Doğum kontrolünde yeni bir yöntem…

0

Aktif cinsel hayata sahip olan kadınların çoğu farklı doğum kontrol yöntemleri kullanmakta. Gelişen teknoloji ile birlikte doğum kontrol yöntemlerine de her geçen gün yenileri ekleniyor. Bunlardan biri de doğum kontrol halkası…KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Op. Dr. Yasemin YAKUT yazdı.

Doğum kontrolü amacıyla geliştirilen aylık doğum kontrol halkası,düşük doz hormon içeriği ve kullanım kolaylığı sayesinde, kullanan 10 kadından 9’unun diğer kadınlara da önerdiği modern bir doğum kontrol yöntemidir. Dünyada 8 milyon kullanıcısı bulunan doğum kontrol halkası,kadınlara kolay kabul edilebilir ve ileri derecede etkili, değişik bir hormonal doğum kontrol uygulama olanağı sunmaktadır. Aylık doğum kontrol halkası, yaklaşık 5 cm çapında, özel bir maddeden yapılmıştır. Esnek ve saydam bir yapısı vardır. Uygulandıktan sonra, vücut ısısı ve konsantrasyon farkına bağlı olarak, kontrollü salınım yapar. Bu da vücuttaki ilaç seviyesini, yüzde 99 oranında etkili olacak en düşük seviyede tutar. Dolayısı ile hap alan kadınlarda olduğu gibi ilaç seviyesi her gün kanda iniş çıkışlar sergilemez. Avrupa’da kullanımı çok yaygın olan aylık doğum kontrol halkası, piyasadaki en düşük doz hormon içeriğine sahip olmasının dışında, her gün hatırlamak da gerekmiyor. Böylece çalışsada çalışmasa da günlük temposu çok yoğun olan kadınlar için pratik bir seçenek.

Halka nasıl kullanılıyor?

Halka, bir aylık kullanım amacıyla geliştirilmiş. Fitil gibi vajinaya yerleştiriliyor. Yanlış uygulamak mümkün değil. Tam olarak nerede durduğunun etkinliği açısından bir önemi olmuyor. Halka, vajinada 3 hafta bırakılıyor, ardından 1 hafta çıkarılıyor. Çıkarma işlemi, işaret parmağı kenarının altına takılarak veya orta parmakla işaret parmağı arasında sıkıştırılarak yavaşça çekilip, kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bu 1 haftalık dönemde kadının kanaması oluyor. Halka çıkarıldıktan tam 7 gün sonra yeni halka uygulanıyor. Başlangıçta ilk halka, adet kanamasının 1. ila 5.günleri arasında bir zamanda yerleştiriliyor. Araştırmalar halkayı kullanan kadınların yüzde 97’sinin uygulamada hiçbir sorun yaşamadığını gösteriyor. Yapılan çalışmalarda, kadınların çok büyük bir kısmının halkayı hissetmediği görülmüş. Yine istatistiklere göre, kadınların ve eşlerin büyük çoğunluğu, halkayı seyrek olarak hissetmiş ya da hiç hissetmemiş. Anatomik farklılıklara bağlı olarak halkanın düşme oranı ise yüzde 2.7 olarak bildiriliyor. Halkanın yanlışlıkla düşmesi ya da çıkarılması durumunda, soğuk ya da ılık suyla yıkanarak, 3 saat içerisinde yerleştirilmesi öneriliyor.

Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Doğum kontrol halkasının avantajları oldukça çoktur. Düşük doz hormon içeriği ve aylık kullanım kolaylığı ile kadınların yoğun gündelik hayatı için uygun bir alternatiftir. Kadınlar kendi kendilerine uygulayabilirler ve her gün hatırlamalarına gerek yoktur. Yüzde 99 oranında etkilidir. En düşük doz hormon içeren üründür. Oral alınmadığından karaciğerde ilk geçiş etkisine takılmaz. Kandaki hormon seviyesi dalgalanma göstermez. Yiyeceklerle etkileşimi yoktur. Vücut ağırlığınıetkilemediğine yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Adetleri düzenler. Bıraktıktan hemen sonra hamile kalmak mümkündür. Doğum kontrol haplarıyla kıyaslandığında daha az ara kanama ve lekelenmeye neden olduğu görülmüş.

Bu avantajlarına karşılık, vajinit (vajinada enfeksiyon) görülme sıklığını arttırır. Yapılan çalışmalarda, katılımcıların yüzde 10’u, cinsel ilişki sırasında halkayı hissettiğini fakat bunun ilişkiyi olumsuz etkilemediğini belirtmiştir.

 

Paylaş

Cevap yaz