Babanın davranışları ve çocuk!

0

Çocuk gelişiminde her ne kadar anne ön planda gibi görünse de, ailede ‘’baba’’ kavramının önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bir çocuğun yetişkinlik dönemindeki davranışlarını etkileyen baba-çocuk ilişkisinin altın kurallarını Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor.

Bir çocuğun hayatında anne ve babanın rolleri farklıdır ve hiçbiri diğerinin rolünü üstlenemez. Günümüzde korkulan ve akşam eve geldiğinde çocuğu azarlayacağı düşünülen ‘’baba’’ modeli yavaş yavaş yok oldu. Artık ebeveynler çocuk yetiştirme konusunda çok daha bilinçli. Geleneksel ailelerde baba dendiğinde akla çalışıp para kazanan ve evin ihtiyaçlarını karşılayan, otoriter, akşam işten eve geldiğinde rahatsız edilmemesi gereken bir model gelebilir. Ancak günümüzde, özellikle annenin de çalıştığı ailelerde artık ‘’baba’’ rolü ciddi bir değişime uğradı. Eski sert ve sinirli babalar yerini anlayışlı, çocuğuyla ilgilenen, sorunları çözmede etkili, tatlı-sert bir ‘’erkek’’ modeline bıraktı. Bebeklerin ilk yaşlarında anneye olan ilgi ve bağlılığının ikinci yaştan itibaren babaya yönlenir. Baba-çocuk ilişkisinde doğru iletişim, fiziksel temas ve birlikte verimli vakit geçirmektir. Unutmayın, kimse ‘’iyi bir baba’’ olarak doğmaz, baba olmak sevgi, tecrübe, sabır ve bilgi edinmeyle gerçekleşir.

Baba eşittir güven
Baba; çocuğun çevresindeki en önemli modeldir. Erkek ve kız çocuklarına göre farklılık gösterebilen baba-çocuk ilişkisinde en önemli nokta çocukluk döneminde babaya duyulan güvenin, çocuğun yetişkinlik döneminde ciddi bir rol oynamasıdır. Bunun bilincinde olan ebeveynler her hareketlerini çocuğun geleceğine bir yatırım olarak düşünür. Yapılan araştırmalarda erkek çocuğa sahip babaların, çocuğuyla daha ilgili olduğunu izleniyor. İyi bir baba modeli, hem çocuğun gelişimini hızlandırır hem de babanın özgüvenini artırır. Sağlıklı baba-çocuk ilişkisi olan ailelerde babasından sevgi ve ilgi gören çocuk hem sosyal hayatında hem de okul hayatında başarılı olur, el becerilerini baba desteğiyle geliştirir.

Cinsel kimliğini kazanıyor
Bir çocuğun tanıdığı ilk ‘’erkek’’ modelinin baba olduğu için özellikle erkek çocuklar cinsel kimliğini babadan modeller. Kız çocukları da karşı cinsi tanıması ve güvenmesi anlamında babadan etkilenir. Baba-çocuk ilişkisinde çocuğun zihninde oluşacak ‘’iyi baba’’ kavramına annenin desteğinin kaçınılmaz olduğunu belirten Dr. Yavuz, anne-baba arasındaki ilişkinin çocuğu büyük ölçüde etkilediğini belirtiyor. Annenin babayı azarlaması ve aşağılaması, ev işlerinde babanın daha aktif olması gibi durumlarda çocuğun babaya olan güveni azalıyor ve çocuk kimlik karmaşası yaşıyor. Bu nedenle annenin, çocuğa ‘’baba’’ kavramını doğru bir şekilde tanımlaması, davranışlarında da çelişkiye düşmemesi çocuğun ruhsal sağlığı için son derece önemlidir.

Bunlara Dikkat!
* Baba, çocuğa sevgi, ilgi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.
* Bebeğin sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu davranışlar, gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.
* Çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır.
* Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklemeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olmalıdır.
* Tüm davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır.

Paylaş

Cevap yaz