B vitamini bombası, tavuk!

0

B vitaminleri, vücudumuzun pek çok metabolik faaliyetinde görev alan, 8 çeşidi bulunan önemli bir vitamin grubudur. Bu vitaminler, vücudumuzun, yediğimiz yiyecekleri kullanabileceği enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca, kırmızı kan hücresi oluşumunu ve vücudun sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasını sağlarlar.
Öğünlerimizde olmasına dikkat etmemiz gereken B vitaminleri şunlardır:

  • Tiamin
  • Riboflavin
  • Niasin
  • Pantotenik asit
  • Piridoksin (Vitamin B6)
  • Biotin
  • Folik asit
  • Vitamin B12

Niasin, Vitamin B12, Piridoksin (Vitamin B6), Tiamin ve Riboflavin tavukta bulunur. Tabii tavuk etinin bölgesine göre bu vitaminler ve miktarları değişiklik gösterebiliyor.

Vitamin B12: Sinir sistemini ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleyen çok önemli bir vitamindir. B12 vitamini düşük olduğunda, yorgunluk ve bilişsel sorunlara neden olabilen kötü bir tablo ortaya çıkabilir. Elbette bu durum doğru beslenme ile önlenebilir. B12’nin en iyi kaynakları et ve alternatif maddelerdir (yani süt, peynir, yoğurt, fındık). Tavukta B12 en yoğun olarak ciğerde, ardından da bacak ve kalçadaki koyu etlerde bulunur.

Piridoksin (Vitamin B6): Tavuk göğüs etinde daha fazla bulunur. Kırmızı kan hücresi üretimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çok yararlıdır. Bu yüzden hamilelikte bebeğin anne karnındaki gelişimi ve sonrasında bebeğin normal gelişimi için çok gereklidir. B6 vitamini ayrıca vücudun protein kullanmasında rol oynar. Öğünlerinizde tavuk bulundurmak B6 vitamini almanın en kolay yollarından biridir.

Niasin: Sindirim sistemi, sinir sistemi ve cilt sağlığı için önemlidir. Diğer B vitaminleri ile birlikte niasin eksikliği deride hasar, kızarıklıklar, çatlama ve pigmentasyonun değişmesine neden olabilir.

Bu vitamin kaynaklarını tavukla birlikte alabileceğiniz diğer besinler şunlardır:
Tiamin: Karaciğer ve organ etleri, et, süt, kuru baklagiller, tahıllar, ceviz, fındık, yumurta.
Riboflavin: Karaciğer, süt, yumurta, peynir, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar.
Pantotenik Asit: Patates, domates, yumurta, brokoli, tam tahıllar.

Yumurtayı tavuk ile beraber yemek, B vitaminlerini kazanmak için mükemmel bir yoldur. Yanında bir dilim tam buğday ekmeği yemek de doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca tavuğun yanında brokoli, ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler tüketmek, neredeyse bütün B vitaminlerini almanızı sağlar.

Paylaş

Cevap yaz