Avokado çekirdeklerini atmayın!

0
©1998 EyeWire, Inc.

©1998 EyeWire, Inc.

Şimdi o kocaman, semsert çekirdeği ne yapacağız, nasıl yapacağız diyebilirsiniz. Haklısınız ama yazımızı okuduktan sonra her şey yerine oturacak.

Hayatımıza sonradan girmiş besinlerden olan avokadonun sağlık için yararı şüphe götürmez bir gerçek. Ama o koca çekirdeği de bir o kadar yararlı. Peki nasıl değerlendirebilirsiniz? Kahverengi kabuğunu soyduğunuz çekirdeği rendeleyerek… Ya da rendeledikten sonra toz olacak şekilde öğütebilirsiniz de. Ama tadı biraz acı ve keskin. Salataya ya da herhangi bir yemeğe çeşni olarak koyarak yiyebilir ya da çay, smootie ya da shakelere ekleyerek içebilirsiniz. Çay gibi yapacaksanız 5 dakika demlenmesi için saklayın.

Gelelim faydalarına…
Çekirdeğinde aminoasit bulunuyor ki bu da kalp ve damar hastalıklarını önler.
Ayrıca iltihaplanmayı önler ve bu da eklem yangılarında ve sindirim kanalında şişme ile oluşan ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Kabızlığa ve ishale de iyi gelir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek size hastalıklara karşı korur.
Hanımlar bunu seveceksiniz çünkü çekirdeği kilo vermeye yardımcı olduğu gibi kollajen üretimini arttırdığından, cilt üzerinde gençleştirici bir etkiye de sahiptir.

 

Paylaş

Cevap yaz