Ateş Böceğimiz şimdi de Hopa’da…

0
Jpeg

Jpeg

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından yürütülen ve Banvit olarak 14 yıldır destek verdiğimiz “Ateş Böceği“ gezici eğitim seferberliği Malatya’nın ardından şimdi de Artvin ilimizin Hopa ilçesinde devam ediyor.

Ateş Böceği Gezici Eğitim Birimi, deprem felaketi sonrası geçiş yaptığı Van ilimizdeki çalışmalarının ardından 2012 sonbaharında Kahramanmaraş ilimizin Ekinözü ilçesine hareket ederek, buradaki çalışmalarını da 1 yıl devam ettirmişti. Ateş Böceğimiz, ardından 2014 yılı Kasım ayında Malatya ilimizin Hanımın Çiftliği beldesinde hizmet vermeye başlamıştı.
Yeni eğitim döneminin başlamasına paralel olarak Artvin ilimizin Hopa ilçesine geçerek buradaki Hüsnü Ciner ilköğretim öğrencileriyle 4 aylık bir süre için bir araya gelecek olan Banvit Ateş Böceği Gezici Eğitim Birimi, bugüne kadar hizmet verdiği diğer tüm illerimizle birlikte 46.484 ilköğretim öğrencisine ulaşmış oldu.
TEGV Banvit Ateşböceği Eğitim Tırı etkinliklerinin başında, Eğlen Öğren, Hijyen, Bilgi Benim İşim, Genç Çevreciler, İyi Yaşam, Eğitici Kutu Oyunları gibi etkinlikler yer alıyor. Tüm ilköğretim çocuklarına açık olan Ateşböceği Eğitim Tırı’nda yapılan etkinlikler çocukların yaşam becerilerini geliştirip özgüven sağlıyor. Onların zihinsel ve bedensel gelişimlerine de katkıda bulunuyor.

Banvit Ateş Böceği Gezici Eğitim Birimi hakkında…
Marmara depremi sonrasında “Umut 2000” Projesi ile faaliyete geçirilen “Gezici Eğitim Birimleri”, deprem bölgelerindeki çocuklarımızın eğitimlerine devam edebilmesi için yola çıkmıştı. Ardından “Ateş Böceği“ projesine dönüştürülen bu eğitime destek seferberliğine Banvit olarak bizler de 2001 yılından bu yana destek veriyoruz.
Gezici eğitim birimlerinde öğrencilere TEGV’e bağlı uzman bir eğitmen tarafından her çocuk için 12 saatlik bir eğitim desteği sağlanmasına yönelik olarak çalışılıyor. Bu 12 saatin yarısı “Bilgi Benim İşim” adlı bilgisayar eğitimi, kalan 6 saati ise çevre, trafik, sağlık vb. gibi farklı programlardan oluşuyor. Bu proje ve eğitim programlarıyla hedeflenen ise ilköğretim ilk kademe öğrencilerine okul dışında farklı bir ortamda, yeni eğitim teknolojileri ile çağın gereklerine uygun eğitim – öğretim olanaklarını sunabilmek.

Paylaş

Cevap yaz