But mu tercih edersiniz, göğüs mü?

0

Piliç eti başlı başına besleyici bir gıda olmakla beraber, farklı bölgeleri farklı kalori, yağ ve protein değerlerine sahiptir. Hatta bölgelere göre vitamin ve mineraller açısından farklılık gösterir. Piliç etinin hangi bölgesinin neden zengin olduğunu merak ediyorsanız, 100 gram açısından değerlendirmeleri bu yazıda bulabilirsiniz.

PROTEİN: Protein vücudumuzdaki hücrelerin yapıtaşlarıdır. Kas, doku, cilt ve saç hücrelerinin oluşmasında ve onarımda mutlaka gereklidir. Proteinler bağışıklık sistemimizdeki çok önemli oyuncular olan antikorların da yapısına girerler. Güçlü bir bağışıklık sistemi içinde proteine ihtiyacımız vardır.
Nerede bulunur: But, göğüs, kanat hatta deride bile bulunur. Kısaca tavuğun her yeri protein açısından çok zengindir. 100 gram pişmiş tavuk göğüs eti 29 gram protein içerir.

POTASYUM: Potasyum olmadan hayatımızı sürdüremeyiz. Hücrelerimizin çalışmasında ve beslenmesinde rol oynayan potasyum hayati önem taşır. Kemik, kas, sinir hücrelerimizin çalışması, tansiyonumuzun düzenlenmesi, böbreklerin sağlıklı çalışması için potasyum gereklidir.
Nerede bulunur: Derisi alınmış göğüs eti potasyum açısından en zengin bölgedir. Yetişkin bir bireyin potasyum ihtiyacının yüzde 7.32ünü 100 gram tavuk göğüs eti karşılar.

B1 VİTAMİNİ (TİAMİN):  Yediğimiz yiyecekleri enerjiye çevirmeye ve proteinlerin kullanabilir olmasına B1 vitamini yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt, saçlar, gözler ve karaciğer içinde gereklidir. Sinir sitemi ve beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur.
Nerede bulunur: En çok pilicin but eti gibi koyu kısımlarında bulunur. 100 gram tavuk but eti yetişkin bir bireyin B1 vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 17’sini karşılar.

B2 VİTAMİNİ (RİBOFLAVİN): B2 vitamini vücudumuza gerekli olan enerjinin üretilmesinde başrollerden birindedir. Çocuklarda büyüme ve gelişmenin sağlanmasında önemlidir. Kan hücrelerinin yapımında ve bağışıklık sisteminin önemli savaşçılarının oluşmasında gereklidir. Akne, dermatit, egzama gibi cilt hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur.
Nerede bulunur: Piliç but eti günlük B2 ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 15’ini karşılar.

B6 VİTAMİNİ (PİRİDOKSİN): Karbonhidratların ve proteinlerin vücudumuz tarafından kullanılmasına yardımcı olan önemli bir vitamindir. Kırmızı kan hücrelerinin ve bağışıklık isteminde antikorların yapısına girerek hastalıklara karşı dirençli olmamız sağlar. Sinir iletiminde de rolü bulunmaktadır.
Nerede bulunur: Derisi çıkarılmış piliç göğüs etinde yaklaşık 0.5 mg B6 vitamini bulunur ; yetişkin bir bireyin günlük B6 ihtiyacı 1.3-1.7 mg arasındadır.

B12 VİTAMİNİ (KOBALAMİN): Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin vücudumuzda kullanılmasında aktif rolü vardır. Sinir sistemi üzerindeki en etkili vitaminlerden biridir. B12 vitaminin kaynakları temel olarak hayvansal gıdalardır.
Nerede bulunur: But, göğüs hatta kanat B12 açısından zengindir. 14 yaşından büyüklerin B12 ihtiyacı 2.4 mcg dır. Derisiz piliç göğüs eti günlük B12 ihtiyacının yaklaşık yüzde 35’ini karşılar.

NİASİN: Bütün B vitaminleri gibi besin öğelerinin vücudumuz tarafından kullanılmasına yardımcı olur. İştah kontrolünde görevi vardır. Kan dolaşımında, sinir iletiminde ve sindirim sisteminin korunmasında önemli rolleri bulunur. Sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardandır.
Nerede bulunur: Piliç etinin hemen her bölgesi niasin açısından zengindir. Yetişkinlerde günlük niasin ihtiyacı 1.3-1.7 mg arasındadır. 100 gram but, göğüs veya kanat yediğinizde günlük niasin gereksinimi fazlasıyla karşılamış olursunuz.

FOSFOR: Kemik ve diş sağlığını sağlamadaki en kıymetli minerallerden biridir. Sinir iletiminde, kaslarımızın kasılmasında, böbrek fonksiyonları üzerinde önemli görevleri vardır.
Nerede bulunur: 100 gram derisi çıkarılarak pişirilmiş tavuk göğüs eti, yetişkin bir bireyin günlük fosfor ihtiyacının üçte birini, 4-8 yaş arasındaki çocukların günlük fosfor ihtiyacının yaklaşık yarısını sağlar.

MAGNEZYUM: 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonda görevi olan bir mineraldir. Kas ve sinir işlevlerinin düzgün çalışmasını, güçlü bir bağışıklık sistemini destekler. Kalp, diş ve kemik sağlığı için önemlidir.
Nerede bulunur: Pişmiş 100 gram piliç göğüs eti, yetişkin bir bireyin günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılamaktadır.

DEMİR: Demir vücudumuzda ki pek çok yerde görev almaktadır. Vücudumuzda oksijenin taşınmasında ve kullanılmasında büyük rol oynar. Pek çok enzimin yapısına girer. Demir eksikliğinde anemi gelişebilir. Anemi gelişme çağındaki çocuklarda büyüme ve gelişmeyi yavaşlatırken , yetişkinlerde konstrasyon kaybı, üşüme, hastalıklara karsı dirençsizlik olarak kendini gösterir.
Nerede bulunur: Piliç etinin hemen her bölgesi demir içerir. 10 gram pişmiş piliç but eti günlük demir ihtiyacının yüzde 7-8’ini karşılar

ÇİNKO: Bağışıklık sistemi üzerinde çok etkili olan çinko, yaraların iyileşmesi, tat ve koku duyularımızın sağlıklı çalışması için gereklidir. Büyüme ve gelişmede çok önemli olan çinkonun özellikle, bebek, çocuk, ergen, gebe ve emziklilerde gereken düzeylerde alınması çok önemlidir.
Nerede bulunur: Pişmiş 100 gram piliç but eti, yetişkin bir bireyin günlük çinko ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılar.

Paylaş

Cevap yaz