Detoks sağlayan besinler…

0

Çevre kirliliği dolaylı da olsa birçok hastalığı beraberinde getiriyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil doğru besinleri tüketerek bedeninizi nasıl sağlam tutabileceğinizi açıklıyor.

Vücudumuza pek çok zararlı madde sokuyoruz. Örneğin kurşun, kemiklerimizdeki kalsiyumla yer değiştirerek kemik erimesine yol açıyor ve kemik iliğinde kımızı kan hücrelerinin oluşumunu bozuyor.

Alüminyum ise özellikle beyin ve sinir sisteminde çok önemli işlevi olan magnezyumun yerine geçerek Alzheimer Hastalığı’na yatkınlığa neden oluyor. Nikel de manganazın yerini alarak kansere yatkınlığa neden oluyor. Zehirsizleştirme anlamına gelen detoks ile ilgili bilimsel olarak ispat edilmiş kesin bir yöntem olmasa da bazı gıdaların bu anlamda faydalı olabileceği öne sürülüyor. İşte bunlardan en sık önerilenleri:

Brokoli Brokoli, karnabahar, lahana, kıvırcık salata ailesi, yoğun sülforafan içeriği sayesinde genlerimizin yüksek miktarda antioksidan ve zehirsizleştirici maddeler üretmesini sağlar, kansere karşı önemli derecede koruyucudur.

Yaban mersini Yüksek miktarda antosiyanin içermesi nedeniyle (antioksidan özelliği), hücreleri zehirli maddelerden koruma ve arındırmada çok faydalıdır.

Kurt üzümü Çin tıbbında asırlardır kullanılan bu üzüm ülkemizde de yetiştiriliyor. Tadı yaban mersini ile kiraz arası olan tatlı ve sulu bir meyve. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir, DNA’yı korur. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor gibi faydalı birçok elementi içerir. Havuçtan daha iyi bir A vitamini öncülü olan beta karoten kaynağıdır. Karaciğeri korur. Gözde sarı nokta hastalığına karşı koruyucudur.

Soğan sarımsak Sülfür içeriği nedeniyle karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur ve antibiyotik benzeri etkisiyle mikroplara karşı doğal direnç sağlar. Birçok faydalı mineral içerir, kansere karşı koruyucudur. Böbreklerin süzmesine yardımcı olur.

Susam Karaciğeri koruyucu etkisi vardır. Zengin lif içeriği sayesinde barsak fonksiyonlarına yardımcı ve barsak kanserine karşı koruyucudur. Romatizmal hastalıkları engelleyici ve iyileştirici etkisi bilinmektedir.

Fesleğen Fesleğen, nane ve reyhan kansere karşı koruyucu, vücutta su tutulmasını engelleyici özellikleri olan besinlerdir. Romatizma, kolit gibi iltihabi hastalıklara ve kansere karşı koruyucudur.

Pancar Magnezyum, demir, çinko ve kalsiyumdan zengin olması nedeniyle vücuttan zehirlerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Kanserle mücadelede çok etkili olan betasiyanin açısından oldukça zengindir.

Ananas Hazmı kolaylaştıran ve barsak temizliği sağlayan bromelain içeriği nedeniyle vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Elma Zengin besin içeriği yanında besin katkılarının ve metallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan suda eriyen pektin isimli bir tür lif içerir.

Maydanoz Karaciğerin metabolizmasını hızlandırarak zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Böbreklerin çalışmasını arttırıcı etkisi vardır. A, C ve K vitaminlerinden çok zengindir.

Enginar Karaciğerin zararlı maddeleri zehirsizleştirmesini sağlayan silimarin ve yağların kolay parçalamasını sağlayan maddelerle koruyucu özellik göstermektedir.

Rezene Yoğun lif içeriği sayesinde bağırsaklardan zararlı maddelerin atılımını hızlandırır sindirimi kolaylaştırır.

Tarçın Demir, kalsiyum ve manganazdan zengindir, yağ asitlerinin parçalanmasını kolaylaştırır, şeker metabolizmasını düzenleyerek karaciğerin iş yükünü azaltır.

Zencefil Barsak hareketini artırır, metabolizmayı hızlandırır, atık maddelerin atılımını kolaylaştırır, iştahı frenler.

 Avokado Hem suda eriyen hem de erimeyen lifler içerdiğinden barsak temizliğine yardımcı olur, romatizmal hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici etkisi vardır.

Paylaş

Cevap yaz