Daha hızlı yemek pişirmenizi sağlayacak 10 fikir!

0

dreamstime_s_44802485

Biz kadınlar için en zor kısım ne pişirileceğini bulmak da olsa, mutfakta harcadığımız süreyi kısaltmak hepimizin işine gelir. Ne de olsa mutfak dışında da bizi bekleyen bir sürü koşuşturmaca var.

  1. Yemek pişirmeye başlamadan önce ne pişireceğinizi de kafanızda toparlayacağınız birkaç dakikalık yürüyüş yapın.

Eğer birden fazla yemek pişirecekseniz ki genelde öyle olur; kafanızda bir plan oluşturmanız için bu yürüyüş işe yarar. Tamam, yürümek zorunda değilsiniz, oturarak da yapabilirsiniz. Neler pişireceğinizi planlarken pişirmesi en uzun yemekle başlayabilirsiniz. Çünkü o pişerken arada diğer yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz.

  1. Malzemelerinizi hazırlayın ve kullanacaksınız fırını açın.

“Önceden ısıtılmış fırında” cümlesi boşuna değildir. O yüzden ilk iş olarak fırını açarsanız, hazırlık sırasında fırın gereken sıcaklığa kavuşmuş olur. Ayrıca sadece yiyecek malzemelerini değil tencere, tava, mikser, maşa gibi bütün kullanacağınız aletleri önceden hazırlayın.

  1. Önceden su kaynatıp hazır bulundurun.

Büyük ihtimalle her mutfakta olan su ısıtıcı ile su ısıtın ve her zaman elinizin altında sıcak su olmasını sağlayın. Sıcak su yemek pişirirken pekçok aşamada işinize yarayacaktır.

  1. Yiyeceklerinizi hazırlarken git gel yapmamak için…

Yemek yarışmalarında görmüşsünüzdür. Bir kadın malzeme almak için elli kere buzdolabına ya da kilere gider gelir. Bu büyük bir zaman kaybı yaratır. Neler pişireceğinizi belirledikten sonra büyük bir kase ya da tepsi alarak buzdolabı ya da diğer dolaplardan lazım olan her malzemeyi bir, bilemediniz iki kerede toparlayın.

  1. Sebzeleri yıkarken…

Hazırlık aşamasını da planlı yapmak lazım. Mesela önce yıkama… Yapacağınız bütün yemeklerin sebzelerini aynı anda ayıklayın, sonra da aynı anda yıkayın. Hem zamandan, hem sudan hem de iş gücünüzden tasarruf etmiş olursunuz.

  1. Tarifleri doğru uygulayın.

Eğer bir tariften yola çıkıyorsanız, tarifteki aşamaları verilen sıraya göre uygulayın. Mesela soğanları kavurmak zaman alacağından, önce bu işlemi yapmanız önerilir ki, soğanlar kavrulurken siz de diğer doğrama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Zaten zaman içinde deneyimlendikçe siz de bunları öğreniyor, kendi kendinize sisteminizi kurabiliyorsunuz.

  1. Tereyağınızı küçük küçük parçalar halinde dolaba koyun.

Güzel bir kek börek tarifinde mutlaka oda sıcaklığında tereyağı kullanılır. Bu sıcaklığa erişmesi için zaman kaybetmek yârine, tereyağını dolaba ya da buzluğa kaldırmadan önce küçük küçük kesin. Çok daha çabuk oda sıcaklığına geleceklerdir. Bu şekilde yaptığınızda eğer aceleniz varsa tereyağını ısı üzerinde eritmeye de gerek kalmayacak, ki bu çok da önerilmez.

  1. Pişireceğiniz yiyecekleri küçük parçalar haine getirin.

Ne şekilde pişirecekseniz pişirin, onu ne kadar küçük parçalar haline getirirseniz o kadar çabuk pişer. Bu proteinler için de için de sebzeler için de geçerlidir. İnce doğranmış tavuk göğsü, bütün olarak pişireceğinizden çok ciddi bir farkla kısa sürede pişer. İsterseniz uzunlamasına değil göğüs parçasını ortadan ikiye inceltebilirsiniz de…

  1. Çöp işini halletmek için

Tezgahınızda lavabonun yanında mutlaka üstü açık bir mini çöp kovası koyun ya da plastik poşet açın. Eğer market poşeti kullanacaksanız, poşetin altında delik olmamasına dikkat edin, bütün sular oradan tezgahınıza akmasın. Torba doldukça kapatıp yenisini açabilir ya da çöp kutusunu doldukça boşaltabilirsiniz.

  1. Geniş ve derin tavalar kullanın.

Sıkış pıkış pişireceğiniz küçük tavalar değil, geniş ve derin tavalar kullanmayı tercih edin. Pişirme alanı ne kadar geniş olursa ısı o kadar daha fazla yiyeceklerinizle temas eder. Ayrıca sebzeler suyunu da bırakacağı zaman, bu suyun buharlaşması daha çabuk olur.

Bunlar bizim önerilerimiz… Sizin de önerileriniz varsa bekleriz…

Paylaş

Cevap yaz