Makarna gününüz afiyet olsun!

0

h

 

25 Ekim’in Makarna Günü olduğunu biliyor muydunuz? Size doğru makarna pişirmenin püf noktalarının yanı sıra nefis bir de tarif veriyoruz. Üstelik tarifteki Banvit Kırmızı Dana Bonfile’yi banvitburada.com‘dan 25 Ekim günü yüzde 20 indirimle alabilirsiniz.

1.Doğru ölçüde tencere kullanın.

Eğer makarna tencereniz yoksa, yapacağınız miktara göre doğru ölçüde tencere seçmelisiniz. Doğru ölçüde tencere kullanmazsanız makarnayı eklediğinizde suyun ısısı önemli ölçüde düşer . Suyun tekrar kaynaması için yine bir sure gerekir ki bu da makarnanızın hamurlaşmasına sebep olur. Suyun yüksekliği tencerenizin dörtte üçünü geçmesin.

 2. Ne zaman ve ne kadar tuz?

Makarna pişirmenin mükemmel uyumu şöyledir; 1 litre suya 100 gram makarna ve 10 gram tuz. Tuzu su kaynadığında ekmeli ve ateşi hafif kısmalısınız. Zamanında eklenmeyen tuz makarnaya iyice nüfus etmez, erken eklenen tuz ise suyun kaynama süresini uzatır.

3. Makarnayı ekleme zamanı…

Eğer karnınız çok açsa suyu daha çabuk kaynar sanırsınız. Aman dikkat, suyun iyice kaynaması gerekir.. Uzun makarnaları kaynayan tuzlu suya atarken kolaylık sağlamak için kırarak atmayın. Eğilmesini bekleyin ve ikili büyük tahta çatalla karıştırın.

4. Karıştırmayı ihmal etmeyin.

Makarnayı karıştırmanız önemlidir. Kullandığınız makarna kısa ise bir tahta kaşıkla karıştırın eğer spagetti gibi uzun makarna pişiriyorsanız ikili büyük çatal kullanabilirsiniz.

5. Makarnanın kıvamı Al dente olmalı mıdır?

Al dente, makarnalar için tüm dillerde kullanılan diri, dişe dokunur, yapışmayan anlamlarında bir kelimedir. Al dente makarna daha fazla çiğneme ve tükürük salgılanması gerektirir dolayısıyla hazmının daha kolay olduğu söylenebilir ama kesin değildir. Paketlerin üstündeki pişirme sürelerine takip edebilirsiniz. Yine de siz al dente değil de daha fazla pişmiş isterseniz arada istediğiniz kıvamı yakalamak için bir parça deneyebilirsiniz.

6. Makarnayı süzmeyin.

Lütfen artık makarnanızı soğuk sudan geçirmeyin. Katacağınız sosun makarnayla iyice kaynaşmasını engellersiniz. Bu arada sosunuza birkaç kaşık makarnanın haşlama suyundan da koymayı ihmal etmeyin.

Paylaş

Cevap yaz