Dolu dolu bir yarı yıl tatili için

0

Screen Shot 2017-01-19 at 7.41.22 PM

Ve bugün çocukların heyecanla, annelerinin “eyvah” ifadesiyle beklediği yarı yıl tatili başlıyor. Bu 15 günü doldurmak kolay değil. Ama size önerilerimiz var.

Aktivite seven çocuklar için
İstanbul Modern, 7-12 yaş aralığındaki çocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici bir dizi atölye hazırladı. Çocuklar sabah saatlerinde müze uzmanlarıyla sanatı yorumlamaya yönelik atölyelere katılıp, öğleden sonra da ressam İsmet Değirmenci ile birlikte çalışma fırsatı bulacak. Sanat atölyelerinde çocuklar, hem yaratıcılıklarının sınırlarını zorlayacak hem de bir çok sanatı farklı pratiklerle uygulama şansı elde edecek. Yarı yıl sanat atölyelerinde günlük veya haftalık kayıt yaptırmak mümkün.
Robin Hood, sömestr boyunca Mall of İstanbul’da çocukları bekliyor. Robin Hood için özel olarak kurulu alanda çocuklar Origami Sanatı ile Robin Hood şapkası ile ok ve yay yapmayı öğrenecek. Bir diğer sevilen karakter Sihirbaz Marian’de Robin Hood için hazırlanan alanda olacak ve çocuklara Sihirbazlık Atölyesi’nde küçük illüzyonlar sunacak. Capacity, sömestr dönemi için küçük konuklarını mutlu edecek yoğun bir etkinlik programı hazırladı. 23 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında her gün mozaik atölyesi, strafordan iç organlar insan vücudu, kum boyama, ahşap takı, keçe, puzzle gibi değişik yaratıcı atölyeler yer alıyor. Çocuklar 14.00-15.00, 15.30 – 16.30 ve 17.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek bu tasarım atölyelerinde hem yeteneklerini geliştirme hem de sosyalleşme şansı bulacaklar.
Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Yarıyıl tatilinde çocukları eğitici, eğlendirici, beceri kazandıran keyif dolu aktivitelerle buluşturuyor. Kişisel ve sanatsal gelişimi hedefleyen etkinlikler 20 Ocak’dan- 05 Şubat’a kadar devam edecek.
Kanyon, her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukların dört gözle beklediği yarıyıl tatili heyecanına ortak oluyor. 21 Ocak- 05 Şubat tarihleri arasında yarıyıl tatilini İstanbul’da geçirecek tüm çocuklar için İstanbul Modern işbirliği ile “Modern Hiyeroglifler Atölyesi” ni hayata geçiriyor. Kanyon, yarıyıl tatili boyunca Kanyon Çocuk Sokağı alanında gerçekleştirilecek bu atölye ile çocukları, modern teknolojinin ve iletişimin ayrılmaz bir parçası haline gelen emojiler ve tarih öncesi zamana ait olan hiyeroglifler üzerinde karşılaştırmalı bir değerlendirmeye ve yaratıcı bir yorumlamaya davet ediyor.6-10 yaş arası çocuklar için düzenlenen çalışma saat 13.00-14.00 ya da 15: 00- 16: 00 arasında yapılacak.

Tiyatronun tadı
Mehmet Zorlu Vakfı tarafından, çocuklara tiyatroyu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, “Karlar Ülkesi” oyununu   21-22-25-26-27-28-29 Ocak’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahneliyor. Gaye Cankaya’nın yönettiği, Özlem Saraç tarafından Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkılarak yazılan müzikli-danslı çocuk oyunu Karlar Ülkesi, çocuklara dostluğun önemini anlatırken doğa sevgisi de aşılıyor.4 yaş ve üzeri seyircisine perdelerini açan oyun, her mevsimin kendine özgü dokusunu tüm renkleriyle sergilerken, çocukların yaşadıkları dünyayı anlamasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Screen Shot 2017-01-19 at 7.37.34 PM

Ailece muhteşem bir gösteri
7’den 77’ye hitap eden oyun ve gösterilerle sanatseverlerin yeni buluşma noktası olan UNIQ Hall bu kez dev ve önemli bir prodüksiyona ev sahipliği yapıyor. Gate Sahne Sanatları’nın UNIQ Hall işbirliği ile sunduğu Animals Musical’i perdelerini ilk kez UNIQ Hall sahnesinde açacak ve Türkiye’de alışılagelmiş müzikal mantığını silip atacak. 110 kişilik dev kadro, 29 Ocak tarihlerinde seyircisiyle buluşacak.İnsan vücuduyla entegre olan dev hayvan kuklaları, geleneksel temalar taşıyan el işçiliğiyle yapılmış benzersiz kostümleri, 4 sesli polifonik koro, uluslararası standartlardaki müziklerinin birleştiği etnik ve modern koreografiler, sürükleyici senaryosu ve rejisiyle her yaştan seyirciyi büyüleyici etkisinin içine alacak. Bugüne kadar yalnızca Londra ve Broadway‘den çıkıp dünyaya açılmış müzikal prodüksiyonlarının; özgün ve yepyeni bir tarzda toplamda 110 kişilik bir ekip ile ilk kez Türkiye’de de yapılabileceğini hem dünyaya hem de ülkemize gösterecek

Evde bir gün
Çocuklarınızla evde beraber bir “ev günü” geçirmeye ne dersiniz. Sizin bir gün boyunca yaptıklarınıza eşlik edebilir, her şeyi sizinle yapabilirler. Sabah beraberce evi toplayıp sonra markete alışverişe gidebilirsiniz. Akşam yemeği için ihtiyacınız olan alışverişe yaptıktan sonra beraberce yemek hazırlayabilirsiniz. Tabi yemekleri seçerken onların sevdiği sosis ve piliç nuget gibi seçenekleri de menünüze ekleyebiirsiniz. Pizza yapmak da son derece eğlenceli olacaktır.

Dinozorlara hazır mısınız? 
ÖzdilekPark İstanbul, 19 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek ‘World Of Dino’ adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Alanında uzman rehberler eşliğinde milyonlarca yıl öncesinde yaşamış dinozorları tanıma fırsatı yakalayacak olan minikler, ‘gerçeğini aratmayan’ hareketli dinozorlar ile oynama şansı da yakalıyor. Ayrıca Aviraptor’dan Dimetrodon’a, dev T-Rex’ten Dinozor Yumurtalarına kadar birçok heyecan verici görüntüyü miniklerin beğenisine sunacak olan ÖzdilekPark, dinozorların gizemli yaşamları gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Penguenlerle unutulmayacak bir sergi
İstanbul Akvaryum, Türkiye’nin ilk kutup penguenlerini sevenleriyle buluşturarak tüm öğrencilere yarıyıl keyfini doyasıya yaşatıyor. “Canlıların Korunaklı Bölgelerde Yetiştirilmesi” programı kapsamında Türkiye’ye gelen Gentoo soğuk iklim penguenlerinin mucizeler ile dolu dünyasını keşfetmek isteyen çocuklar, sömestr tatilinde de İstanbul Akvaryum’da buluşuyor. İstanbul Akvaryum’un Güney Kutbu temasında yer alan penguenlerin beslenmesini her gün 14:00-14:45 saatleri arasında izleyebilir, bu eşsiz canlıların bir gününü nasıl geçirdiğine ve nasıl yemek yediğine tanıklık edebilirsiniz. Saat 15:00 itibari ile kutuplara göre simüle edilen ve geceye dönen alanda ise penguenlerin uyumalarına şahit olabilirsiniz.

Sinema zamanı
Çocukların heyecanla beklediği sömestr tatili ile birlikte animasyon filmleri birbiri ardına vizyona giriyor. Sıcak hava balonuyla Türkiye semalarında kaybolan Pepee’nin Nemrut’tan Göbeklitepe’ye uzanan yolculuğu ve denizci atalarının binlerce yıllık sırrını keşfe çıkan cesur kaşif Moana’nın hikayesi, Cinecity’de macerasever çocuklarla buluşuyor.

Screen Shot 2017-01-19 at 7.36.42 PM

Babalarla beraber
Dital Eğlence ve Oyun fuarı Gaming İstanbul(GIST), 2 – 5 Şubat 2017 tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde, 14 bin metrekarelik kurduğu oyun, eğlence, alışveriş alanı ile bir kez daha ziyaretçileriyle buluşuyor. Bu da demektir ke babalarla çocukların beraber gidebileceği eğlence ve oyun dünyası sizleri bekliyor. Gaming İstanbul 2017’de katılımcılar Star Wars Force Arena, MARVEL Future Fight, Paramanya ve Netmarble’ın eğlenceli oyunlarını deneme şansı elde edecek ve birbirinden farklı hediyeler kazanma şansı yakalayacaklar. Yalnız söyleyelim, burası 3 yaşın üstündeki çocuklar için uygun.

 

Paylaş

Cevap yaz