Çocukları günlük olarak neyle beslemeli…

0

Çocuğunuzun yemesi gereken besinlerle yedikleri arasında bir denge bulun.

Tabağındaki her şeyin süper besleyici olması gerekmiyor, ancak çocuğunuzun her gün beş ana besin grubunun her birinden en azından birkaç porsiyon yemeye ihtiyacı vardır: Tahıl, sağlıklı yağlar, meyve ve sebzeler, süt ürünü ve protein. Çocuğunuzun yaş grubuna göre hangi besinden tam olarak ne kadara gereksinim duyduğunu, neye porsiyon dendiğini ve neden dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

Lifli protein

Protein yönünden zengin yiyecekler vücutta çocuğun büyümek için ihtiyaç duyduğu tüm dokuları üretir ve onarır. Ayrıca demir, çinko, B vitamini gibi olmazsa olmaz besin maddelerini içerirler. Sağlıksız yağlar olmadan protein almak için lifli etleri (derisi alınmış tavuk, hindi; adında “fileto” ya da “tranç” geçen sığır eti gibi) seçin. Çocuklar ette bulunmayan besin maddelerini ihtiva eden balık ve kuru fasulyeyi haftada en az bir kez yemeli. Karides, morina balığı, somon balığı gibi daha az cıva içeren deniz ürünlerini tercih edin.

Günde Kaç Porsiyon

* Yürüme çağı            2

* Okul öncesi             2-4

* Okul çağı                 3-5

Tahıl

Çocuğunuzun yiyeceği tahıl porsiyonlarının en azından yarısı tam buğday veya yulaf gibi işlemden geçmemiş tanelerden oluşmalı, çünkü inceltilmiş çeşitlerine göre daha çok E vitamini, magnezyum ve lif içerirler. Bu “tam” taneler aynı zamanda çocuğunuzun astım, şeker ve hayatının ilerleyen dönemlerinde kalp hastalığı riskini azaltabilir. Eğer aileniz tam tahıllı beslenmeye geçiş yapmakta zorlanıyorsa, tam ve inceltilmiş taneciklerin karışımını içeren ekmek ve makarnaları tercih edin. Çocuğunuz değişikliği fark etmeyecektir bile. Ayrıca, zaman zaman normal makarna veya beyaz ekmek yemesinde de bir sakınca yok.

Günde Kaç Porsiyon

* Yürüme çağı            (1-2 yaş)          3

* Okul öncesi             (3-4 yaş)          4-5

* Okul çağı                 (5-8 yaş)          4-5

Sağlıklı yağlar

Tüm yağ çeşitleri çocukların büyümesine yardım eder, vitaminleri vücutta taşır ve E vitamini sağlar. Ancak zeytinyağı, fıstık ezmesi gibi doymamış yağlar kolesterol seviyesini düşük tutarak çocuğunuzun kalp sağlığını korurken, tereyağı gibi doymuş yağ çeşitleri kolesterol seviyesine tavan yaptırır. Kulağa inanılmaz gelebilir, ancak ABD’de yapılan bir araştırma her beş çocuktan birinin yüksek kolesterolden muzdarip olduğunu ortaya koydu.

Günde Kaç Porsiyon

* Yürüme çağı            3 (Kuruyemişler dört yaş altı çocuklarda boğulma riski yaratır)

* Okul öncesi             3-4

* Okul çağı                 4-5

Meyveler ve sebzeler

En iyisi porsiyonlarda ikisine eşit miktarda yer vermektir. Eğer çocuğunuz zor beğeniyorsa o zaman asgari hedefe yönelin: Her gün koyu yeşil veya portakal rengi sebzelerden bir porsiyon. Bu sebzeler benzersiz bir hastalık önleyici bileşenlere sahip. Domates sosu, salça ve fırında patatesin de çocuğunuzun sebze porsiyonlarından sayıldığı bilgisinden de yararlanın.

Günde Kaç Porsiyon

* Yürüme çağı            4 (Doğranmış meyveler, hatta üzüm)

* Okul öncesi             4-6

* Okul çağı                 5-7

Süt ürünleri ve takviye kalsiyum

Çocuğunuz süt seviyorsa, güçlü kemikler ve dişler için ihtiyacı olan günlük 800 miligram kalsiyumu karşılamakta zorlanmayacaktır (1-3 yaşlarında sadece 500 mg). Sevmiyorsa az yağlı yoğurda, peynire ve 200 gr kadar takviyeli meyve suyuna yönelin. Diğer yararlarının yanı sıra çocuklarda kalsiyum emilimine destek veren D vitaminli ürünleri tercih edin.

Günde Kaç Porsiyon

* Yürüme çağı            2-3

* Okul öncesi             3-4

* Okul çağı                 4

Paylaş

Cevap yaz