Çocuklar büyüdü; peki ya evlilikler?

0

Nasıl ki insan ilişkileri “Kim haklı” sorusu üzerine kurulmamalı ise, evlilikler gibi, çocuk yetiştirme de bu soru ile uğraşmamalı; çünkü bunların hiçbiri bir güç mücadelesi, meydan savaşı değildir.

Çevrenizdeki çoğu ebeveyne, “çocuk sahibi olmak nasıl bir şey?” diye sorsanız, cevap genellikle “inanılmaz bir duygu”, “acayip bir his”, “dünyanın en güzel şeyi” gibi cümlelerle ifade edilecektir. Özellikle bebekler büyüdükten, artık “çocuk” aşamasına terfi ettikten sonra, daha önceki dönemde yaşanan çoğu sıkıntı da unutulmaya başlar. Etrafımdaki eşler arasındaki anlaşmazlıklara baktığımda ortak bir yan görüyorum; pek çok evde, bebekler büyürken, eşler arasındaki anlaşmazlıklar da büyümeye başlıyor. Çocukların bebeklik yaşları bittiğinde ise bu anlaşmazlıklar sanki hiç yaşanmamış, hatta çözülmüş gibi unutuluyor ve geriye evliliğinin iyiye gitmediğini düşünen çiftler kalıyor sanki.

Ben de, bir süredir, kitaplardaki “Aman dikkat edin, çocuğunuzu tutarsız anne-babalar olarak büyütmeyin” cümlelerini, sadece çocuklar açısından değil, bu tutarsızlıkların evliliklere verebileceği zararlar açısından düşünür oldum. Çocuğunuzu büyütürken yaşadığınız her “Çocuğa böyle yapılmaz!” cümlesi, karabulutlar gibi çöküyor evliliklerin üstüne. Hem evle hem de çocuklarınızla ilgili konularda birlikte karar almak bu nedenle önemli. Bunun için de ebeveynlik konusunda eşinizle aranızda uzlaşmanın sağlanması gerekiyor. Uzlaşmayı sağlayabilmek için, olası her çatışmada, her iki tarafın da kendini ifade edebileceği ve kararın alınmasında tamamen dahil olacağı süreçlerin yaşanması gerekiyor. Çocuğunuza nasıl davranacağınız, hangi konularda nasıl tavır takınmanız gerektiği konusunda fikir birliğine varmanız son derece önemli. Unutmayın, her ikiniz de çocuğunuzun iyiliğini istiyorsunuz ve onun için en iyi şey, birbirlerini seven ve tutarlı olan bir anne-babadır.

“Ben haklıyım, o haksız…”,“Çocuk nasıl yetiştirilir bilmiyor…”, “Doğrusunu söylüyorum ama o yine bildiğini okuyor…” ve daha da kötüsü, “Ben ne diyorsam o olacak…”. Bu cümlelerin sarf edildiği bir evde çocuğunuz sağlıklı büyür mü? Tabii ki. Peki evlilikler? Onlar küçülür; hatta çocuk büyümeden yok olur. Çünkü ebeveynlerin birbirleri ile kurdukları sözlü ve bedensel iletişim yetersiz ve kalitesizse, bu tarz çatışmalar, taraflar uzlaşmadan sonlanmak durumunda kalıyorsa, evlilik sorunları hızla büyüyecektir. Yapılanlar ve düşünülenler her durumda farklı ise ve özellikle her konuda kararlar sürekli tek tarafın isteği doğrultusunda alınıyorsa, çocuklar büyüdükçe evlilikler de küçülmeye mahkum kalıyor. Unutmayın, her kurum gibi, evlilikler de demokratik biçimde yürütülmeli, çocuklar da demokratik tutumla yetiştirilmelidir.

Mutlu Çiftlerin Özellikleri

Yapılan araştırmalar, aşağıdaki on soruya mutlu çiftlerin tamamının olumlu yanıt verdiklerini gösteriyor:

1. Birbirimizle konuşma şeklimizden çok memnunum.

2. Farklılıklarımızı ele alma konusunda yaratıcıyız.

3. Kendimizi birbirimize çok yakın hissediyoruz.

4. Eşim çok nadir olarak beni kontrol etmeye çalışır.

5. Sorunları tartışırken, eşim benim fikirlerimi ve düşüncelerimi anlar.

6. Eşimin gösterdiği sevgiden tamamen memnunum.

7. Boş zamanlarımızın ne kadarını birlikte ve ne kadarını ayrı olarak geçireceğimizi iyi dengeliyoruz.

8. Eşimin arkadaşları ya da ailesi ilişkimize nadiren karışırlar.

9. Parayı nasıl harcayacağımız konusunda hemfikirizdir.

10. Ruhani değerleri ve inançları ifade etme şeklimizden çok memnunum.

 

Paylaş

Cevap yaz