Çocukluk çağı egzaması…

0

Çocuğunuzun özellikle kollarında ve bacaklarında ya da yüzünde ve ensesinde kızarıklıklar mı fark ettiniz? Çocuğunuz bu bölgelerin aşırı kaşınması nedeniyle son günlerde çok mu huzursuz. O zaman, ilk fırsatta bir dermatoloğa başvurmalısınız. Bu belirtilerin nedeni atopik dermatit olabilir. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Uzm. Dr. Ayfer AYDIN’n bilgileriyle..

Çocukların en sevimli dönemlerinde rastlanan ve bu dönemin zaman zaman tatsızlaşmasına neden olan atopik dermatit, çocukların neredeyse yüzde 1-3’ünde görülen bir hastalıktır. Çocuklukta bu hastalığın en önemli görülme nedeni, ailede anne veya baba da alerjik bir hastalığın (astım, allerjik deri hastalıkları, allerjik burun akıntısı gibi) var olmasıdır. Ne yazık ki, bu çocuklarda da yaşamın ilerleyen dönemlerinde, deri bulguları geçsede astım, alerjik burun akıntısı gibi diğer alerjik hastalıkların ortaya çıkma riski yüksektir. Deri bulguları, başlangıçta kendisini sulantılı, kızarık ve kaşıntılı alanlar şeklinde gösterirken, ilerleyen dönemlerde yerini kuru, kalın kabuklu ve çok kaşıntılı alanlara bırakır. Sıklıkla kolların ve bacakların iç kıvrım yerleri, ense ve yüzde görülmekle birlikte diğer vücut bölgelerinde de döküntüler görülebilir. Kaşıntı sebebiyle çocuklar huzursuzdur. Uyku düzenleri de bozulur. Uyku sırasında kafasını yastığa sürtmesi ve yer yer kanamış kaşıntı izleri görülebilir. Huzursuzlukla birlikte hastalığın şiddeti artar, böylece bir kısır döngü halinde hastalık şiddetlenir.

Hastalığın tanısında bazı majör ve minor kriterler vardır. Majör kriterler, ailede alejik bir hastalığın varlığı, mevcut egzemaların sık tekrarlaması, kaşıntı ve hastalığın vücuttaki tipik alanlarda görülmesidir. Minör kriterler ise, vücutta yaygın kuruluk, ellerdeki çizgilerde belirginleşme, dudak kenarlarında çatlamalar, gözaltlarında kuruluk, vücutta yer yer tavuk derisi şeklinde alanlar, yer yer beyaz yuvarlak alanlar sık gördüğümüz bulgulardandır.3 majör ve 3 minör bulgunun varlığında hastalık tanısı kolayca konulur.

Atopik dermatiti olan çocukların gıda intoleransı da yüksektir. Ancak atopisi olan bir çocukta gıda alerjisi hiç görülmeyedebilir. Herhangi bir besinin hastalığı tetiklediği tespit edildiğinde, o besinin çocuğa verilmemesi çözüm olacaktır.

Hastalığın Tedavisinde Neler Yapılmaktadır?

  • Çok kaşıntılı olan ve çocuğun yaşam kalitesini, uykularını, neşesini kaçıran bu durumda, tedavinin en önemli kısmı, tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve önleyici tedbirler almaktır.
  • Hastalığı tetiklediği bilinen yünlü, sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler kullanılmalı, çocuğun çamaşırları yıkanırken deterjan yerine sabun tercih edilmelidir.
  • Derinin nemlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır. Deri kuruluğu, kaşıntıyı ve hastalığı şiddetlendirdiği için bol nemlendirmek esastır.
  • Hastalığın şiddetli dönemlerinde topikal kortikosteroidler ve steroid içermeyen yeni topikal tedavi seçenekleri, çok şiddetli ve tedaviye dirençli vakalarda sistemik tedaviler ve UV tedavi seçenekleri arasındadır.
  • Kaşıntı sebebiyle oluşan sıyrıklar sebebi ile enfeksiyon riski durumlarında tedaviye topikal bir antibiyotikli krem eklenebilir.

Hastalık tekrarlayıcı ataklarla kendini yineleyen tarzda olduğu ve çocuğun yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği için atopik dermatiti olan bir çocuğun ailesinin çok bilinçli olması ve onu düzenli takip eden ve tedavisini düzenleyen bir dermatoloğunun olması, tedavisinde en doğru yol olacaktır.

 

Paylaş

Cevap yaz