Çocuğunuzun sevebileceği 10 sağlıklı öneri!

0

Yemek seçen çocuklar meyve ve sebze konusunda inatçı olabilirler. Önemli olan iyi bir sunumla yemeklerini hazırlamaktır.

1. Tahıl gevrekli meyve
Bir miktar yağsız yoğurt, meyve ve tahıl gevreğini kolay kırılmayan bir dondurma kabının içine koyun. Hiçbir çocuk hayır diyemeyecektir.

2. Meyve tatlısı
Meyveleri; meyve suyu, yağsız yoğurt veya sütle karıştırın. Çocuklar rengin değiştiğini gördükleri andan itibaren heyecanlanmaya başlayacaktır.

3. Sıra dışı yumurtalar
Kızartma tavasının içine kurabiye kalıplarını dizin ve çırpılmış yumurtayı içlerine dökün. Ardından çocuğunuzla birlikte üzerlerini sebzelerle renklendirebilirsiniz.

4. Şekilli sebzeler
Sebzelerle bir oyun oynamaya ne dersiniz? Doğradığınız sebzeler ile plastik bir tabağın içinde şekiller oluşturabilirsiniz. Aralarına piliç ya da eti yerleştirin. Çocuğunuz bu şekilli yiyecekleri eğlenerek yiyecektir.

5. Biberden kase
Tavuk salatası veya humus ile doldurduğunuz dolmalık biberin içine havuç dilimleri yerleştirin. Bu güzel görüntü ona lezzetli gelecektir.

6. Lezzet testi
Sebzeleri doğrayın. Çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve onları denemesini isteyin. Böylece sebzelerin ne olduklarını size söyleyecek ve merakla hepsini yiyecektir.

7. Çabuk pizza
Çocuğunuzla birlikte pizza hamurunun üzerine domates sosu ve peynir ve piliç parçaları ya da sosis koyun, üzerine de sebze ekleyin. Kısa bir süre fırında kaldıktan sonra çocukların hayır diyemeyeceği lezzette olacaktır.

8. Ev yapımı dondurma
Dondurma kabının içine meyve suyu doldurun. İnce ince doğranmış portakal ya da başka bir meyveyi ilave edin. İçine bir çubuk yerleştirin ve buzlukta bekletin. Birkaç saat sonra meyveli dondurmanız servise hazır!

9. Waffle
Waffle hamurunun üzerinde çilek ve muz parçalarından oluşan bir yüz ya da herhangi bir şekil oluşturabilirsiniz. Dilerseniz waffle’ı süsleme işini çocuğunuza bırakabilirsiniz.

10. Buzlu meyveler
Buzlu üzüm ya da böğürtlenler çok daha eğlenceli olacaktır. Üstelik meyveden çok buzlu şekerlere benzeyecekler.

Paylaş

Cevap yaz