklarında 77-92 cm boy ve 9.1-15 kg arası kilo değerleri, normal sınırlardır. Gördüğünüz gibi oğlunuz iyi bir büyüme-gelişme sergiliyor. Bu konuda hiç endişe etmeyiniz.
Oğlunuz yaşındaki çocuklarda, büyümeye engel olabilecek beslenme problemlerine, yemek seçme ve iştahsızlık gibi durumlara sıkça rastlıyoruz. Şu an için varlığını belirtmeseniz de, oğlunuzun gelecekte beslenme ile ilgili bir şikayeti olabileceğini varsayarak, onun doğru ve dengeli beslenebilmesi için size yardımcı olacağını düşündüğüm kısa bilgiler de vereyim.
Bir yaşından itibaren, çocuklar günde dört öğün beslenmeye alıştırılmalı, yemek masasında onlara da ayrı bir tabak ayrılmalı, çatal-kaşık kullanma yöntemleri gösterilmeli, kendi tabağında ne kadar yemek kaldığı izlenerek, yediği yemek konusunda değerlendirme yapılmalıdır. Eğer iki yaşındaki oğlunuzun yemek yememesi, yemek seçmesi, bu konuda inatlaşması söz konusu olursa, onun dikkatini çekecek şekilde, yemekleri onun algılayacağı şekilde methederek, oğlunuzu yemek masasına bağlamaya çalışmalısınız. Ona bir birey gibi davranmalı, ayrı tabağında yerken çogunlukla onu serbest bırakmalısınız. Oğlunuzun yemek masasında tedirgin olmasını sağlayacak uygulamalar olan sert konuşmalar, bireyler arasındaki yüksek tondaki sözler, zorla sevmediği yiyeceklerin yenmesini sağlayacak şekilde tavırlar gibi durumları oluşturmamaya gayret etmelisiniz. Unutmayınız ki, karşınızdaki algı kapıları sonuna kadar açık duran bir insan. Bu nedenle oğlunuzun yanındayken dikkatli konuşmalı ve dikkatli hareket edilmeli. Oğlunuzun bir öğün atlaması çok önemli değildir. Önemli olan anne-çocuk arasındaki sevgiye dayalı iletişimin oluşturulması, onun bunu hissetmesinin sağlanmasıdır. Bu şekilde oğlunuz daha iştahlı bir şekilde yemeklerini yiyecektir. Yemek tabağına yiyebileceğinden daha az yiyecekler koyarak hem yemeğini bitirebilmesini sağlamalı hem de bitirdiği her yemek sonrası ödüllendirici sözlerle (aferin, çok güzel vb. gibi) yemek konusunda daha istekli hale getirilmeye çalışılmalıdır.
İki yaşındaki oğlunuz, günde 12 saat uyumalı. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır. Uykunun büyümenin garantisi olduğu bir gerçektir. Çünkü büyüme hormonu uyku esnasında salınmaktadır. Çocuk ne kadar düzenli ve yeterli uyursa, bu hormonun salınımı o denli aktif olur.

Paylaş

Cevap yaz