Dişlere dikkat!

0

Ağız, diş sağlığı ve bakımı her zaman çok önemlidir. Ancak hamilelik sürecinde bunun önemi daha da fazla artmaktadır. Düzenli doktor kontrolünden geçmek ve beslenmenize her zamankinden daha fazla dikkat etmek, bir an önce kavuşmak istediğiniz bebeğiniz için büyük önem taşır. Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ata ANIL anlatıyor.

Halk arasında yaygın olan “her hamilelik bir diş kaybettirir” düşüncesi gerçeği yansıtmaz. Kesinlikle doğru değildir. Bazı fizyolojik değişikliklerden dolayı hamilelik elbette hassas bir dönemdir. Hormonal değişikliklerden dolayı diş etlerinde hassasiyet olur ve diş eti hastalıkları da artar. Mide bulantıları ve kusmalar nedeniyle, hem ağız bakımı aksar hem de ağız asidindeki artış nedeniyle diş çürüklerinde artış görülür. Ama hamilelikte diş kaybının sorumlusu bebek değil, bakımsızlıktır.

Hamilelikte diş kaybetmemek için yapılması gereken iki önemli şey var: Birincisi eğer planlı bir hamilelik ise hamile kalmadan önce mutlaka diş doktoruna gidilmeli ve bu dönemde problem yaratacak bütün dişlerin tedavileri yapılmalıdır. Çürük dişler, eskimiş köprü ve protezler, gömük dişler ve diş eti hastalığına yol açabilecek diş taşları gibi. Eğer planlı olmayan bir hamilelik ise yine de diş doktoruna gidilmeli ve diş eti hastalıklarına yol açabilecek olan diş taşı temizliği yapılmalıdır. Doktorun önereceği şekilde ağız bakımı yapılıp, düzenli diş kontrollerine gidilmelidir. İkincisi hamilelik boyunca ağız bakımına ve beslenmeye daha fazla özen gösterilmelidir. Özellikle çürük oluşturabilecek besinler çok sık tüketilmemelidir. Günde iki kez mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Günde bir kez diş ipi kullanılmalıdır. Ilık tuzlu su gargaraları da çok faydalı olur.

Hamilelikte Sağlam Dişler İçin Kalsiyum Gerekli

Hamilelik döneminde anne adayının dişlerinden kalsiyum kaybı sonucu diş kaybının olduğu yanlış bir bilgidir. Fakat bu dönemde metabolizmada oldukça fazla değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerin en önemlisi ise östrojen ve hormon düzeylerinde artış olması ve bunun sonucu dişler üzerindeki plak birikiminin artmasıdır. İlerleyen yaşlarda diş kaybını önlemek, özellikle menopoz döneminden sonra kadınların kabusu olmuştur. Toplumumuzda kadınlarda oldukça yaygın olan kemik erimesi ve kemik yumuşamasını önlemek adına, gelişme çağında kalsiyumdan zengin gıdaların tüketimine özen gösterilmeli, kaliteli kalsiyum kaynakları seçilmelidir. Yeterli ve kaliteli kalsiyum alımı, bebeğin iskelet yapısının gelişimini sağladığı gibi annenin de kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Süt, yoğurt ve ayran, peynir gibi süt ürünlerinin zengin kalsiyum kaynakları olduğunu biliyoruz. Bu gıdaların dışında fındık, kuru baklagiller ve ıspanak, roka, semizotu, tere, karahindiba gibi yeşil yapraklı sebzeler de zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Bu dönemde bebeğin ve annenin sağlıklı kemik yapısına sahip olabilmesi için annenin günlük 1200 – 1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardır. Günde 1/2 kg yoğurt (yaklaşık 3 kase) mutlaka tüketilmelidir. Buna ek olarak keçi peyniri ve yumurta beyazı da zengin kalsiyum kaynaklarındandır.

Hamilelikte Dişlere Anestezi Uygulanması Ne Şekilde Olmalıdır?

Anne adayında herhangi bir alerji yoksa ve hamileliğin seyrinde bir problem yoksa anne adaylarının dişlerine anestezi rahatça yapılabilir. Böylece diş tedavileri daha konforlu ve ağrı duymadan yapılabilir. Röntgen çekimi ise çok fazla tercih edilmez.

Hamilelik Gingivitisi Nedir?

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle diş etlerinde iltihaplar oluşur. Buna hamilelik gingivitisi denir. Özellikle hamileliğin ikinci ayında başlayıp, sekizinci ayın sonlarına kadar devam eden bu diş eti iltihabı, doğum sonrasında kendiliğinden geçer. Rahatsızlıklar devam ederse diş hekimine gidilmelidir.

Paylaş

Cevap yaz