Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirin

0

screen-shot-2016-09-26-at-6-35-23-pm

“Tam hastalık havası” dediğimiz günleri yaşıyoruz. Havaların birden değişmesi bizim kadar çocuklarımızı da etkiliyor. Bu günlerde çocuklarımızın bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için beslenmelerine dikkat etmeliyiz.

Bağışıklık sistemi hücrelerimizi kemik iliğinde bulunan kök hücre denilen, farklı yönlerde değişerek çeşitli bağışıklık sistemi hücrelerini oluşturan bir temelden alır. Lenfosit sistem ve beyaz kan hücreleri savunma sisteminizin en önemli elemanlarıdır. Vücudun bağışıklık mekanizmasındaki bozukluğa bağlı hastalıklar sık tekrar eden ve tedaviye geç yanıt veren hastalıklardır. Genellikle bakteriyel kökenlidirler ve en çok solunum yolları, deri ve merkezi sinir sistemini ilgilendirirler.Bağışıklık sistemi yetersizliği doğumsal bir hastalık sebebiyle görülmüyorsa, çocukların bağışıklık sistemini yeterince güçlendirmeyen bir beslenme hatasından olabilme ihtimali vardır. Bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda daha sık ve şiddetli hastalıklar geliştiğinden hastaneye yatış oranı ve süresi daha fazladır. Dolayısıyla bu çocukların büyüme ve gelişmeleri akranlarına göre geri kalabilir.
Öncelikle yeterli ve dengeli beslenmenin altın kuralı, iyi karbonhidrat, iyi protein ve iyi yağ kaynaklarını tüketmek ve bunları her öğünde dengeli bir şekilde almak. Doğanın bize sunduğu haliyle tüketebildiğimiz karbonhidrat kaynaklarını tüketmek (bulgur,makarna, ekmek,sebze ve meyveler), kaliteli protein kaynaklarını beslenmemizde her gün yer vermek ( et-tavuk-balık-süt-yoğurt ), hayvansal kaynaklı yağlardan uzak durmak .

Vitaminlerin önemi
A vitamini yetersizliğinde doğumda ve sonradan kazanılmış bağışıklığın baskılandığı,bağışıklık sistemin önemli bir oyuncusu olan lenfosit ve kan hücrelerinin normal büyümesi için gerekli olduğunu çalışmalar ispatlamıştır. Yumurta sarısında ve süt yağında bol miktarda bulunur. Çocuklarınızın kahvaltısında bir yumurta, ara öğünlerinde yağlı süt verdiğimiz zaman A vitamini ihtiyacını karşılamış olursunuz. A vitaminin öncüsü olan beta karotenin de bağışıklık sistemi üzerinde etkileri olduğu biliniyor. Beta karoten çocuklarda özellikle kulak ile ilgili enfeksiyonları önlemede önemli bir vitamin. Beta karoten, havuç, kayısı, ıspanak, pazı gibi sebze ve meyvelerde bulunur. Sebze çorbası yaparken ıspanak, pazı ve havuç kullanabilirsiniz.

E vitamini doğal bir antioksandır. Vücudumuza aldığımız zararlı maddelere karşı hücrelerimizi koruyan önemli askerlerdir, antioksidanlar. Yağda eriyen bir vitamindir ve en çok da zeytinyağı, ayçicek yağı, kanola yağı ve yağlı kuruyemişlerde bulunur. Çocuklarınızın yemeklerini pişirirken bu yağları kullanarak E vitamini almalarını sağlayabilirsiniz, ancak yağları yakmamaya özen göstermeniz gerekir. Yağlı kuruyemişler ara öğünler için iyi birer seçenek olabilir, çiğ fındık, badem, ceviz gibi.

C vitamini, bağ doku, elastik doku, kemik dokusunun sentezinde rol alır, yara ve yanıkların iyileşmesini kolaylaştırır, pek çok vitamin ve mineralin vücut tarafından rahatça kullanılmasını sağlar. C vitamini kendi bir antioksidan olmasının yanı sıra diğer bağışıklık sistemi üzerinde rol oynayan vitamin ve minerallerin kullanılmasına yardımcı olur. C vitamini açısından taze meyve ve sebzeler oldukça zengin kaynaklardır. Mevsimine uygun sebze ve meyveler günde 3–4 porsiyon olacak şekilde tüketildiğinde C vitamini yeterli miktarda almış olacaktır.

B grubu vitaminlerinden bağışıklık sistemi üzerinde en etkili olan vitamin B 6 vitaminidir. B 6 bağışıklık sistemi hücrelerinin yapısında rol oynar, antikor üretiminde yardımcıdır. Eksikliğinde hücresel bağışıklık yanıtının düştüğü, antikor sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir. Et-tavuk-balıkta, kuruyemişlerde, sütte bulunur.

Folik asit yetersizliğinde, hücresel boyutta bağışıklık sistem yanıtının düştüğü ve antikor üretiminin azaldığı ispatlanmıştır. Folik asit, tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde, portakal suyunda, kuru baklagiller de bulunur. Kuru baklagiller direkt yemek olarak tüketilebileceği gibi, çorbaların içine mercimek, nohut ilavesi de yapılabilir.

Demir yetersizliğinde büyüme ve gelişmeyi etkilediği gibi, bağışıklık sisteminin çalışması ve devamlılığını da etkiler. Demir iki grup olarak bulunur bitkisel demir kaynakları ve hayvansal demir kaynakları, bu iki grup ta yeterli ve dengeli olarak alındığında bağışıklık sistemi yanıtlarını artırır. Bitkisel demir, ıspanak, kuru üzüm, semizotu, pekmez gibi besinlerde bulunurken, hayvansal demir kaynakları özellikle kırmızı et ve yumurtadır. Kırmızı et, ana yemek olarak, yumurta kahvaltıda verilebilir, hayvansal kaynaklı demir bulunan öğünlerde taze sebze meyve kullanılması demirin emilimini artıracaktır.

Selenyum çok güçlü bir antioksidandır, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi metal zehirlenmelerine karşı da vücudumuzu korur. Selenyum tam tane ekmeklerinde, yağlı kuruyemişlerde, balık ve deniz ürünlerinde, yumurtada, süt ve ürünlerinde bulunur. Ceviz ve fındık selenyum açısından zengindir. Izgara veya buğulama yöntemiyle pişirilmiş balıklar haftada 2 gün tüketilmelidir.

Çinko eksikliğinde enfeksiyonlara karşı eğilimin artığı tespit edilmiştir. Pek çok enzim aktivitesinde görevli olan çinko aynı zaman da doğal bir antioksidanttır.Et-tavuk-balık, süt, kurubaklagiller ve kuruyemişler çinkodan zengin besinlerdir.

Paylaş

Cevap yaz