Emin ellerde mi?

0

Çalışmak durumunda mısının? Ya da başka sorumluluklarınız var ve bebek bakımında uzman yardımına ihtiyacınız olduğu kesin. Peki doğru bakıcıyı nasıl bulabilirsiniz? 

Kendini koruyamayan, yaşadıklarını anlatamayan, özenli ilgiye muhtaç bebek için yeterince iyi bir anne yedeği bulmak kolay değildir. Anne için bakıcı seçerken en önemli kriterler, güven, iyi niyet ve tecrübe olmalıdır. Pratikte ise, bakıcının çalışma saatleri, ücreti, saatinde mesaisine gelmesi, dürüstlüğü, kötü alışkanlıklarının olup olmaması öncelikli konulardır.Türkiye’de çoğunlukla tercih, akrabalardan birinin bulunmasıdır. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bazen çocuk yuva yaşına gelene kadar geçilmesi gereken bir dönem olarak, anne-baba ortak streslere göğüs gerer, ilişkilerini bozmaz, çocuğa bakım veren kişi ile ilişkisindeki mesafeyi, saygıyı ve iletişimi ayarlayabilir.

Anneden bakıcıya geçişte, yumuşak bir süreci takiben, bebek yavaş yavaş bakıcıya devredilir. Çocuğun algılaması ve yaşı ne kadar bağımlılık dönemindeyse, o kadar hassas davranılmalıdır. 9 ay-2 yaş arası, bebeklerin anneye en yakın oldukları dönemdir. Üç buçuk yaşından sonra obje sürekliliği dediğimiz, çocuğun hafıza ve görmese de hayal edebilme kapasitesi arttığından, bakıcıya başlama daha kolay olacaktır. Bakıcının öncelikle, dürüst, çocuk bakmada tecrübeli, sorumluluk sahibi ve sevecen olması önemlidir. Beden ve ruh sağlığının yerinde, sigara kullanmıyor, mesai saatlerine uyumlu ve işbirliğine yatkın olması gerekir.

Bunlara dikkat!

  • Şartlarınızı, içinde bulunduğunuz dönemde önceliklerinizi ve gereksinimlerinizi iyi tespit edin.
  • Mümkün olduğunca eşler arası bilgilenme ve fikir alışverişinde bulunun.
  • Çocuk bakıcıya alışana kadar, bir süre yanında veya başka odada bulunarak tutumlarını gözlemleyin.
  • Çocuğunuzun kendi kendine uyuma, kendi kendine yeme, özellikle de kendini ifade etme becerilerini geliştirmeye çalışın. Duygularını ve yorumlarını serbestçe ifade etmesini sağlayın.
  • Çocuğunuzla oyun oynarken onun mutlu mu, üzgün mü olduğunu, bakıcının davranışlarını taklit edişinden aralarındaki ilişkilerini anlamaya çalışın.
  • Bakıcının ailesinden, iş tecrübelerinden ve diğer akrabalarından haberdar olun.
  • Aile büyüklerinden, yakın arkadaşlarınızdan veya komşularınızdan göz kulak olmaları için yardım isteyin.
  • Bazen bakıcılardan beklentimiz çok fazla olabilir. Ancak bizim ne kadarını yapabildiğimiz ile çocuğumuzun kişiliği ve tercihlerinin hangi yönde olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.
  • Çocuğunuza kim bakarsa baksın, yeterli süre ve kaliteli bir ilgi ile onun gelişimindeki en önemli kişi olarak varlığınızı koruduğunuzu unutmayın.

 

Paylaş

Cevap yaz