Antibiyotik uygulaması hakkında rahatlatan açıklama!

0

Banvit_Antibiyotik_ Toplanti_BB_2

Banvit, İstanbul Maslak ofisinde Perakende Zincirleri, Catering Firmaları ve Hızlı Türketim Ürünleri portföyünde yer alan müşterileriyle bir araya geldi. Şirket yetkilileri Banvit’in canlı üretim sürecinde uyguladığı Sorumlu Antibiyotik Politikası ve tüm broiler kümeslerini kapsayan ve habersiz yapılan ilk denetim sonuçları hakkında bilgiler aktardı.

Son yıllarda özellikle beyaz et hakkında antibiyotik kullanımı hakkında rivayetler pek çok kişiyi tedirgin ediyordu. Her zaman bu konuda çok hassas davranan ve 2006 yılında iyileştirme çalışmalarına başlayan Banvit, 2014 yıl sonu itibarıyla canlı üretiminde tedavi amaçlı ilaç kullanımını azalttığını geçtiğimiz yılın başında kamuoyuna açıklamıştı. Banvit, devam eden iyileştirme çalışmaları ve Sorumlu Antibiyotik Uygulama Politikaları kapsamında Merieux NutriSciences kuruluşu olan Kalite Sistem Laboratuarları’na canlı üretim sürecini gönüllü olarak denetlettirmeye başladı. Ve bu çalışmanın raporu da açıklandı.

Raporun sonuçlarına göre sadece sürü sağlığı problemlerinde resmi ve kayıtlı reçete ile kullanımına izin verilen antibiyotiklerin, Banvit’in tüm Türkiye çapında faaliyet gösteren Balıkesir, İzmir ve Elazığ toplamında yer alan tüm yetiştirici ve kümeslerinde büyük bir oranda tedavi amaçlı antibiyotik dahi kullanılmadan canlı broiler üretimi gerçekleştirildiği, yapılan kontroller ve habersiz denetimler ile tespit edildi.
Şirket, Kalite Sistem Laboratuarları’na gönüllü olarak her 3 ayda bir yaptıracağı kontrol ve denetimlerle Sorumlu Antibiyotik Uygulaması sonuçlarını bağımsız bir denetim kuruluşuna tespit ettirerek, müşterileri ve kamuoyu ile paylaşmayı sürdürecek.
Banvit’in hedefi, gelecekte bu alanda sürdürdüğü çalışmalar neticesinde canlı üretim sürecinde hiç antibiyotik kullanmadan piliç yetiştirebilmek. Banvit, canlı üretim sürecindeki antibiyotik azaltımını tespit etmek amacıyla kendi laboratuvarlarında yaptığı test sonuçlarına göre 2014 yılından bu yana çiftliklerinde ürettiği piliçlerin ortalamada minimum yüzde 85’ini, tedavi amaçlı antibiyotik dahi kullanmadan kesim sürecine sevk ediyor. O yüzden içiniz rahat olsun.

Paylaş

Cevap yaz