Çocuğunuzun daha becerikli olması için…

0

İster evdeki köpeği besleme sorumluluğu olsun, ister arabada emniyet kemerini tek başına takmak için direnmek olsun, çocuğunuz daha fazla bağımsızlık ister. Peki, çocuğunuza ne kadar sorumluluk vermeniz gerekiyor?

Yavaş yavaş büyümeye başlayan çocuğunuza bazı şeyleri öğretmek ve işleri baştan yoluna koymak istemek bir annenin en büyük hakkı! Çocuklar bağımsızlıklarını ilan etmede hızlı bir atılım içine girdiklerinden, başlarından büyük işlere kalkışmadan önce onlarla güvenlikleri ile ilgili kurallar hakkında vakit kaybetmeden konuşmanız çok önemli! Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Tam da daha fazla sorumluluk almaya hazır oldukları böyle bir dönemde başlarına gelebilecek kötü şeyler hakkında onları fazla korkutmamanız gerekiyor. Öyleyse çizgiyi nereye çekmek gerekiyor? Okul öncesi çağdaki çocuğunuzun kendi başına yapmak istediği işlerde zekice sınır çekmek için aşağıdaki yollardan faydalanabilirsiniz.

Evdeki hayvanın bakımını üstlenmek
KORKUNUZ Balıklara ya da köpeğe çok fazla yemek verecek.
YAKLAŞIMINIZ Kocaman bir kutu balık yemini sallayarak balıkları besler ya da koca bir paket köpek mamasından uygun miktarda boşaltmaya çalışırsa, porsiyonları tutturamayıp miktarı kaçırmasında şaşılacak bir şey yoktur. Bu nedenle en iyisi yemi ya da mamayı onun verebileceği gibi daha küçük porsiyonlara bölerek paketlemektir. Ona her bir paketin içinde tam da köpeğinizin (ya da balığınızın) ihtiyacı kadar mama (ya da yem) olduğunu söyleyin. Eğer bundan fazlasını yerse köpeğinizin (ya da balığınızın) hasta olacağını, o nedenle verdiği yemek miktarına dikkat etmesi gerektiğini açıklayın. Eğer daha fazla sorumluluk isterse, ondan köpeğin su kabını doldurmasını isteyebilirsiniz. Kabı doldururken her tarafa su sıçratmasını önlemek için kaldırabileceği boyutta plastik bir sürahi kullanmasını önerebilirsiniz. Ya da köpeği veya kediyi (ama sadece hayvan fırçalanmaktan hoşlanıyorsa) fırçalama görevini de verebilirsiniz. Sonra arkanıza yaslanın ve seyredin. Eğer çocuğunuz ona verilen görevi her gün atlamadan yerine getiriyorsa, bırakın yapmaya devam etsin. Ama arada unutuyor ve görevi aksatıyorsa görevini haftada bire indirin ve bir süre sonra tekrar deneyin.

Kendi kahvaltısını hazırlamak
KORKUNUZ Çocuğunuz yaralanacak ya da evde yangın çıkaracak.
YAKLAŞIMINIZ Mutfağınızı yeniden organize edin ve evde çocuğunuzun ocağa ihtiyaç duymadan rahatlıkla erişebileceği kahvaltı seçenekleri bulundurun. Çocuğunuzun boyuna uygun bir rafı ya da çekmeceyi boşaltarak içine kahvaltılık gevrekler, tahıllı ve kuru meyveli barlar, tam tahıllı krakerler, fındık ezmesi, çocukların güvenle kullanabileceği kaşık çatallar ve kap kacaklar yerleştirin. Yine çocuğunuzun rahatlıkla erişebileceği bir yere kocaman bir tabak içinde meyveler yerleştirin. Elma, armut, muz gibi bu mevsimde rahatça bulabileceğiniz ve soymadan (ya da muz gibi kolayca soyup) yiyebileceği meyvelerden oluşan bir tabağın aslında sizin elinizin altında olmasının da son derece faydasını görebilirsiniz. Peki ya içecekler? Buzdolabının alt rafına çocuğunuzun rahatça alıp boşaltabileceği, ama yere saçılma ihtimali az olan şişelere (ya da sürahilere) süt, meyve suyu, su koyun. Eğer çocuğunuz mikrodalga fırını ya da tost makinesini kullanmak isterse, ona büyüdüğünde bunları kullanmayı öğreteceğinizi söyleyin.

Kapıya bakmak
KORKUNUZ Çocuğunuz bir yabancıyı eve alacak ya da bir yabancı ona zarar verecek.
YAKLAŞIMINIZ Çocuğunuzdan, kapıya yanıt vermeden önce mutlaka kimin geldiğini sormasını isteyin ve size haber vermeden kimseye kapıyı açmamasını tembihleyin. Bunu iyice anlamasını sağlamak için, çocuğunuzla evcilik oynayabilir, sırasıyla eve gelen yabancı ve kapıya bakan kişi rollerini değiştirerek nasıl davranması gerektiğini, uyması gereken kuralların neler olduğunu öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Ona şöyle söyleyebilirsiniz: “Eğer kapıya biri gelir ve sana ‘Ben annenin bir arkadaşıyım’ derse, kapıyı kesinlikle açmadan, kapıdaki kişiye, ‘Size şimdi annemi çağırıyorum’ diyebilirsin.” Ya da kapıya biri gelir ve postacı olduğunu ve babası için bir paket getirdiğini söylerse, çocuğunuza şöyle söylemesini önerebilirsiniz: “Lütfen paketi kapıya bırakın, babam daha sonra geldiğinde paketi kapıdan alabilir.”

Küveti doldurmak
KORKUNUZ Suyu ayarlayamayıp kendisini haşlayabilir, ayağı kayıp düşebilir ya da her yeri su içinde bırakabilir.
YAKLAŞIMINIZ Kendisini yakmasına engel olmak için en iyisi evdeki su ısıtıcısının ayarını her zaman 50 ◦C veya altında tuttuğunuzdan emin olmaktır. (Aslına bakarsanız, çocuğunuz kendi başına küvete girmeye hevesli olmasa bile ısıtıcının ayarına dikkat etmek önemlidir, çünkü çocuklar ellerini lavaboda yıkarken bile haşlanabilirler.) Bir kere ısıtıcının ayarından emin olduktan sonra çocuğunuzdan suyu ayarlaması ve diğer işler için yardım isteyebilirsiniz, örneğin o soğuk suyu açarken, siz de sıcak su ile suyun ısısını ayarlayabilirsiniz. Bu arada da o küveti tıkayarak suyun dolmasını sağlayabilir. Elbette banyo sırasında başına bir şey gelmediğinden emin olmak için çevrede olmanız gerektiğini de unutmayın.

Emniyet kemerini takmak
KORKUNUZ Emniyet kemerini doğru bağlayamayabilir ve siz arabayı sürerken kemer açılabilir.
YAKLAŞIMINIZ Kemeri doğru dürüst bağlaması gerektiği ve bunun önemli olduğu konusunda onu önceden uyarın ve bağlantının açılmayacağından emin olmak için siz de kontrol edin. Ayrıca siz arabayı durdurup motoru kapattığınızda emniyet kemerini kendisinin çözmesine izin verebilirsiniz, ancak bunu araba hareket halindeyken yapmaması gerektiğini tekrar tekrar hatırlatmayı unutmayın.

Paylaş

Cevap yaz