Beslenmenin sağlıklı alışverişi…

0

Obezitenin yaygınlaştığı, beslenme hatalarının sebep olduğu hastalıkların arttığı ve sağlıklı yaşam kavramının öne çıktığı bu günlerde “doğru beslenme” konusunda birçok reçete veriliyor. Oysa doğru beslenmenin yolu öncelikle doğru alışverişten geçiyor. Tutarlı Diyet’in Beslenme Uzmanı Serkan Tutar, diyette olanlar, kilosunu korumaya çalışanlar ve yaşam kalitesini arttırmak isteyen tüketiciler için “Süper Markette Sağlıklı ve Light Alışverişin Püf Noktaları”nı açıklıyor.

 

Doğru beslenme doğru besin seçimi ile, doğru besin seçimi de doğru alışveriş bilgisi ile başlar. Yaşamımız ve beslenme alışkanlığımız tıpkı satranç oyunu gibi bir “strateji sanatı”dır. Zaman zaman hepimizin başına gelen, ihtiyacımız olmayanlarla dolu alışveriş filelerinden ve buna rağmen satın alınması unutulmuş ürünlerden kurtulmanın en önemli yolu, genel bir alışveriş planı yapmaktan geçiyor. Çünkü alışveriş öncesi plan yapmak hem beslenme programınıza sadık kalmanızı hem de tartı üstünde kalıcı bir kiloya sahip olmanızı sağlıyor. Şimdi hep birlikte alışveriş planımızı da yanımıza alarak reyonlar arasında sağlıklı bir alışverişe çıkalım. Sofraların vazgeçilmezleri için et, tavuk, hindi ve balık reyonu

 • Canınız kırmızı et çektiyse, görünür yağlarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yağ içeriği daha az olan bonfile veya biftek kırmızı ette en doğru seçimler olacaktır.
 • Tavuk alacaksanız, göğüs kısmı daha sağlıklıdır. Eğer lezzeti ön planda tutanlardansanız yağ içeriği biraz daha fazla olan budu da tercih edebilirsiniz. Nadir de olsa kendinize kanat ziyafeti vermek istiyorsanız dikkat; sayısına biraz dikkat etmelisiniz.
 • Balık en sağlıklı et grubu olsa da ülkemizdeki tüketim oranı maalesef çok düşük. Zengin omega 3 içeriğiyle balık alternatifsizdir. Mevsimine uygun balıkları tercih ederseniz daha lezzetli öğünler tüketirsiniz,

Acelesi olanlara dondurulmuş gıda reyonu.

 • Dondurulmuş gıda reyonundaki alternatifler seçim yapmanızı zorlaştırsa da, balıklar ilk seçenek olmalıdır. Balık seçerken kızartma yöntemi ile değil fırında pişirilmeyle hazırlanacak olan balıkları tercih etmelisiniz. Ayrıca balık yağının sağlığımız açısından önemini her zaman aklımızda tutmalı, bu konuda maksimum fayda için ise soğuk su balıklarına yönelmeliyiz.
 • Dondurulmuş gıdalar içerisinde bazı sebze ve kurubaklagil yemekleri de bulunmaktadır. Evde hazırlandığı gibi olmasa da dışarıdan verilecek olan siparişlerle kıyasladığımızda her zaman daha sağlıklı bir tercihtir. Ayrıca mikrodalgada kısa zamanda pişen sebze alternatifleri de unutulmamalıdır.

Kahvaltıları zenginleştiren şarküteri reyonu

 • Şarküteri reyonundan sucuk, pastırma, hindi füme, dana jambon, hindi jambon gibi ürünlerden birini alabilirsiniz. Haftada 1 defa tüketilmesi kaydıyla.
 • İlle de salam ve sosis diyenlerdenseniz ürün içeriklerine bakmalı; içerisinde nitrit ve nitrat bulunan şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Kemik ve diş sağlığı için süt ve süt ürünleri reyonu.

 • Bu reyonun olmazsa olmazı yoğurttur. Ülkemizde süt tüketiminin çok fazla olmaması ve bireylerde sıkça görülen laktoz intoleransı yoğurtun tüketim sıklığının artmasına neden olmuştur.
 • Ayran ve kefir bu reyondaki diğer sağlıklı seçeneklerdir. Özellikle bağırsak sağlığı için kefirin günde bir bardak içilmesi önemlidir.
 • Süt reyonunda light ürünlerin tercih edilmesi hem daha az kalori alımını hem de vücudumuza aldığımız kalsiyum miktarının daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Hem sağlıklı hem keyifli atıştırmalıklar için kuruyemiş ve kuru meyve reyonu

 • Omega-3 içeriği yüksek olan ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişlerin fazla tüketilmesi ayna karşısında istemediğiniz görüntülerin oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple bu besinlerin günde 1 avuç tüketilmesi yeterlidir.
 • Kuru meyvelerse, tatlı ihtiyacını doğal yollarla bastırmanın en basit çözümüdür. Ayrıca hazımsızlık sıkıntısı çeken ve bağırsak hareketleri yavaş olan bireylerde de kurtarıcı görevi görmektedir. Kuru erik, kuru kayısı, kuru incir, yaban mersini gibi kuru meyveler tüketim miktarına dikkat etmek kaydıyla beslenme programınızda bulunmalıdır.

En tehlikelilerden biri abur cubur reyonu

 • Çikolata alacaksanız daha çok bitter olan çikolatalarla kalori içeriği düşük olan barları, bisküvi alacaksanız light olanları ve krakerleri tercih etmelisiniz. Kremalı, karamelli, yüksek kalorili çikolatalar ise karın bölgesinde yağlanmaya neden olacağı için kaçınılması gerekenler arasındadır.

Sağlık için olmazsa olmazların bulunduğu sebze ve meyve reyonu

 • Her çeşit sebze ve meyve açısında zengin olan ülkemizde sebze ve meyveleri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, taze ve mevsimine uygun olanı tüketmektir.

Zengin çeşitliliğiyle unlu mamuller reyonu

 • Kan değerleriniz ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa kepekli ekmeğe dikkat. Böyle bir durumda kepek ekmeği tüketimine dikkat etmeli, kan şekerinizi dengeleyen ve uzun süre tokluk hissi veren çavdar ve tam buğday ekmeklerini daha çok tercih etmelisiniz. Ara öğünler için ise kepekli grisini, galeta, ve krakerleri çantamızda bulundurmakta fayda var.

Sağlıklı yaşam biçiminin en önemli destekçisi içecek reyonu

 • Günün yorgunluğunu atmak isteyenler için ekinezya çayı, metabolizmasını hızlandırmak isteyenler için yeşil çay, vücudunda halsizlik hissedenler için ıhlamur ve rezene, hastalıklara karşı daha dinç bir vücut için ise kış çayını tercih edebilirsiniz. İçecek olarak daha çok light olanları tercih etmeniz de fazla kalori almanızı engelleyecektir.

 

Paylaş

Cevap yaz