Bıçak almadan bilmemiz gerekenler…

0

bıcak

 

 

 

 

 

 

 

Mutfağınızdaki pek çok ışıltılı malzeme arasında bir tanesinin yeri ayrıdır, o da bıçak! Bütün büyük şeflerin bıçak seçimi konusunda çok hassas olduğu bir gerçek. Bu da sebepsiz değil. Çünkü bir malzemenin zarar görmeden, dağılmadan, doğru kesilebilmesi için doğru ve iyi bıçak kullanılması önemlidir.

Yeni yemek pişirmeye başlayanlar bıçağın önemini pek bilemediklerinden piyasada toplu satılan ucuz bıçakları tercih edebilirler. Ama bir süre sonra ellerinde kırılan bu bıçakların pek doğru bir seçim olmadığını anlarlar. Öncelikle kesilecek malzemeye göre farklı bıçaklar vardır. Ekmek keseceğiniz bıçakla et kesemezsiniz, meyve bıçağıyla peynir bıçağı birbirinden tamamen farklıdır. Tabii ki bıçağın malzemesi de çok önemlidir. Kalitesiz malzemeler kısa zamanda paslanır, bozulur. Kullanılmaz hale gelir. Bir de tabii el yapımı bıçaklar var ki onların her biri sanatt eseri gibi oluyor.

Et ve Tavuk için nasıl bıçaklar kullanmalıyız?
En çok kullandığımız bir başka bıçak çeşidi ise et bıçaklarıdır. Belki de keskinliği en fazla olması istenen bıçaktır. Yağlı etlerde kesmeyen bıçaklar delirmemize neden olabiliyor bazen. Et için kullanmamız gereken bıçakların ağız boyutu 17 cm’den büyük olmalıdır. Büyük parça etlerde küçük bıçaklar ile çalışmak oldukça zordur. 23 cm ağıza sahip bıçaklar büyük çapta et işi ile uğraşanlar için idealdir. Bütün tavukları bölmek için de bu bıçak idealdir. Eğer etimiz kemikli ise mutlaka bir kemik sıyırma bıçağına ihtiyacımız vardır. Kemik sıyırma bıçaklarının en büyük özelliği uçlarının sivri olmasıdır. Böylece sivri uçlu bıçak kemik ile et arasına rahatlıkla girip, ayırmayı sağlamaktadır. Sitemiz üzerinde yada bize ulaşarak kemik sıyırma bıçakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bıçak alırken nelere dikkat etmelisiniz
• Mümkünse alacağınız bıçağı önceden deneyin. Ağırlığı, ergonomisi elinize uygun olmalı. Ayrıca dışarıdan çok güzel görünen bir bıçağı elinize aldığınızda malzemesi ve kalitesi hakkında bir fikriniz olur.
• Paslanmaz çelik bıçaklar oksitlenmeyeceğinden çok daha dayanıklıdır.
• Uzun ömürlü bıçak almak istiyorsanız bilenemediklerinden lazer kesim bıçakları tercih etmeyin.
• Set bıçaklar yerine ihtiyacınız olan bıçaklardan tek tek alıp, kendi setinizi oluşturun.

Bıçaklarınızın bakımı için
• Bıçaklarınızın çabuk oksitlenmemesi için yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın.
• Ahşap saplı bıçaklarınızı bulaşık makinesinde yıkamayın.
• Lazer kesim olmayan bıçaklarınızı belli aralıklarla bileyletin.

Paylaş

Cevap yaz