Bonfile: Et değil, lokum sanki!

0

Screen Shot 2016-01-28 at 1.27.22 PM

Kırmızı et dendimi akla ilk gelen çeşitlerden biri bonfiledir. Bonfile, danadan çıkarılan en yumuşak ve yağsız biftek çeşididir; özetle hayvanın en lezzetli yeridir. İsmi ise dilimize Fransızcadan gelmiştir. Fransızca “bon” ve “filet” kelimelerinden türeyen bonfile, iyi et anlamına gelir.

Bonfile konusundaki genel kültürümüzü biraz geliştirdiğimize göre, konumuza tekrar dönelim. Bonfileyle ilgili olarak hemen hemen hepimizin kafasında doğru ya da yanlış birtakım fikirler vardır. Ama “bonfile hayvanın neresinden çıkarılır? Lezzetli bir bonfile nasıl pişirilir?” gibi sorular karşısında duraksadığınızı görür gibiyiz. Sakin olun, derin bir nefes alın ve arkanıza yaslanarak okumaya devam edin. Bonfileyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı burada. Bu yazının sonuna geldiğinizde siz de bir bonfile uzmanı olacaksınız.

Bonfile nedir?
İlk olarak “bonfile dananın neresinden çıkarılır?” sorusuna cevap verelim. Bonfile, hayvanın sırt kısmında yer alır ve içeriye doğru büyüyen tek ettir. İçe doğru büyüğünü özellikle belirttik çünkü yağsız ve yumuşak olmasının nedeni bu. Bonfile, bu yumuşaklığını her zaman korur. Ne kadar yüksek derecede pişirirseniz pişirin, yumuşaklığından hiçbir şey kaybetmez.
Bir dananın sırtının sağ ve sol tarafında olmak üzere iki parça bonfile yer alır. Ama “parça” dedik diye bunların küçük olduğunu düşünmeyin; 1,5 kg kadar olabilirler. Bu parçaların dikkatle ve ustalıkla çıkarılması çok önemlidir. Çünkü yanlış yere vurulacak bir bıçak darbesi, güzelim bonfileyi ziyan edebilir. Bu çıkarılan parçaların dilimlenmiş hali ise bizim bildiğimiz, tanıdığımız bonfiledir.
Bonfille, protien ve vitamin açısından çok zengin bir ettir. 100 gram ette yaklaşık 15-20 gram arası protein bulunur. A, B ve D vitami ve fosfor,  demir ve bakır gibi madensel tuzlar da içerisinde yer alır.

Screen Shot 2016-01-28 at 1.27.09 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neden Banvit Bonfile?
Bonfileyi tanıdıktan sonra sıra Banvit Bonfile’yi tanımaya geldi. Banvit Bonfile’nin lezzet sırrını, hikayenin en başından başlayarak anlatalım size:
Kırmızı et ürünlerimiz için büyükbaş hayvanlarımızı, dünya standartlarında olan Külefli Büyükbaş Çiftliği’nde yetiştiriyoruz.  Hayvanlarımız, sürekli uzman kontrolünde, sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyüyor. Çiftliklerimizde büyüyen hayvanlarımız tamamen doğal yemlerle besleniyor.
Yine kendi kesimhanelerimizde, İslami şartlara uygun bir şekilde “helal kesim” yapıldıktan sonra, etlerimizi dinlendirmeye alıyoruz. Bonfilemizin bu kadar lezzetli olmasının en önemli sebeplerinden birisi, işte bu dinlendirme süresi. Dinlenmiş etlerimiz, gerekli yasal ve belge işlemleri yapıldıktan sonra kontrol için Kırmızı Et İşleme Tesislerimize getiriliyor. Kalite güvence birimizim tarafından ağırlık, renk, sıcaklık ve ph testleri yapılıyor. Bu teslerden geçemeyen etler kesinlikle kullanılmıyor.  İzlenebilirlik sistemimiz sayesinde, kırmızın etvürünlerimizin tüm üretim sürecini, en başından en sonuna kadar, adım adım kayıt altına alıyoruz.
Tüm kontrol ve testlerden geçtikten sonra Banvit Bonfile, kendi uzman kasaplarımız tarafından, yukarıda anlattığımız şekilde çıkarılıyor ve özenle dilimleniyor. Dilimleme işlemi bittikten sonra size en taze şekilde gönderilmek üzere vakumlanıyor. Bonfileniz, siparişiniz sonrasında özel soğutmalı araçlarımız ile size en taze ve kısa sürede ulaşır. 

Screen Shot 2016-01-28 at 1.27.30 PM

Nasıl pişirilir?
Bonfile pişirmeye karar verdiniz. Bunun için banvitburada.com’dan siparişimizi verdiniz ve biz de bonfilenizi istediğiniz gün ve saatte size ulaştırdık. Peki bu bonfileyi en güzel nasıl pişireceksiniz?
Öncelikle bonfileyi damak tadınıza göre az pişmiş ya da çok pişmiş olarak hazırlayabilirsiniz. Marine edilip pişirildiğinde doyumsuz bir lezzete sahip olabilir. Aynı zamanda iyi dinlendirilmiş bir bonfilenin marine edilmesine gerek kalmayabilir. Sonuç olarak bonfilenin her zaman dinlendirilmiş olanı makbuldür.
Izgarada, fırında ya da tavada pişirebilirsiniz. Nasıl pişirirseniz pişirin, değişmeyen tek şey bonfilenin yumuşaklığı olacaktır. Ama en lezzetli pişirme şekli söz konusu olduğunda, hepimizin hemfikir olacağı pişirme şekli ızgaradır. Özellikle ızgarada pişirirken, eti dövülmemiş hali ile pişirmenizi tavsiye ederiz.
Bonfile ile çok sayıda yemek hazırlayabilirsiniz. En popüler bonfile yemeği ise Cafe de Paris Soslu Bonfile’dir.

 

Paylaş

Cevap yaz