Bebeğin ruhsal gelişimindeki dönüm noktaları…

0

Bebeğin ruhsal gelişiminde arne karnındayken hissettikleri bile etkili. O yüzden karnınızda olduğu andan itibaren dikkat etmeniz gereken noktalar var. Başta da sizin rahat ve huzurlu olmanız… AGAPE Danışmanlık Merkezi ‘nden Uzm. Psikolojik Danışman Nilgün SARI yazdı.  

Bebeğin ruhsal gelişimi için bir diğer önemli nokta anne-babanın ilişkisinin niteliğidir. Her zaman için anneye destek olan bir baba, anne-bebek ilişkisini rahatlatır. İlk aylarda kendisini sadece ağlayarak ifade edebilen bebekle ilişki kurabilmek, onu sakinleştirebilmekanne için zor olabilir. Annenin bebekle kurduğu olumlu bağ ve onun dilinden anlama çabaları, sakinleştirebilme becerisi,bebek gelişimi için önemlidir.İlk aylarda bebeğin bedensel ihtiyaçlarının algılanıp zamanında giderilmesi, uygun ve yeterlidokunsal temasın sağlanması, bebeğin temel güven duygusunu geliştirmesinin ilk adımıdır.Bu süreçte annenin duygu durumu, yakınındaki kişilerin verdiği destekten etkilenecektir. Anne bu dönemde neye ihtiyacı olduğunu, nasıl bir yardımın ona iyi geleceğini bilmeli ve ifade etmelidir.Bedensel ve duygusal olarak yorulduğu zamanlarda mümkün olduğunca kendini rahatlatmalıdır. Çünkü anne-bebek arasında güçlü olan şey “ bebeğe aktarılan duygulardır” . Annesi huzursuz olan bir bebeğin sakin olmasını beklenmez. Anne panikledikçe bebek daha hırçınlaşır, sakinleştirmek daha zorlaşır. Bebekle aşırı ilgilenmek, sesli uyaranlarla devamlı ilgisini çekmeye çalışmak ya da çok fazla yalnız, kendi halinde bırakmak da uygun değildir. Sadece beslemek ya da altını değiştirmek için bebekle temas kurulmamalı. Dokunma, kucaklanma ve sevgi ihtiyacı, beslenmek kadar bebeğin ruhsal gelişiminde önemlidir. Bebeği aşırı uyarmak, sürekli dikkatini çekmeye çalışmak, gürültülü ortamlar oluşturmak bebeğin sakinleşmesine, kendi kendine kalmasına fırsat vermez. Bebeğin kendi kendini sakinleştirebilmesi, kendi içinde oluşan duyumlara yönelebilmesi sağlıklı gelişimin bir parçasıdır.

Keyifli beslenme zamanı

Bebeği beslemek, doyurmakanne-bebek ikilisi için önemli anlardandır. Bebek ne kadar iştahlı ve rahat besleniyorsa, anne kendini bir o kadar huzurlu ve doygun hisseder. Eğer bebek az yiyerek doyuyorsa ya da yeni besinleri denemeye karşı isteksizse, anne-bebek ilişkisi zor bir hal alır. Anne yeterince iyi besleyemediğini düşünerek bebeği yemeğe zorlar, çeşitli oyalama yöntemleri geliştirir ve yemek zamanları kabusa dönüşür.Anne ile bebek arasında gergin, çatışmalı bir ilişki oluşmaya başlar. Beslenme ve öğrenme süreçleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bebeğin beslenmeye karşı geliştirdiği direnç, ileriki yıllarda yeni bir konuyu öğrenmeye karşı direnç göstermeye dönüşebilir. Bebeğin beslenmesini keyifli hale getirmek, damak tadına uygun beslemek, çok zorlamamak, beslenme aralıklarını iyi ayarlamak olumlu sonuçlar verecektir.

İlk ayrılık: Memeden kesme

Meme verme (biberonla besleme), meme verirken bebekle kurulan ilişki,memeden kesme zamanı ve şekli, bebeğin ruhsal gelişimi açısından oldukça önemlidir.Hayatının ilk aylarında bebek neredeyse sadece memeye ve annenin sıcaklığına ihtiyaç duyar.Meme verirken annenin duygusu, meme vermek isteyip istememesi, bebeği tutma, kucaklama biçimi bebekle kurulan duygusal ilişkinin görünen yüzüdür. Bebek için memeden kesilme ona ilk “ayrılık” deneyimini yaşatacaktır.Ayrılık, ayrılmak, ayrı düşmek,her ruhsal dünya için zorlayıcı bir yaşantı olduğu gibi bebek içinde memeden ayrılmak deneyimlenmesi kaçınılmaz olan ama bir o kadar da zorlayan bir yaşantı olacaktır. Bu nedenle keskin, acı verici, memeyi kötüleyerek ya da bırakamadığı için çocuğa duygusal olarak yüklenerek memeden kesilmemelidir. Yumuşak bir geçişle,çocuğu alıştıra alıştıra, zamana yayarak memeden kesmek,çocuğun ruhsal gelişimi için uygundur.

Anne ile bebek arasındaki uyum, bebeğin özelliklerine, ihtiyaçlarına, tepkilerine uygun ortamların oluşturulması ve bebeğe karşı duyarlı olunması, bebeğin sağlıklı bir ruhsal dünya geliştirebilmesi için iyi bir başlangıç olacaktır.

 

 

Paylaş

Cevap yaz