Bunları dondurucuya koyuyor musunuz?

0

frozenfoodexporters

Her kadın derindondurucuda yiyecek stoklamayı sever. Dondurulmuş yiyecekler, özellikle kalabalık ailelerde cankurtaran olur kimi zaman. Bazı yiyecekleri de zamanında stoklayıp, diğer mevsimlerde tüketmek için dondurmayı tercih ederiz. Ne var ki her şeyi dondurucuya atmak pek doğru değil. Bir de yiyecekleri bu yöntemle saklarken dikkat etmemiz gereken noktalar var tabii…

Taze patates: Taze patatesi dondurursanız kararır. En doğrusu onu serin ve karanlık bir yerde saklamaktır. Ama püre yaptığınız patatesi derindondurucuda 4-6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Yumurta: Çiğ yumurtayı dondurmayın; genleşeceği için çatlar. Ayrıca çözüldüğünde beyaz çiklet gibi bir kıvama gelir. Buzdolabı yumurtalar için en doğru yerdir.

Konserve ürünler: Özellikle içinde sıvısı olan konserve ürünler de dondurucuya koyulmamalı. Genleşip kırılabilir ya da deforme olabilir.

Günlük ürünler: Bazı günlük ürünler dondurduğunuzda sulanır. O yüzden dondurulmaları çok önerilmez. Az yağlı (yüzde 30’dan az) süt ve peynirler gibi.

Bazı sebzeler: İçeriğinde yüksek su oranı bulunan sebzeleri de dondurmamalısınız. Mesela salatalık, marul, roka gibi sebzeleri. Çünkü çözüldüklerinde kıvamı ve tadı değişir.

İyi paketlenmemiş yiyecekler: Dikkat etmeniz gereken bir nokta da derindondurucuya kaldıracağınız yiyeceklerinizi iyi paketlemek. Aksi takdirde tatı, kokusu, rengi ve hatta dokusu değişime uğrar.

Sıcak yiyecekler: Dondurucuya koymadan önce bütün sıcak yiyeceklerin soğumasını beklemelisiniz. Sıcakken derindondurucuya kaldırmak hem dolabınızın derecesini etkiler hem de bakteri üremesine neden olur.

Daha önce buza girmiş ve çözülmüş yiyecekler: Bazen dondurulduktan sonra çözdürülen yiyecek fazla olur ve “acaba tekrar dondursam mı?” diye aklımızdan geçebilir. Ama cevap kesinlikle hayır! Bir şekilde artık onu tüketmelisiniz.

Ekmek kırıntısı: Bazı yemeklerin üzerine koymak için kalan ekmekleri kırıntı haline getirip, dondururuz. Ama eridiğinde kıtırlığını kaybedecektir. Köfteye koyacaksanız sorun yok ama bir yemeğin üzerine serpiştirmek için donuk ekmek kırıntısı kullanmanızı önermeyiz.

Bazı meyveler: Sebzeler gibi içindeki su miktarı yüksek meyveleri de dondurmamalısınız. Kavun, karpuz, portakal, mandalina gibi…

Paylaş

Cevap yaz