Çocuğunuz Anaokulu’na başlarken…

0

Çocuğunuzun sosyalleşebilmesi, özerkleşebilmesi ve ilkokula rahat bir başlangıç yapabilmesi için anaokulu çok önemlidir. Ama anneler gibi çocukların da kafalarında da bazı endişeler vardır. İşte bu durumda yapmanız gerekenleri yazımızda bulacaksınız.

Sosyalleşme sürecinin yoğunlukla yaşanmaya başladığı yıllar olan 2.5-3 yaş dönemi anaokuluna başlangıç için en ideal dönemdir. Çocuklar için yeni beceriler edinme, diğerlerinin de farkına varma gibi sayısız sosyal ve psikolojik yararlarının yanı sıra, anaokulları çocuğunuzun fiziksel gelişimine de yarar sağlar.

Okula iyi bir başlangıç yapmak, çocuğunuzun endişelerini azaltmakla kalmayacak, kendine olan güveninin gelişmesini sağlayacaktır. Yazın yarattığı rahatlıktan çıkıp, sıkı bir düzen içine girmek hem sizin hem de çocuğunuz için zor olacaktır. Okula gitmeyi heyecanla bekleyen çocuklar bile, okulun getirdiği yorgunluk karşısında bıkkınlık belirtileri gösterebilirler. Bu nedenle çocuğunuzun okula dair gerçekçi bir bakış açısına sahip olmasını sağlamanız çok önemlidir. Öğretmenin sınıftaki öğrencilere çeşitli bilgiler vereceğini ve bunları öğrenmesi gerektiğini korkutmalardan uzak durarak ona anlatın.

Başlayacağı okula daha önceden birlikte gitmeniz ve sınıfları gezdirmeniz de okul öncesinde yapmanızda yarar olacak bir diğer konudur. Okul alışverişine çocuğunuzu dahil ederek ve sunduğunuz alternatiflerden kendi istediğini seçmesini sağlayarak da okula hazırlanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Kitapçılardan okulla ilgili, okula ilk başlayanlarla ilgili pek çok hikaye kitabı bulabilirsiniz. Bu kitapları çocuğunuza okuyarak okula dair sevincini ve heyecanını artırabilirsiniz.

Okulda yapılan derslerin ve öğrenilen şeylerin dışında yapılan müzik resim gibi aktivitelerden bahsetmeniz de çocuğunuzun okula dair beklentilerini daha pozitif tutmasını sağlayacaktır. Ancak gerçekçilikten uzaklaşmayın. Çocuğunuz için hazırlayacağınız beslenme çantalarına koyacağınız küçük kartlar ya da sürpriz yumurtalar da, okul içinde dahi sizin varlığınızı ve onu ne kadar sevdiğinizi anlamasını sağlayacaktır. Genellikle anaokuluna başlarken bütün çocuklar heyecanlı, önemli bir bölümü de endişelidir. Anne-baba olarak onun endişelerini azaltmanın yolu, sakin ve rahat biçimde onun kafasındaki soru işaretlerini yanıtlamanızdan geçer. Ancak benzer endişeler taşımadığınızdan emin olmalısınız. Sizin için bu yaş çocuklarının endişeli hallerinin altında yatan sorularını ve verebileceğiniz cevapları hazırlamaya çalıştık.

Ya annemi çok özlersem?
Okula yeni başlayan bir çocuğun endişesi bildiği tanıdık olduğu her şeyden uzak kalmaktır ve bunların başında siz gelirsiniz. Bu durumda okullar açılmadan önce okula yapacağınız ziyaretlerin sayısını artırmanız yararlı olacaktır. Orada geçirdiğiniz sürenin sonunda kendi yüzünde ve sizin yüzünüzde gördüğü gülümseme ona siz yokken de burada keyifli saatler yaşayabileceği mesajını verecektir.

 Ya başıma kötü bir şey gelirse?
Çocuğunuzun en çok nerede endişelendiğini öğrenin. Tuvaletlerde mi? Nedenleri neler olabilir? Zamanında yetişememekten mi korkuyor? Korktuğu konularla ilgili ve bunlarla karşılaştığında neler yapabileceği ile ilgili onunla konuşun. Kaygılarını “Zaten olmaz ki” yaklaşımı ile küçümsemeyin. Siz konuşun ve bırakın sonunda bu cümleyi o kurabilsin.

Ya okulda kaybolursam?
Okullar açılmadan yaptığınız ziyaretlerde, özellikle de bir-iki gün öncesinde, önemli yerleri çocuğunuzun öğrendiğinden emin olun. Tuvaletler, sınıfa giden ya da bahçeye giden yol. Çocuğunuzun okula aşina olması oradaki ilk günlerini kolaylaştıracak ve kaybolma kaygısını da ortadan kaldıracaktır.

Hiçbir oyuncağımı götüremeyeceğim. Ya canım çok sıkılırsa?
Oyuncakları ile evde geçirdiği süreye özellikle okul başladıktan sonraki birkaç haftada saygı duyun. Dilerse küçük bir oyuncağını yanına alabileceğini söyleyebilirsiniz. Ancak kuracağı arkadaşlıkları, derslerde neler yapacaklarını anlatmalısınız.

Ya öğretmen beni sevmezse, bana hep ceza verirse?
Çocuklar kendi aralarında yaptıkları konuşmalar sonunda bu tarz endişelere sahip olabilirler. Bu nedenle okul başlamadan önce ya da okulun ilk günü sizin eşliğinizde öğretmeni ile konuşması işe yarayacaktır. İlk gün ya da haftalarda, çocuğunuz öğretmeninin kendisine kötü davrandığını söylerse temkinli olun. Gerçeklik payı olabileceği gibi, yalnızca bir olayı alışma sürecinin getirdiği sıkıntı nedeniyle abartıyor olabilir.

Servise binmekten korkuyorum. Ya kaza yaparsa?
Çocuğunuz okula dair kaygılarını ya da serviste kuramadığı arkadaşlıkların sıkıntılarını bu cümle ile yansıtıyor olabilir. Çocuğunuzla onu endişelendiren noktaları konuşun ve alternatifler üzerinde düşünmesini sağlayın.

Paylaş

Cevap yaz