Beslenme çantasında suyun yeri ve önemi

0

Screen Shot 2016-01-13 at 3.43.05 PM

Okula giden çocuklar, günün büyük kısmını evin dışında, okulda geçirirler. Bu nedenle okulda ne yedikleri önemlidir. Belki çocuğunuzun okulda neler yediğine çok dikkat ediyorsunuz ama ne kadar su tükettiğini biliyor musunuz?

Sağlığımız için bütün besin öğeleri önemlidir ancak su olmazsa olmazdır. Vücut yağ deposuna bağlı olarak besin almadan bir- iki ay yaşamı sürdürebilir ancak su içmeden üç günden fazla yaşam sürdürülemez. Su, yaşam için en gerekli elementlerden biridir. Vücut hücrelerinin içindeki ve dışındaki tüm metabolik olaylar ancak su varlığında gerçekleşir. Vücut ısısının düzenlenmesi, elektrolit dengesinin korunması, besinlerin emilimi ve sindirimi, besin öğelerinin hücrelere taşınması, metabolizma sonucu ortaya çıkan artık maddelerin atılması ancak su sayesinde olur.

Vücut ağırlığının %70-75’ini su oluşturur. Bebeklerin yetişkinlere, erkeklerin ise kadınlara göre vücudunda daha çok su bulunmaktadır. Vücut ağırlığı ne kadar küçükse, su gereksinimi göreceli olarak daha fazladır. Çocukların su gereksinimi de göreceli olarak yetişkinlerden daha fazladır ve susuzluktan yetişkinlere kıyasla daha fazla etkilenirler. Yeterli su tüketmeyen çocuklarda bilişsel ve fiziksel fonksiyonlar yavaşlar, vücut ısısı yükselir. Sıvı kaybı devam edip, eksilen su yerine konmadığında solunum artar, terleme ve idrar çıkışları azalır. Vücuttan sıvı kaybı, idrar, ter, dışkı ve solunum yoluyla olur. Bu atılan sıvının yerine konması gerekir. Çocukların susamasını beklemeden su içmelerini sağlamak gerekir çünkü susama hissi su gereksinimini karşılamayı beklemek için her zaman doğru zamanı göstermez. İdrar çıkışları azalan ve idrar rengi koyulaşan, fiziksel aktivitesi yavaşlayan, ağız kuruluğu gelişen, zamansız uykusu gelen çocuklarda hafif veya orta şiddette sıvı kaybı gelişmiş olabilir. Çocukların bizden daha enerjik olduğu, terle daha fazla sıvı kaybettiği unutulmamalıdır.

7-8 yaşındaki kız ve erkek çocuklarının ortalama sıvı gereksinimi 1 litre (yaklaşık 5 su bardağı), 9-13 yaş grubundaki kız çocukların ortalama sıvı gereksinimi 2 litre (yaklaşık 8 su bardağı), erkek çocuklarınınsa 2,2 litre (yaklaşık 9 su bardağı)dir. Terleme ve fiziksel aktiviteye göre bu miktarlar değişiklik gösterebilir. Spor veya fiziksel aktivite yapan bir çocuğun, susama hissi gelişmeden, ortalama 20 dakikada bir sıvı alması gerekmektedir. Suyun yeterli alınıp alınmadığının en iyi göstergelerinden biri idrar sıklığı ve rengidir. İdrar rengi açık- soluk sarı değil de koyu renkli ve az miktardaysa sıvı alımı az demektir. Spor veya egzersiz yapan çocukların egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrara çıkıyor olmaları, egzersiz sırasında yeterli miktarda sıvı aldıklarının önemli işaretlerinden biridir.

Beslenme çantasını özenle hazırladığınız çocuklarınıza matara veya pet şişeyle su vermeyi unutmayın. Okullarında güvenli su kaynaklarının bulunup bulunmadığını kontrol edin. En önemlisi de çocuklarınıza su alışkanlığını kazandırın. Su içerek iyi örnek olun ve suyun önemini anlatıp, su içmelerine destek olun.

Paylaş

Cevap yaz