Çocuklar protein tüketmeli!

0

Tavuk eti, 6 ay ve 5 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülen protein yetersizliğini gidermede ekonomik, lezzetli ve pratik bir çözüm. Prof. Dr. Perihan Arslan annelerin bu konuda doğru bilgilendirilmesi gereken detayları bizimle paylaşıyor.

Son zamanlarda yediğimiz pek çok şey hakkında ileri geri iddialar ortaya atılmaya başlandı. Doğrular ve yanlışların birbirine karışması pek çok kişinin kafasının da karışmasına neden oluyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Perihan Arslan, gelişmekte olan çocuklar için proteinin çok önemli bir kaynak olduğunu hatırlatmak gerektiğini söyleyerek bizlere “Yeterli miktarda protein alması gereken çocuklarda protein, sadece dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için değil, vücudun büyümesi ve gelişmesi için de gerekli. Proteinler, hücre bölünmesi ve gelişmesi için çok önemli. Dolayısıyla, biyolojik değeri yüksek olan tavuk, balık, süt ve peynir gibi gıdaların yeteri kadar tüketilmesi çocukların sağlığı için elzemdir” mesajını veriyor.

Tavuk eti, çocuğunuzun tadacağı ilk et çeşidi olsun
Tavuk etinin bebek ve çocuklara ilk olarak tanıştırılabilecek et çeşidi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Perihan Arslan, “Bebeğiniz ve çocuklarınızın yemeğinde kullanmanız için en uygun seçimlerden biri olan tavuk eti, gerek beslenme planlarında gerekse de mamaların dokusunun yumuşaklığı ve demir bakımından besleyiciliği açısından önerilmektedir. Bebeğiniz ve çocuğunuz için uygun olan pratik tavuklu tarifler, onun hücrelerinin büyümesi ve onarımı için elzem olan aminoasit açısından zengin olmakla birlikte, içerisinde bağışıklık sistemlerine katkıda bulunan B3, B6, piridoksin ve B5 vitaminleri içermektedir. Çocukların beslenme programlarında mutlaka yer bulunması gereken tavuk eti aynı zamanda yağsız, proteince zengin ve liflerinin kısa oluşu nedeniyle çiğnenmesi ve hazmı kolay bir gıdadır” dedi. Evde sağlıklı ve düzenli beslenen çocukların bu alışkanlığının okul döneminde de sürmesi beslenme düzeninin oturması için çok önemli. Çocukların beslenme çantasına koyabileceğiniz lezzetli ve pratik bir tavuklu sandviç her zaman güvenli ve besleyici bir seçim olacaktır.

Paylaş

Cevap yaz