Bebeklerin uzak tutulması gereken gıdalar…

0

Screen Shot 2016-02-04 at 2.24.27 PM

Beslenme daha doğmadan, anne karnında başlar ve hayatımızın sonuna kadar devam eder. Evet, baktığımızda var olan bütün yiyecekler yenmek içindir. Ama bazı durumlarda bazı yiyeceklerin yarardan çok zararı olur. Özellikle dünyevi besinleri yeni yeni tanıyan bebeklerimiz için…

Beslenmek har zaman önemlidir ama bebek ve çocuk gelişimi süresinde büyüme hızından da dolayı onların gereksinimi yetişkinlerden çok daha özel ve fazladır. Büyümenin en hızlı olduğu 0-2 yaş arası dönemde bu dönemde oluşacak beslenme sorunlarının sonrasında düzeltilmesi de çok zordur.

Ever bu dönemde özellikle de ilk 6 ayda en önemli besin anne sütüdür şüphesiz. Anne sütünden ek besine geçiş sürecinde nelerin yenmesi konusunu hep konuşulan bir konu. Belli sıklıkta yeni besinler belli miktarlarda verilerek bebeğimiz besinlere alıştırılır. Fakat bunu yaparken bazı gıdaların bu listenin dışında tutulması gerekir. Bu yazımızda da nelerden uzak durmamız gerektiğinden bahsetmek istedik.

Tuz: Sonrasında ek besine başlanması sürecinde ilk bir sene kaçınmamız gereken en önemli öğe tuzdur. İlk bir yaşta tuz tüketimi sağlıklı böbrek gelişimi için çok önemlidir. Bir yaştan sonrasında önerilen tuz miktarı günde 1–2 gram civarındadır. Doğrusunu isterseniz dışarıdan aldığımız hazır yiyecekler o kadar tuz içeriyor ki, evde pişirirken tuz katmamıza gerek bile kalmıyor diyebiliriz. Zeytin, turşu, salça, konserve besinlerin, hazır çorba ve muhallebiler de tuz içeriği yüksek olduğu için bu yaş grubu için tüketilmesi önerilmeyen besinler arasındadır. Peynir, 9 aydan sonra başlanan önemli bir ek besindir ama içerdiği tuza dikkat edilmesi, tuzsuz ve pastörize edilmiş sütten yapılan peynirlerin tercih edilmesi gerekir.

Şeker: Boş enerji kaynağı olduğu için 0–2 yaş beslenmesinde şekerin hemen hiçbir çeşidine ihtiyaç yoktur. Ayrıca fazla tüketimi obezite, iştahsızlık, diş çürükleri ve hatalı beslenme alışkanlıklarının kazanılması açısından da problem yaratmaktadır. Şeker içeriklerinden dolayı gofret, şekerlemeler, pastane ürünleri, tatlılar, şekerli içecekler (şekerli çay, gazozlar, hazır meyve suları, gazlı içecekler) uzak durulması gereken diğer gıdalardır.

Bal: içeriğinde clostridium botulinum denilen bir bakterinin toksinini içerir o yüzden botulizm zehirlenmesi riski vardır.0–2 yaş grubunda mide asidi düşük olduğu için bu bakterinin zararlı etkilerini yok edemez, bu yüzden de bu yaş grubuna bal önerilmeyen besinler arasındadır.

İnek sütü : bebeklerin bağırsaklarında bu dönemde zor emildiğinden ve alerjik reaksiyon riski yüksek olduğundan ilk 1 yaşta doktor veya diyetisyen önerisi olmadan başlanmamalıdır.   Her bebeğin büyüme hızı kendine hastır , gelişim süreçleri aynı ayda bile olsalar farklıdır. Bu yüzden inek sütü başlangıç yaşı bebeğin gelişimine ve ailenin ekonomik şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Çay: İçerdiği tanin denilen bileşik demir başta olmak üzere pek çok mineralin emilimini olumsuz yönde etkiler. Yine çayın içinde kafein benzeri olan tein ise hem kemik doygunluğunu azaltır hem de uyku kalitesini etkiler. Bitki çaylarının pek çoğunun bu yaş grubunu nasıl etkilediğine dair yapılmış çalışma yoktur. Bazı bitkilerin farmakolojik özellikleri bulunduğu için özellikle uzak durulması gerekir. O yüzden rezene ve ıhlamur hariç diğer bitki çaylarının kullanılması da önerilmez bu yaş grubunda.

Çiğ yumurta ve çiğ yumurtadan yapılan besinler: Yumurta çok besleyici bir gıdadır ancak iyi pişirilmediği zaman zararlı olabilir. Salmonella denilen bakteri çiğ yumurtadan alınabilir o yüzden yumurta iyi pişirilmelidir. Az pişmiş yumurta bebeklere asla verilmemelidir. Yumurta yıkandıktan sonra 5–6 dakika kaynatılıp iyice pişmelidir. Mayonez, krema veya soslarda kullanılan çiğ yumurta bu yaş grubunda hiçbir şekilde tüketilmemelidir.

Hazır yiyecek ve içecekler: hazır gıdalarda bulunan bazı katkı maddeleri bu yaş grubunda zararlı olabilir. Renk verici katkılar, tatlandırıcı içeren ve koruyucu içeren katkı maddeleri içeren hazır gıdalar alerjik reaksiyon, bağırsak bozukluğu veya yüksek sodyum içeriklerinden dolayı tercih edilmez. Bu yaş grubuna verilecek besinler mümkün olduğunca evde hazırlanmış, az işlemden geçmiş besinler olmalıdır

Peki, hangi sebzelere dikkat etmeliyiz? Bakla, favizm denilen alyuvarların parçalanmasına sebep olabilen bir sebzedir. Piştiğinde bu etkisi genelde kaybolsa da bu yaş grubu için tavsiye edilmez. Patlıcan vitamin-mineral içeriği düşük ve içinde nikotin barındırdığı için yine tavsiye edilmeyen sebzelerden biridir.

 

 

Paylaş

Cevap yaz