Bebek cildinin temel sorunları ve çözümleri

0

Yüksek ihtimalle ilk yıllarda bebeğinizin cildinde kızarıklık, döküntü ve sivilce gibi sorunlarla karşılaşacaksınız. İşte size bu sorunlar hakkında, hızlandırılmış kurs niteliğinde bir yazı.

Bebeğinizin cildinin kusursuz görüneceğini ummuş olabilirsiniz. Uzmanlar, bebeklerin hayattaki ilk yıllarında ciltlerinde meydana gelen kızarıklık ve küçük sivilceler konusunda endişelenmenin yaygın bir tutum olduğunu söylüyor. Kendi çocuğunuza teşhis koymak kolay değil o yüzden sorularınıza cevap bulmak için çocuğunuzun doktoruyla görüşmenizde fayda var. Kötü bir durum oluğuna kanaat getirip boş yere endişeye kapılmadan evvel, bebeklerin ilk 12 ayda karşılaştıkları en yaygın cilt problemleri hakkında hazırladığımız yazıyı okumanızı öneririz.

EGZAMA
Görünüşü: Kabuk tutan, pul pul dökülebilen, hatta akıntılı olabilen, iltihaplı ve kaşınan kızarıklıklar. Egzama genellikle bebeğiniz üç aylıkken ortaya çıkar. İlk belirtileri yanaklarda kurumadır. Daha sonraki aylarda boyun kıvrımları, kollar ve bacaklar gibi vücudun başka kısımlarına da yayılabilir. Uzmanlar, bebekler emeklemeye başladıklarında ciltlerinin halıya sürtünmesinin, dizkapağı ve dirseklerde egzamayı tetikleyebileceğini söylüyor.
Ne oluyor: Egzama, deride aşırı kurumaya sebebiyet veren, kalıtımsal bir cilt hassasiyeti formudur. Araştırmalar egzaması olan bebeklerin yüzde 30 ila 40’ında, normalde nemi içine hapsetmesi ve alerjenleri dışarıda tutması gereken deri proteinlerinde genetik değişim meydana geldiğini belirtiyor. Egzama hastası olmak, çocuğunuzun yiyecek ve / veya solunum alerjisi, hatta astım geliştirme riskini arttırıyor olsa da, egzama oluşumuna belirli bir alerjenin sebebiyet vermesi çok nadir görülen bir durumdur.
Ne yapmalı: Egzamalı alanı kaşımaktan alıkoymak için çocuğunuzun tırnaklarını hep kısa tutun. Banyo yaptırmaktan kaçınmayın ama bu süreyi kısa tutmaya özen gösterin. Çocuğunuzu ılık su ve yumuşak temizleyicilerle yıkayın, sonrasında ise vücuduna kokusuz krem veya merhem sürün. Döküp saçarak yenilen yemekler ve tükürüğünün akması hassas ciltte daha büyük iritasyona sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizi uyutmadan ve yemeklerden önce cildine bir parça vazelin sürebilirsiniz.
Eğer kaşıntı bebeğinizi uyumaktan bile alıkoyuyorsa pediyatristiniz, yüzde 0.5 – bir oranında hidrokortizon içeren bir krem gibi, reçetesiz satılan kremlerden önerebilir. Daha şiddetli, tedaviye cevap vermeyen vakalarda doktorunuz alerji testleri yaptırmanızı isteyebilir. Uzmanlar çocuklar büyürken derileri de kalınlaştığı için bu da hassasiyetin azalmasına sebep oluyor, bu nedenle de egzama gerileme gösteriyor diyorlar.

BEBEK AKNESİ
Görünüşü: Yanaklar ve burunda küçük sivilceler belirir. Yenidoğan aknesi genellikle ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar ve yaklaşık üç – dört ay devam eder.
Ne oluyor: Akne, doğumu takip eden ilk birkaç aydan sonra ortaya çıktığında, buna bebek aknesi deniyor. Bu durumda bebeğinizin cildinde iltihaplı sivilceler, beyaz ve siyah noktalar görmeniz olası. Uzmanlar, bu durumun bazen hormonal bir dengesizliğin göstergesi olabileceğini ancak büyük ihtimalle çocuğunuzun yağ bezlerinin hassaslığından ileri geldiğini belirtiyor.
Ne yapmalı: Yenidoğan aknesi kendiliğinden geçer. Bu dönemde bebeğinizi yıkarken yüzünü de nazikçe temizleyin ve yoğun nemlendirici kremler kullanmaktan kaçının. Eğer sivilceler bir türlü geçmez ve durumları kötüleşirse o zaman bebeğinizi doktoruna göstermeniz gerekir.
KONAK
Görünüşü: Kafa derisinde oluşan, pembe veya turuncu renkli, yapışkan, pul pul döküntüler. Konak bazen hafif şiddetli gelişebilir ancak bazı durumda da pullanmalar o kadar kalın olur ki bebeğiniz başına bir kasket takmış gibi görünür. Genellikle doğumdan sonraki ilk bir ya da iki ay içinde ortaya çıkar ama iki yaşına kadarki zaman zarfında her an gelişebilme olasılığı mevcuttur.
Ne oluyor: Konak, ergenlik döneminde olanlar ve yetişkinlerin kepek sorununun da kaynağı olan seboreik dermatitin bir formudur. Tuhaf görünüşlüdür ama tehlikeli bir durum değildir. En yaygın nedeni, herkesin cildinde gelişen mantarın, kafa derisi gibi yağlı alanlara yerleşmesidir. Bebeklerde ortaya çıkan konağın sebebi aslında annelerinin hormonlarının hala vücutlarında dolaşıyor olması. Bu hormonlar, bebeğin yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden oluyor.
Ne yapmalı: Eğer konak hafif seyrediyorsa, bebeğinizin saçını yumuşak bir şampuanla yıkayabilir ya da kafa derisine mineral bir yağ veya zeytinyağıyla masaj yapıp sonra bunları durulayabilirsiniz. Ardından parmak uçlarınız ya da yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla, derideki pullanmaları temizleyebilirsiniz. Ancak uzmanlar bu işlemi son derece nazik bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekliliği konusunda uyarıyor. Çünkü deri herhangi bir şekilde sert muameleye maruz kaldığında, döküntü ve pullanmaların tekrarlaması riski artıyor. Şiddetli konak vakalarında ise, doktorunuz size ilaçlı bir kepek şampuanı kullanmanızı önerebilir.

Paylaş

Cevap yaz