Bu evin patronu kim?

0

Çocuğunuz, işlerin başına geçen tek kişi olduğunu düşünüyorsa, uzmanımızın stratejileri, onun, patronun aslında siz olduğunu görmesini sağlayacak.

İlk doğum gününden sonra sevimli, sessiz çocuğunuz küçük bir başkaldırma, isyan sinyalleri verebilir. Siz onu masasına oturtmaya çalıştığınızda tekmeleyecek hatta çığlık atacaktır. Yemek masasına oturmamak için direnecektir. Onun diş fırçasını çıkardığınızda, size küçük bir kapris yapacaktır. Bütün bunlar olup biterken, siz de bunların neden olduğunu anlamayacak ve şaşıracaksınız. Kafanız bin bir türlü soruyla dolacak. Bu tür sorularınıza, uzman doktorumuzun basit bir cevabı var: 1-1,5 yaşını yeni doldurmuş çocuklar, kendi dünyaları içerisinde bir görev almak isterler; onların bu olumsuz davranışlarıyla baş edebilmenin yolu: kontrol, kontrol ve kontroldür. 1 yaşını geçen çocuklarla her gün mücadele etmek, hoşgörülü anneler için çocuklar zorlayıcı ve delirtici olabilir; tabii eğer onu yatıştırmayı, sakinleştirmeyi bilmiyorsanız.

Bebek bezi değiştirirken
Neden direnir?
Çocuğunuz, bezinin kirli oluşuna dikkat etmez ve siz yeni bir bez takarken, o sakin bir şekilde yatmakla meşguldür. Rahatlığının bozulması da onun huysuz davranmasından başka bir işe yaramaz.
İkna yolu: Uzmanlar, bu tip durumlarda çocuğa ne zaman yatmak ya da kalkmak istediğini sormanızı öneriyorlar. Bu, ona kendisinin de karar verme yetisine sahip olduğunu hissettirir. Onun dikkatini sevdiği bir şeyden (kurabiye canavarı vb.) bahsederek ya da oyun oynayarak dağıtabilirsiniz. Diğer bir strateji: Sadece masasında otururken oynayabildiği oyuncağını bir kenara kaldırın.

Diş fırçalarken
Neden direnir?
Çocuğunuz bir şeylerin ağzını zorlamasından nefret eder ( ya siz?).Ve diş çıkarıyorsa, diş fırçasının sert yerleri hassas dişetleri için acı verici olabilir.

İkna yolu: Rolleri değiştirin. Çocuğunuzun dişlerinizi fırçalamasına izin verin (kendi diş fırçanızla). Ya da siz dişlerinizi fırçalarken, onun da size aynadan bakmasını sağlayın. Böylelikle huzursuzluk çıkmadan dişlerini fırçalamanın keyfine varın. Bu işi biraz daha eğlenceli bir hale getirmek için çocuk diş macunlarından (lezzetli olanlarından ve florin içermeyenlerinden) kullanabilirsiniz.

Masada otururken
Neden direnir?
Çocuğunuz mama sandalyesine oturduğunda alınabilir özellikle büyük kardeşinin sizin gibi sandalyeye oturduğunu görürse. Diğer olasılıklar: Aç olmayabilir, akşam yemeği için pişirdiğiniz yemeği beğenmemiş olabilir ya da açıkça başka bir şey yapmak istiyor olabilir.
İkna yolu: Çocuk boyu plastik bir masa düşünün. Bu masa, ona yemeğini bitirdiğinde kalkabilme özgürlüğü verecektir. Eğer yaptığınız yemeği yemiyorsa, onun sevdiği yemekten bir parça yeme önerisini getirin. Daha sonra ona herkesin yediği yemeği verin. Bunu da reddediyorsa, masadan ayrılmasına izin verin. Yemek vaktinde yemek yemeği ısrarla reddediyorsa, ona aperatif yemekler yedirmeyi bırakın, böylelikle kesin olarak acıkacaktır.

Banyo yaparken
Neden direnir?
Çocuğunuz giysilerini çıkarmaktan hoşlanmıyor olabilir (tişörtü kafasının üstünden çekiştirilen kimse bu durumdan hoşnut olmayacaktır). Saçlarını ya da kafasını yıkarken gözüne sabun kaçtığında korkabilir.
İkna yolu: Banyo yapmadan önce onun suyu hissetmesine izin verin. Onu lifle yıkarken banyoya oturtun. Son olarak, küvete oyuncaklarını koyun. Çoğu çocuk köpüklü bir banyoyu içi su dolu bir küvete göre daha çekici bulur. Küvette onunla birlikte olmaya çalışabilirsiniz. Hiçbir çocuk ıslak ve komik bir anneyi reddedemez.

Giyinirken
Neden direnir?
Pantolonun dolaşmak için pijamadan daha uygun bir kıyafet olduğunu çocuğunuz anlayamaz. O üzerine yeni bir kıyafet giymektense oyununa devam etmeyi tercih eder.
İkna yolu: Onun giyinmeyi reddetmesinin sonuçları olduğunu ona öğret. Bakın, uzman doktorumuz ne öneriyor: “Çocuğunuz giyinmeyi reddederse, parka gidemez. Ona iki kıyafetten birini seçme şansı tanıyın. Bu ona bazı olaylarda söz sahibi olduğu ve kontrolün onun elinde olduğu hissini verecektir.”

Babayla zaman geçirirken
Neden direnir?
Çocuklar, ebeveynlerinden birine, diğerine nazaran daha ayrıcalıklı davrandıklarında bir kademe aşama kat ederler. Eşiniz saatlerce çalışıyorsa ya da sürekli işi için seyahat ediyorsa, çocuğunuz size karşı aşırı sevecen olabilir.
İkna yolu: Eşinizle birlikte kitap okurken ağlayan çocuğunuza susması için baskı yapmayın. Bunun yerine, haftada üç kez oyun ve masal aktiviteleri yaratın.

Paylaş

Cevap yaz