Annelerden sorular ve cevapları 3

0

ekbesin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14 aylık bebeğim pütürlü gıdaları yemiyor? Nasıl yedireceğim?

Katı gıdalara geçişteki zorluk, yemeğin zorla yedirilmesine verilen tepkiye bağlı olabilir. Ve yumuşak gıdaları aldığı altıncı aydan itibaren yavaş yavaş pütürlü gıdaların yemeklerine katılmaması nedeniyle olabilir. Fizyolojik olarak bu gıdaları yutmasına engel bir yaşta olmayan bebeğinizin, psikolojik ve nörolojik olarak var olan bir rahatsızlığına da bağlı olabilir bu durum. Tüm bu muhtemel durumları incelemek en doğrusu olacaktır.
Bebeğinizin öncelikle yarı katı gıdalara geçmesi sonra da küçük parçalar halinde katı gıdalarla tanıştırılması gerekli. Tüm bu tanıştırma işlemleri önceleri çay kaşığı ile yapılmalı, çocuğun ağzını kapatması ya da yemeği diliyle itmesi halinde, o pütürlü gıdayı 3-4 gün vermekten vazgeçilmelidir. Ama o gıdayı tamamen çocuğun beslenmesinden çıkarmak doğru değildir. Çünkü çocuklar başlarda yemedikleri gıdaları zamanla sevip kolayca yemeye başlayabilirler. Şimdi bebeğinizin katı gıdaları yemesine yardımcı olabilecek bazı temel prensipleri sizinle paylaşayım:

  • Çocuklar her konuda olduğu gibi yemek değişikliklerinde de sabrınıza ihtiyaç duyar. Bu nedenle pütürlü gıdaları verirken sabırlı olun.
  • Yeni alacağı gıdaları açken vermelisiniz. Bazen hafif doymuşken ve keyfi yerindeyken tattırmanız da gerekli olabilir. Eğer bu besinden hoşlandıysa acıktığında küçük miktarlarda beslenmesine eklemelisiniz.
  • Çay kaşıkları içinde vereceğiniz yarı katı gıdaları çocuğun emmesini sağlamak ilk adımlardan biridir. Ağzındaki sertlikten hoşlanan çocuk, ağzındaki gıdayı bitirdikten sonra ağzını açıp, yenisini isteyecektir. Bu şekilde gıdaları tanıtma işlemi başarıldıktan sonra kaşıkla verilen miktar her geçen gün arttırılmalı, sonrasında ise kıvam koyulaştırılmalı, katı gıdalar su ve süt ile hiç karıştırılmadan verilmelidir.
  • Çocuğun kaşığı reddetmesi halinde az miktarda katı gıdanın parmak ucuyla çocuğun ağzına verilmesi, dilinin üstüne konması sağlanmalıdır.
  • Çocuğa zararı olmayacak büyüklükte katı gıdaların, çocuğun eline verilerek o gıdaları tatmasının, ısırmasının sağlanması katı gıdalara geçişte kolaylık sağlar.

Tüm bu temel prensiplere uymanız halinde sabrınızın karşılığını alacağınızı, taze ve hijyenik olarak hazırladığınız her türlü besini bebeğinizin artık tüketmeye başlayacağını söyleyebilirim. Eğer hala katı gıdaları tüketmekte zorluk çekmeye devam ediyorsa bebeğinizle birlikte çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda uzman bir doktor arkadaşımıza başvurmanızı öneririm.

5 yaşındaki kızım 101 cm ve 15 kg. Az su içiyor ve iştahsız. Hiç et yemiyor. Doktora danışmadan vitamin veriyorum. Herhangi bir zararı var mı?

5 yaşındaki kız çocukları için 97-118 cm. boy, 12.6-23.8 kg. kilo arasındaki değerler normaldir. Kızınız hem boy hem de kilosu açısından ortalamanın biraz altında ölçülere sahip olmakla birlikte, büyüme gelişmesi normal sınırlar içinde. Bu konuda endişe etmeyin. Elbette bizlerde çocukların ortalama büyüme gelişme eğrilerine yakın ya da ortalamanın hafif üstünde olmasını istiyoruz. Bu konuda da en önemli etken beslenmedir.
5 yaşındaki kızınızın dikkatini çekecek ve yemekleri onun algılayacağı şekilde methederek kızınızı yemek masasına bağlamaya çalışmalısınız. Fazla baskıcı olmadan, yemek masasında özgür bırakarak, sevdiği yiyecekleri gözeterek, kızınıza uygun besin maddelerini eklediğiniz bir beslenme rejimiyle kızınızın iştahı geri gelecek, düzenli yemek yemeye başlayacaktır.
Aşırı iştahsızlık oluşursa bu durumu mutlaka araştırmak gerekli. İştahtan kesilen çocuklarda mevcut olabilecek herhangi bir enfeksiyon hastalığı ya da genel iştahsızlık sebepleri dışında başkaca bir rahatsızlığı varsa mutlaka tedavi edilmelidir. İştahı yerindeyken birden iştahsızlaşan çocuklarda bir sebep aranması gerekli diye düşünüyorum. Eğer siz de bu konuda endişeler taşıyorsanız en kısa zamanda doktora başvurmanızı öneririm.
Son olarak aşırı uzun süre ve gereksiz miktarda alınan vitaminlerin bazı yan etkileri olabileceğini, kızınıza zararı dokunabileceğini belirtmeliyim. En doğrusu kızınızın doktor tarafından muayenesi sonucunda eğer gerekliyse bu tür vitaminleri kullanmanızdır.

dreamstime_s_46080604

Çocuğum 1 yaşında. Ben çalıştığım için anneannesi ve babaannesi dönüşümlü olarak bakıyor. Bu çocuğumun gelişmesini nasıl etkiler?

Birden fazla bakıcıya sahip çocuklarda yeme davranışı bozuklukları, hırçınlık, uyku düzensizlikleri, bazı diğer stres belirtileri gözlenebilmektedir. En az sizin kadar yakın olduğunu bildiğimiz anneanne ve babaannenin bakıcı rolü üstlenmesi, en azından yabancı bakıcılardan çok daha olumludur. Aslında bu yaşlarda çocukların en çok ihtiyacı olan, duygusal anlamda en çok ihtiyaç hissettiği anne ve babadır. Yine de mecburiyet varsa çocuğunuzu bırakabileceğiniz en doğru insanların anneleriniz olduğunu düşünüyorum.

Bebeğim 9 aylık. 7 aylıkken anne sütünü bıraktı. Biberon mamasını içmek istemiyor. İnek sütü verebilir miyim?

Bir yaşından önce (anne sütü alabilen çocuklarda) inek sütünü önermiyorum. Özellikle ilk dört ayda bağırsaklarda küçük kanamalara yol açarak kansızlığa neden olan inek sütü kullanımı, yüksek fosfor ve tuz oranı nedeniyle de çocuğun gelişimine olumsuz etkide bulunmaktadır. Anne sütü alamayan çocuklarda gerekli hallerde bir yaşından önce inek sütü verilebilir ama çok zorunlu haller dışında bir yaş altı çocuklara inek sütü verilmemelidir. İnek sütü bir yaşından sonra, yarım litreyi geçmemek üzere ve diğer besinlere ilgisini azaltmamak şartıyla çocuğun beslenmesine eklenmelidir. Yaklaşık üç ay sonra bebeğinize ek gıda olarak inek sütü verebilirsiniz.

Çocuğum 21 aylık. Anne, baba, dede, gel, ver, hadi gibi toplam 15 kelimeyi söylüyor. Ancak diğer söyledikleri anlaşılmıyor. Ne zaman konuşacak?

Çocuklardaki dil gelişimi, zihinsel ve bedensel gelişime paralel olarak yürür. Önce çevresindeki sesleri dinleyen çocuk, bunları anlamaya ve benzerini çıkarmaya çalışır. Bu dönemin ardından da kendisini ve çevresini anlatmak için cümlecikler, sonrasında da cümleler kurmaya başlar. Sizin çocuğunuz da artık yavaş yavaş kelimeler söylemeye başlamış zaten. Çocuklar ikinci yaşından sonra iki üç kelimelik cümleleri kurmaya başlarlar. Tanıdıklarının ismini bilirler, isteklerini kelimelerle ifade etmeye başlarlar. Anne babayla sohbet etmeye çalışırlar. Bu sohbeti yaparken reddetme ifadeleri kullanabilirler. Üç yaşından sonra ise konuşma ve cümle kurması erişkine iyice benzemeye başlar. Ezberlediği şarkı sözlerini rahatlıkla söyleyebilir hale gelir. Çocuğunuzdaki gelişmeler onun tek kelimelerle dahi olsa düşüncelerini ifade etmeye başladığını, yakın zamanda küçük cümleler kurabileceği yönünde ilerliyor. Yani konuşması geri kalmış sayılmaz. Yine de kelimeleri dile getirme, küçük cümlelerin kurulması üç yaşına kadar gerçekleşmezse dil gelişiminde geri kalmışlıktan söz edilebilir. Elbette dil gelişiminin neden geri kaldığını araştırmak gerekli. Ama şu anda çocuğunuzun dil gelişimi endişe verici bir durumda değil.
Dil gelişimi hem alt yapıya ait faktörlerden (genetik belirleyiciler, her açıdan çocuğun fiziksel sağlığı gibi) hem de ailevi-çevresel şartlardan (annenin sağlığı, anne-çocuk ilişkisinin durumu, anne-baba ilişkisi ve çocuğa karşı davranışları) etkilenmektedir. Bunlardan bazılarında meydana gelebilecek aksamalar da dil gelişimini etkileyebilir.

dreamstime_s_39334372

2,5 yaşındaki bebeğim gece 7-8 kez uyanıyor ve ayağımda sallamadan uyumuyor. Ayakta sallamak ona zarar verir mi? Bu alışkanlığından nasıl vazgeçirebilirim?

İkinci yıldan sonra uyku bozuklukları ve uykuya dalma sorunları sıkça gözlemlediğimiz bir durumdur. Ayrıca üçüncü yaşlardan itibaren daha belirgin olmak üzere gördüğü kaygı verici rüyaların etkisiyle çocuk uyumayı reddedebilir. Rahatsız edici rüyalar çocukta korku uyandırır ve bu durumda ailesiyle birlikte hissettiği güven dolu ortamda kalmak için daha fazla çaba harcamasına yol açar. Ya da sık uyanmaya başlar.
Masum sebeplerin dışında çocukta var olabilecek pek çok değişik sağlık probleminde de çocuğun uykusu bozulmakta, çok sık uyanmakta, uykuya dalmasında problemler ortaya çıkabilmektedir. Çocuğu üzdüğü kadar anne ve babayı da üzen sık uyanmanın, uyku düzeni bozukluğunun muhtemel tüm bu sebepler açısından incelenmesi gerekli. Size önerim çocuğunuzun sık uyanmasının, uykusuzluğunun araştırılabilmesi için en kısa zamanda çocuk sağlığı konusunda uzman bir doktor arkadaşımıza başvurmanız.
Hafif hafif sallamanın belirgin bir zararı olmadığı düşünülse de, artan uykusuzluğa paralel olarak annelerin çocuğun başını sert bir şekilde sallamaları, çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.Bu şekilde sallanan çocuklarda beyin kanaması, körlük, felç gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Her ne kadar hafifçe sallamanın çocuğun gelişimini az da olsa hızlandırdığını, daha erken ayakta durmaya başladığını gösteren gözlemlere sahip olsak da ciddi komplikasyonları nedeniyle çocukları sallamadan uyutmak gerekli. Sallamaya alıştırmamak gerekli. Bu alışkanlığı edinmiş çocukların da yavaş yavaş bu alışkanlığından vazgeçirilmesi en doğrusu elbette.

Kızım 3 aylık. Boyu 60,5 cm, kilosu ise 5150 gr. Doktor kilo alımının sınırda olduğunu söyledi. Biraz tedirgin oldum. Çocuğumun gelişimi normal mi?

3 aylık kız çocuklarında 54-64 cm arası boy ve 4-7 kg arası kiloya sahip olmak normal kabul edilmektedir. Bu değerlere göre kızınızın boyu ortalama değerin biraz üstünde; kilosu ise alt sınıra yakın olmakla birlikte hala normal sınırlarda. Başvurduğunuz doktor arkadaşımız sanırım ortalama değerlerin üstünde bir büyüme beklediğini, bu nedenle de kızınızın kilosunun beklenilenin biraz altında kaldığını anlatmak istemiş olmalı. Yapılan muayeneler sonrasında gelecekteki tehlikeleri görüp, önceden önlem almak ve bu konuda hastayı, ailesini uyarmak çok önemli. Doktorunuz da kızınızın kilosu açısından daha dikkatli olmanızın doğru olacağı gerçeğiyle sizi uyarmış olmalı. Yoksa bu sizin sütünüzün yaramadığını göstermez. Lütfen bu konuda endişe etmeyin ve iki yaşına kadar kızınıza sütünüzü vermeye calışın. Elbette yaşına göre kilosunun normal değerlerin altında kalması durumunda, kızınızı takip eden doktor arkadaşlarımız hemen gerekli önlemleri alcaklardır. Eğer gerekli görürlerse kızınız ek gıdalara başlayana kadar ona mama da önereceklerdir.

Paylaş

Cevap yaz