Diyetlerde doğru bildiğiniz yanlışlar…

0

Aç kalarak zayıflandığının, ekmeğin kilo aldırdığının, diyet ürünlerinin hiç de doğru olmayan diyet tabuları olduğunu biliyor muydunuz? Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ayça Ilıca, diyetle ilgili doğru bildiğimiz yanlışları açıkladı.

Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması, ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de düşmeye başlar. Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kişi, tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.

Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak, kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı olur. Yağsız doku kitlesi kaybı metabolik hızı düşürür. İnsanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır. Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gereklidir; bu da ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile başlar. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45-60 dakikalık bir yürüyüş, istenilen sonuçlara ulaşmakta daha faydalı olur. Halk arasında inanılan bir başka yanlış da, sabahları veya yemek öncesinde, aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun veya içine katılacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamları yemek yemektir. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yağ olarak depolanır. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi, vücudu asla uzun süre aç bırakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte bir şeyler tüketmektir.

DİYETLE İLGİLİ BİLDİĞİNİZ GERÇEKLER DEĞİŞİYOR MU?

Kilo vermek için ilaç kullanmak da doğru bir seçenek. Yanlış. Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve doğru değildir. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.

Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlidir. Yanlış. Tüm bitkisel ürünlerin güvenliği ile ilgili yeterli çalışma yoktur.

Fazla kilolardan kurtulmak için ilk adres iyi bir diyetisyendir. Doğru. Ancak var olan fazla kilonun arkasında bir metabolik hastalık söz konusuysa, mutlaka konunun uzmanı bir doktora danışılmalı, gerekliyse kişinin kilo kaybı diyetisyen ve doktor ile birlikte takip etmelidir.

Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak imkansız. Yanlış. Kilo kaybı geçici yöntemlerle sağlanmaya çalışılırsa verilenler fazlasıyla geri alınır. Bunun yerine davranış değişikliği yapılırsa, beslenme şekli yaşam tarzımızla örtüşürse, kilo kaybı kalıcı olur.

Fazla kilonun nedeni yerken aşırıya kaçmak. Doğru. Tek neden bu olmamakla birlikte, porsiyon miktarının kontrol edilmemesi de kilo artışının bir sebebidir.

Kısa vadede, hızla, fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Doğru. Ancak hızla kaybedilen kiloların aynı hızla, hatta fazlasıyla geri döneceğini unutulmamalı. Kısa sürede, hızlı ama geçici kilo kaybındansa, olması gereken sürede dengeli kalıcı kilo kaybı tercih edilmelidir.

Az beslenerek kilo probleminden kurtulabiliriz. Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybımı olduğu çok önemlidir. Doğru kilo kaybı sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için bir çözüm yöntemi değildir.

Güne dengeli ve zengin bir kahvaltı ile başlayın. Doğru. Ancak kalori yönünden dengeli ve kişinin gereksinimlerini karşılayacak içeriği olan bir kahvaltı ile güne başlanılmalıdır.

 Her tür hareket ve spor zayıflatır. Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz.

 Seks kalori yakar. Doğru. Ancak sanıldığı kadar fazla değil.

Çay, yanında tükettiğin besin değerini yok eder ve vücutta su tutulumuna neden olur. Yanlış. Koyu olmayan bir çay, gıdaların besin değerlerinde kayba neden olmaz.

Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır. Yanlış. Sauna ile sadece vucuttan su kaybı olur.

Paylaş

Cevap yaz