Çocuklar bebekliklerini hatırlar mı?

0

Hemen hemen çoğumuz, bebeklerin özellikle ilk aylarından çok az şey hatırladıklarını düşünüyoruz; ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sandığımızdan çok daha fazla şey hatırlıyorlar. Ayrıca ilk aylardan itibaren bebeğinizin hafızasını geliştirebilmek için yapılabilecek çok fazla şey var.

2000’li yılların başında Amerika’da yapılan bir araştırmada, yeni doğan bebeklerin görüntüleri depolayabildiği ve daha sonradan hatırlayabildiklerini ve çeşitli bilgileri edinme becerisine doğumdan itibaren sahip oldukları gösterildi. Başlangıçta bu bilgilerin hafızadaki hali silik ve bilinç dışı. Bilim adamları, bebeklerin gördükleri, duydukları ve dokundukları hemen her şeyden, onların dünyayı anlamalarını ve anlamlandırmaya başlamalarını sağlayan bir izlenim edindikleri konusunda hemfikirler. Peki, bebeğinizin bu taze hafızasını geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Bu konuda hem bebeğinize hem de size yardımcı olabilecek bazı önerileri topladık.

Hafıza oyunları
0-6 Ay: Bebeğinizin bedenine dokunmanızı sağlayan her türlü oyunu oynayın. Dokunmalarınıza vereceği tepkiler bilinçli olmayacaktır ama duyusal hafızasını geliştirecektir.

7-9 Ay: “Ben seni ne kadar seviyorum biliyor musun?” diye sorun ve sonra kollarınızı sonuna kadar açın. Birkaç denemenin ardından o da kollarını en azından havaya kaldırmaya çalışacaktır.

10-12 Ay: Bebeğinize çok sevdiği bir oyuncağı gösterin. Sonra oyuncağı bir örtünün altına saklayın. O yöne doğru uzanırsa göremediği şeylerin de var olduğunu anlayabiliyor demektir.

Bebeklerde bellek oluşumu
Tanıdığı insanların (özellikle annesinin) yüzleri, sesleri ve kokuları, ilk aylardan itibaren bebekler üzerinde etki uyandırabiliyor. Bunu, bebeğinizin başını göğsünüze ya da biberona başını çevirmesi gibi basit becerileri yapabiliyor olmasından anlayabilirsiniz. Neler yapabilirsiniz: Bebeğiniz sizin sesinize hayran. Bu nedenle sık sık sesinizi kullanın. Söylediğiniz güzel sözleri anlamayacak olsa da, ona şarkı söylediğinizi duyması küçük bebeğinizi rahatlatacaktır. Daha da ötesi, bebeğiniz duyduğu ninniyle uyku vakti arasında bir bellek oluşturmaya başlarsa şaşırmayın. Bu da onun hafıza gelişiminin bir parçasıdır. 6 aydan itibaren bebekler önceden yaşadıklarını ve deneyimledikleri becerileri hatırlamaya başlarlar. Daha öncesinde oyuncağının üzerindeki düğmeye basıldığında müzik çaldığını öğretirseniz, bunu hatırlayacak, hatta belki kendisi de denemeye çalışacaktır.
Neler yapabilirsiniz: Aynı anda ellerinizle eşlik ettiğiniz şarkılar söyleyin ve onun da eşlik edebileceği oyunlar oynayın. “Fış fış kayıkçı” çok ideal bir oyun olabilir. Bebeğinizin duyularını uyarın. Birlikte markete gittiğinizde poşete doldurduğunuz meyveleri ona gösterin, isimlerini söyleyin, hatta dokunmasına ve koklamasına izin verin.

Tekrarın önemi
Bir şeyin bebeğinizin hafızasının kalıcı bir parçası olabilmesi için bebeğinizin bunu düzinelerce kez duyması ya da görmesi gerekir. Bir kez depolandıktan sonra bu anıya ya da nesneye benzer hemen her şeye ve duruma aynı tepkileri verecektir. Bebekler yeni oyuncakları tercih etseler de (çünkü yeni olan her şeyden daha fazla şey öğrenirler) yapılan araştırmalarda, pek çok oyuncağın bulunduğu ortamlarda tanıdıkları oyuncaklara daha fazla yöneldikleri görülmektedir. Bu da hafıza gelişimini kanıtlar niteliktedir.
Neler yapabilirsiniz: Uyku vakti, yemek saati ve banyo vakti için rutinler oluşturun. Tutarlı olmanız, bebeğinizin bazı şeylerin nasıl ve ne zaman olduğunu hatırlamasına yardımcı olur.

Bebeklerin hatırlaması ve uygulaması
Yaklaşık 9 aylık bebekler, görüş açılarında olmayan insanları, nesneleri ve durumları da hatırlamaya başlar; yüzlerle hareketler arasında bağlantılar kurabilirler. Örneğin, dedesinin gözlüklerini cebinde taşıdığını gördüyse, dedesi gelir gelmez gömleğinin cebine saldırabilir. Ayrılma kaygısının başladığı zamanların bu aylar olmasının diğer bir nedeni de, bebeğinizin sizi diğer kişilerden ayırabiliyor olması ve siz gittiğinizde kendini yapayalnız hissetmesidir.

Neler yapabilirsiniz: Ayrılma kaygısını azaltmak için “Ce-ee” ya da çok sevdiği bir oyuncağı bir anda kaybedip sonra tekrar bulma oyunu oynayın. Kısa ayrılıklarla da baş edebilmesini sağlamak için bebeğinizi beşiğine bırakın ve “Banyoya gidiyorum ve iki dakika sonra geleceğim” deyin. Birkaç tekrarın ardından, ortadan kaybolsanız da sonunda geleceğinizi anlayacaktır.

Çocuklar bebekliklerini hatırları mı?

Pek çok kişi 3 yaşından önce olan olayları hatırlamaz. Bazı bilim adamları bunun sözel öncesi hafızada saklı olduğu ve daha gelişmiş bir zihnin tarafından ulaşılamaz olduğu görüşünü taşır. Ancak bebeğiniz anılarını hatırlamasa da, ilk yıllarda öğrendiği becerileri saklayacaktır.
Neler yapabilirsiniz: Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılarken sevgi dolu olun ve birlikte bol bol eğlenin. Böylelikle mutlu anılara sahip bir belleğin temellerini daha çok erken yaşlarda atmış olursunuz. Her ne kadar çocukların çok büyük bir çoğunluğu bebekliklerini hatırlayamıyor olsalar da, bu, bu dönemde yaşadıklarını önemsiz kılmıyor. Bebeğinize ve onun sağlığına özen gösterdiğinizi, şu satırları okuyor olmanız zaten kanıtlıyor; ancak bebeğinizin yaşadıkları sizinkilere paralel olduğu için siz ne kadar iyi olur, iyi vakit geçirirseniz, onun da bu bebeklik yıllarından kalan izlenimleri (anıları değil, en fazla anı hikayeleri olabiliyor) de o kadar güzel ve iyi olacaktır. Onunla bu keyifli anları yaşarken, aynı zamanda hafızasını geliştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var…

Paylaş

Cevap yaz