Banyo: Bebeklere keyif, peki ya size?

0

Screen Shot 2017-01-24 at 10.29.32 AM

İşte acemiliğin ilk örneklerinden biriyle karşıyasınız. Hastaneden çıktınız ve ona ilk banyosunu yaptıracaksınız. Peki hazır mısınız?

“Ben şimdi onu nasıl yıkayacağım? İyice temizlenir mi? Silerken canını acıtır mıyım? Ya elimden kayarsa… “ Bu ve bu tip sorular her yeni annenin bebeğine ilk banyosundan hatta birkaç banyosunda önce aklından geçen sorulardır. Ta ki alışana kadar.. Önce bebeklerimizin banyo ritüelleri hakkında bilmemiz gerekenleri bir öğrenelim. Bu rahatlamamıza da yardımcı olacaktır.

 Bebeklerin yıkanması sadece temizlik ile alakalı bir konu değildir. Onun rahatlaması ve bir düzene girmesi açısından da çok önemlidir. İki-üç günlükten itibaren istenirse her gün yıkanabilir. Göbek kordonu düşsün ya da düşmesin istediğiniz sıklıkla bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Yalnızca banyo öncesi ve kurulandıktan sonra göbeğini yüzde 70’lik alkol ile temizlemeye özen gösterilmeli. Mevsime göreyse bebekleri üç günde bir yıkamak da yeterli olacaktır. Bebeği yıkamak için iki kişi yeterlidir, bir kişi bebeği tutarken diğeri suyunu dökebilir. Böyle başlayabilirsiniz, zamanla bebeğiniz oturmaya başladığında banyolar zaten havuz keyfine dönüşecektir.

Önce hazırlıklar
Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı 36-38 derece civarında olmalıdır. Termometreniz yoksa suyun sıcaklığını dirseğinizi suya değdirerek de kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi yıkadığınız odanın sıcaklığının da 24–26 derece olması gerekir. Banyo sırasında kullanacağınız malzemeler, sonrasındaki havlunuz, önceden hazır olsun. Bebekler için özel üretilmiş Ph 5.5 olan veya nötr sabun ve gözleri yakmayan şampuan kullanabilirsiniz. Tüm vücudunu bir kez sabunlamak yeterli olacaktır.
Peki bebeğiniz aç mı tok mu olmalı? Arada diyelim… Aç karnına yaptırdığınızda huzursuz olabilir; beslendikten hemen sonra yaptırılırsa kusabilir. Akşamüstleri, beslendikten yaklaşık iki saat sonra yaptığınız takdirde, sonrasında yemeğini verip uykuya yatırabilirsiniz..

Nasıl yıkayacaksınız
Evet, gelelim nasıl yıkayacağımıza… Yenidoğan döneminde yatırır pozisyonda, 20-30 derece açı olacak şekilde yıkamak uygundur. Vücudunu yıkarken bebeği kolunuzla omzu ve boynunu destekleyerek, bir elinizle koltuk altından diğer elinizle kalçan ya da bacaklarından kavrayarak banyo küveti içindeki suya, önce ayak ve bacaklarını daldırarak yavaşça tüm vücudunu başı dışarıda kalacak şekilde sokun. Suya alıştırmak için ilk olarak vücudunun yıkanması daha uygun olacaktır. Vücudunun yıkanması bittikten sonra baş bölgesini yıkayıp ardından duru suyu döküp banyodan çıkarabilirsiniz.
Bebek leğeni içinde yıkamak güvenlik açısından daha uygundur. Bebeği yıkadığınız leğenin sizin bel hizanızda olması, bebeği kontrol etmeniz ve sizin konforunuz açısından da daha doğru bir tercihtir. Göbeği düşmemiş bebeği duran suyun içine koymamanız, suyu üzerinden akıtarak yıkamanız gerekir.
5-6 dakikalık bir banyo onun için eterli olacaktır. Bebeğiniz altı aylığı geçtikten sonra banyoda oyun oynamaktan da zevk alacağı için bu süre uzatılabilir. Aman hatırlatalım, küvetteki suyun derinliği ise 10-15 santimetreden daha fazla olmamalı.
Banyo sırasında bebeğin kulağına su kaçmasının hiçbir zararı yoktur. Hatta kulak salgılarının ıslanıp yumuşamasını ve daha rahat atılmasını sağlar, tıkaç oluşmasını engeller. Kulağına su kaçmasın diye çeşitli kulak tıkaçları kullanmaya da gerek yoktur.
Banyo sonrası tüm vücut ve cilt boğumları pamuklu havlu ile yumuşak hareketlerle kurulanmalı. Kulağını kurulamak için sadece dıştan havlu, tülbent veya bir parça pamuk kullanın. Kesinlikle kulak yoluna pamuklu çubuklar uygulanmamalı. Bebeğinizi banyodan sonra krem ya da sütle nemlendirmenizi öneririz.

Paylaş

Cevap yaz