Bunlar normal mi?

0

dreamstime_m_46729356

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk birkaç ayda garip semptomlar gösterebilir. Her yeni doğan bebekte olduğu gibi bunları ciddiye alıp endişelenmek normaldir. Bu semptomların hangisi sizi endişelendirmeli veya hangileri olağan, sizin için araştırdık.

Göz akıntısı
Yeni doğan bir bebeğin gözyaşı kanalları oldukça dardır ve tıkanmaya elverişlidir. Bu anatomik yapı da beyaz veya sarı yapışkan akıntının toplanmasına neden olur. Bebeğinizin gözünün beyaz kısmı kırmızıya dönmediği sürece göz akıntısı doğaldır ve enfeksiyona işaret etmez. Göz akıntılarının tedavisi ise basittir: Gözün iç köşesinden başlayarak akıntıyı yumuşak bir şekilde ıslak pamuk veya ılık havlu ile silebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin gözyaşı kanalını küçük parmağınızın (temiz olduğuna özen göstererek) ucuyla bebeğinizin gözü ve burnu arasında kalan alana yavaşça masaj yaparak rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Kusma
Bütün bebekler bazı zamanlar yemek yedikten sonra kusarlar ve bu reflü hastalığına işaret etmez. Bir bebeğin doğduktan sonra da istemsiz kasları güçlenmeye ve gelişmeye devam eder. Midesindeki sütleri orada tutmasını sağlayan kaslar da bunlardandır. Mama yiyen bebeklerde yemek sonrası kusma anne sütüyle beslenenlere göre daha fazla gözükmektedir çünkü mamalar anne sütüne göre daha zor sindirilir ve midede daha uzun süre kalırlar. Biberonla beslenen bebeklerde de kusma daha sık görülür çünkü biberon bebeğin emmeyi bitiremediğinden normalden fazla yemesine sebep olur. Bebekler birinin yardımı olmadan oturabildiklerinde genellikle kusmayı bırakırlar.

Hıçkırık
Diyaframdaki bu kasılmalar yetişkinler için sıkıcı ve rahatsız edici olabilir ancak hıçkırıklar her gün birkaç nöbet geçiren ve bunun farkına bile varmayan yeni doğan bebekler için bir sorun değildir. Bu nöbetleri, bilinenin aksine çocuğunuza bir şeyler yedirerek durdurmaya çalışmayın. Yeni doğan bebeklerdeki hıçkırık nöbetleri tamamen nedensizdir ve kendi kendine başlayıp bir süre sonra kendi kendine biter.

Şaşılık
Zaman içerisinde neredeyse tüm bebekler bir gözlerinin diğerinden farklı bir yöne baktığı dönemler geçirirler. Bu dönemlerin süresi birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilir ve bir bebeğin birden çok şaşılık dönemi geçirmesi mümkündür. Bu durum size her ne kadar garip gözükse de çocuğunuzun ileride görme sorunları yaşayacağı anlamına gelmez. Bebeğinizin doğduktan sonraki ilk birkaç ayında göz kasları gelişmeye devam eder. Bu durumda aynı zamanda bebeğiniz göz kaslarını kullanmayı öğrenmektedir. Bu nedenle bakışlarındaki kaymalar normal algılanmalıdır. Eğer bebeğinizin görüşü altı ay içerisinde düzelmezse doktorunuzdan mutlaka sizi bir pediatrik göz doktoruna yönlendirmesini isteyiniz.

Dudak kabarıklığı
Yetişkinler için bu genellikle acı ve rahatsızlık verici bir uçuk olarak algılanır. Ancak anne sütüyle beslenen yeni doğan bebeğinizin dudağındaki ufak bir kabarıklık bebeğinizi rahatsız etmeyecektir çünkü o büyük ihtimalle durumun farkında bile olmayacaktır. Bu durum tek bir açıdan sorun oluşturur o da bebeğinizin beslenme alışkanlığını değiştirmenizin gerekmesidir. Çünkü bu ufak kabarıklık bebeğinizi emzirirken kullandığınız yanlış yöntemden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunun çözümünü ise oldukça basit. Bebeğinizi emzirirken göğüs ucunuzu bebeğinizin ağzında yaklaşık iki buçuk santimetre kadar içeriye yerleştirin. Bu sayede kabarıklığın birkaç gün içerisinde yok olduğunu göreceksiniz.

Sivilceler
Yeni doğan bebeğinizin yumuşak ve pürüzsüz cildinde bir gece içerisinde kırmızı veya beyaz başlı sivilce ve akneler oluşmuşsa kimse sizi panik yaptığınız için suçlayamaz. Ancak bebeklerdeki akneler konusunda endişelenmeniz gerekmemektedir. Bebeğiniz genellikle iki-üç haftalıkken oluşabilecek bu akneler sizin bebeğinizi etkilemenizden kaynaklanır. Hormonlarınız bebeğinizin kanında dolaşmaya devam etmektedir ve bu durum onun ter ve yağ bezlerini harekete geçirir. Böyle bir durumda sivilceler genellikle birkaç hafta içinde tamamen yok olur ve ergen aknelerinin aksine bunlar ciltte iz bırakmaz. Bebeğiniz yüzünü yalnızca su ile yıkamanız yeterlidir, sabun kullanımı veya herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

 

Paylaş

Cevap yaz