Artık besin etiketlerini çözebileceksiniz!

0

Screen Shot 2016-02-03 at 11.54.35 AM

Artık hazır aldığımız paket ürünlerin üzerindeki Türk Gıda Kodeksi’ne göre belirlenmiş standart verileri hepimiz görüyoruz. Bunların bazılarının ne anlama geldiğini bilmekle birlikte bazılarına epey yabancıyız. İşte etiketlerdeki bilgilerin anlamları…

Yapılan son çalışmalarda, son kullanma tarihi ve raf ömrüne eskiye nazaran daha çok insanın dikkat ettiği görülüyor. Bunun yanı sıra enerji –kalori, protein, vitaminler, karbonhidrat oranı, lif-posa miktarı, az yağlı, light, gibi bilgilere de bakmaya başladık.
Paketli bir ürünü aldığınızda, porsiyon oranına bakmanız önemli. Örneğin 500 gramlık kutularda satılan makarnanın hepsini bir öğünde yemediğimize göre, bütün kutunun enerjisi işimize yaramaz. Yiyeceğiniz miktarın değerlerini kabul etmek gerekir ki herkesin ne kadar yiyeceği, kilosuna, boyuna, harcadığı enerji miktarına göre değişir. Diyelim ki kahvaltılık gevrek alıyorsunuz. Genelde kahvaltılık gevreklerin ölçüsü 30 gramdır (yaklaşık olarak 6-7 çorba kaşığı) ve bir çay bardağı yarım yağlı sütle önerilir. Gevreği 30 gram kullanıp, sütü daha fazla ilave ediyorsanız, bu etiket bilgisinden daha fazla porsiyon kullandığınız ve daha fazla enerji aldığınız anlamına gelir. Belirtilen porsiyonla doyup doymayacağınız size bağlı tabi,. Ama önerim, bir porsiyon ölçüsünü önce bir deneyip, size yeterli gelip gelmediğini denemenizdir. Bu ölçü yetmezse size yeterli gelen miktarı hesaplamanız en doğrusu olacaktır. Bir diyetisyenle çalışıyorsanız porsiyon oranının konusunu onunla paylaşın.

Kaloriyi 3 besin öğesi etkiler; karbonhidrat, protein, yağ miktarları ve (varsa) alkol. Her besinde bunların miktarı farklıdır. Bu yüzden içerdiği miktarlardan çok besin öğelerinin kaynaklarına dikkat etmemiz gerekir. Karbonhidrat kaynağı olarak şekerden gelen oran yüksekse kalori yükselir ve bu da çabuk acıkmamıza neden olur. Yağa gelince… Doymuş yağ kullanımı olmayan veya çok az olan ürünleri tercih etmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Tabi ki hayvansal kaynaklı bir ürün alıyorsanız doymuş yağı hiç bulundurmaması mümkün olmayacaktır.Satın aldığınız ürünün içinde bulunan vitamin-mineral oranlarının yanında da yüzdesel değerleri belirtilmiş olabiliyor. Bu değerler, bir porsiyon ürünün, ortalama 2000 kalori alan bir bireyin vitamin- mineral ihtiyacının ne kadarını karşıladığını göstermek açısından hesaplanmıştır. Light ürün amblemi olan ürünlerde genel olarak eşdeğer başka bir ürüne göre enerjisi yüzde 30 veya yağ oranı yüzde 50 oranında azaltılmıştır. Mesela 1 paket bisküvi 400 kaloriyken light bisküvilerde oran 280 kalori civarına düşmektedir.

Etiket bilgilerini okurken, son kullanma tarihi kadar ürünün nasıl korunacağı konusunu da mutlaka okumanızı öneririm. Saklama koşulları gibi önerileri sağlığınız için göz ardı etmeyin.

Paylaş

Cevap yaz