Başarıyı arttıran mucize besinler!

0

Çocuğu okula başlayan her anne için en temel sorun çocuğunun zihin açıklığının nasıl sağlayacağıdır. Hele ki dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğunun sıkça karımıza çıktığı şu günlerde bu, pek çok annenin endişesi. Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzm. Doç. Dr. Serdar Dağ doğru beslenme ile çocuklarımıza nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyor.

Okula giden çocuğunuz her gün bir yığın dersle baş etmek zoruna kalıyor. Onlara bu zorlu dönemde yardımcı olacağınız en önemli konular, gözlemleyerek dikkat algısını geliştirmek ve hiç kuşkusuz doğru beslenme ile zihinlerinin açıklığına katkı sağlamak. Besinler, beden gelişimi dışında zeka gelişimi ve dinç bir zihin için de çok önemlidir. Bu nedenle doğru beslenen çocuk zinde kalır ve normal bir gelişim süreci yaşar.

Çocuklarda dikkat eksikliği, başarısız olmasında önemli rol oynuyor. Dikkat eksikliği aileden gelen bir sorun olabiliyor. Ancak zeka geriliği yaratmaz ve otizm ile ilgisi yoktur, ilaçla tedavi edilebilecek bir hastalıktır. İlaç, tedavinin temelini oluşturur. Bunun yanında, ailenin çocuk yetiştirme becerisi tedaviye büyük katkı sağlar. Doktorun, hastalıkla ilgili olarak aile ve öğretmenine yol göstermesi de oldukça önemli bir husus. Merak etmeyin, hastalık kalıcı bir hasar bırakmaz ancak iyi bir tedaviyle kontrol altına alınabiliyor. Altının özellikle çizilmesi gereken konu da, ailelerin hastalığın tedavisinde üstlerine düşen görevleri yerine getirmeleri.

Beslenmenin önemi

Okul döneminde çocuğunuzun algılarını açık tutmak ve konsantrasyonunu arttırmak için size yardımcı olacak besinlerden bazıları şunlar:

Et ve tavuk: Ette bulunan demir, çocukların okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Yağsız et, en iyi emilebilir demir kaynaklarından biridir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur. Tavuk da aynı şekilde gelişim için çok önemli olan protein gereksimini karşılar. Selenyum açısından da zengin olduğu için bağışıklık sistemi için gereklidir.

Balık: Yağlı balıklar, beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenmelerinde bu yağ asitleri bol bulunan kişilerin, genel yetenek testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Yağlı tohumlar: Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar, içerdikleri omega-3 ve omega-6, magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynarlar.

Yumurta: Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin, bellek gelişiminde önemli bir rol oynar.

Rafine olmayan tahıllar: Beynin sürekli glikoza gereksinimi vardır. Rafine olmayan tahıllardaki lifler, vücutta glikozun salınımını düzenler. İlaveten sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur, çocuklar için hem besleyici hem de sevdikleri bir tahıl seçeneğidir. Yulaf, hem zengin bir enerji kaynağı olmasının ve bol lif içermesinin yanında sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Çilek, frenk üzümü, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu: Bu koyu renkli meyve ailesi, yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli A vitamini ve C vitamini içerirler. Çalışmalar belleği güçlendirdiklerini göstermiştir.

Baklagiller: Protein ve kompleks karbonhidratla birlikte lif deposu olan baklagiller, bol miktarda vitamin ve mineral içerdiklerinden, özellikle öğle yemeğinde yenildiğinde, çocuğun zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar.

Renkli sebzeler: Domates, balkabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

Süt ve yoğurt: Süt ürünleri, güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra, enzimlerin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

Unutmayın, ailenin huzurunu ve dengesini tehdit eden olaylar arasında okul başarısızlığı önemli bir yer tutar. Çocuğun okul başarısızlığının tek sebebi hastalık değildir. Ailedeki sorunlar anne, babanın çocuğa karşı tutumu, çocuktan yapabileceğinden fazla başarı istemek, öğretmenlerin tutumu, maddi manevi sınırlı olanakların etkisi, kurduğu arkadaşlıklar ve çocuğu yaşından daha önce okula göndermek, gibi konular da onun okul başarısını etkiler.

Paylaş

Cevap yaz