En lezzetli 15 film!

0

JJ

Yemek dünyası ile ilgili seyretmeye değer filmleri keyifle izlemeniz için sizlere hatırlatmak istedik. Sanmayın ki sadece bu kadar film var. Ama biz en çok sevilenler arasından 15 taneyi seçtik.

burnt

Burnt, Çok Pişmiş (2015)
Imdb puanı: 6.6
Bradley Cooper ve Sienna Miller’dan keyifli bir aşçılık filmi. Geçmişte çok başarılı olmuş ama kendini bir süre kenara çekmiş aksi, zor çalışılan bir şef olan Cooper’ın geri dönüşünü ve yeniden yükselme çabasını anlatıyor.

chef

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chef, Şef (2014)
Imdb puanı: 7.3
Şık bir restoranda çalışan şef Carl Casper, nefis yemekler yapar ama çalıştığı lokantaya bağlı olmak onun tarzı değildir. Bunun üzerine bir yemek karavanı açıp, kendi işinin patron olmaya karar verir. En büyük yardımcısı da, sosyal medyayı babası için kullanarak ona yardımcı olan oğludur.

soul ki

Soul Kitchen, Aşka Ruhunu Kat (2007)
Imdb puanı: 7.3
Türk-Alman yönetmen Fatih Akın’ın bu filmi, sevgilisi Almanya’dan Şangay’a taşınan ve işlettiği Soul Kitchen adlı restoranda işleri pek yolunda gitmeyen Zinos’un, hayatını düzene sokmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

hundred

Hundred Foot Journey, Aşk Tarifi (2014)
Imdb puanı: 7.3
Aynı sokakta karşı karşıya iki lokanta. Biri son derece snob bir kadının aşırı lüks lokantası, diğeri ise yöresel tatları korumaya çalışan Hindistan göçmeni bir adamın esnaf lokantası..

şokola

Chocolat, Çikolata (2000)
Imdb puanı: 7.3
Film, tutucu bir Fransız kasabasına gelen genç bir anne ile küçük kızının hikayesini ve onların çikolata dükkânında yaşananları son derece hoş bir şekilde anlatıyor. Johnny Depp ve Juliette Binoche ikilisi de filme ayrı bir tat katıyor.

big nit

Big Night, Büyük Gece (1996)
Imdb puanı: 7.4
Stanley Tucci’nin bu filmi, iki kardeşin batmak üzere olan restoranlarını kurtarmak için son şansları olan büyük bir geceye hazırlıklarını anlatıyor. Bazı sahnelerde gerçekten kendinizi mutfağa atabilirsiniz.

şarkut

Delicatessen, Şarküteri (1991)
Imdb puanı: 7.7
Sürrealist akımının güzel bir eseri olan bu Fransız filmi, herkese göre olmamakla birlikte türünün en ilginç örneklerinden biri. Savaş sonrası bir apartmanda yaşayan garip insanların yaşantıları anlatılıyor.

marieant

Marie Antoinette(2006)
Imdb puanı: 6.4
Nefis bir dönem filmi. Yemekle alakalı olmamakla birlikte sahnelerdeki yemekleri, özellikle de tatlıları görmek gerçekten sinir bozacak kadar çarpıcı. Seyrederken ekranın içine dalmak isteyeceksiniz.

commeunchef

Comme un Chef, Şeflerin Savaşı (2012)
Imdb puanı: 6.4
Amatör bir aşçının, yıldızlı büyük bir şef ile yollarının kesişmesini anlatan keyifli bir film. Jean Reno’yu da seyretmek de çok eğlenceli.

vatel

Vatel(2000)
Imdb puanı: 6.6
Fransız aşçı François Vatel’in, saraya nasıl girdiğini ve orada nasıl bir yer edindiğini anlatan bir Fransız filmi. Zaten yemek konusunda meşhur olan Fransızların yemek filmlerinde de başarılı olduklarının güzel bir örneği.

sefertası

 

 

 

 

 

 

 

 

The Lunchbox, Sefertası (2013)
Imdb puanı: 7.8
Hindistan’da meşhur bir gelenek olan öğlen yemeğini sefertası olarak taşıyan bir sistem üzerine kurulu bu film, bir yemeğin yanlış adrese gitmesiyle başlayan bir ilişkiyi anlatıyor. Ve ilginç olan şu: Harvard üniversitesi yapılan bir araştırmaya göre, 8 milyon sefertasının yalnızca 1 tanesi yanlış adrese gidiyormuş!

ratat

Ratatouille Ratatuy (2007)
Imdb puanı: 8.0
Bu bir çizgi film ama inanın çocuklardan daha çok büyükler için… Kendisine kalan lokantayı yürütmeye çalışan küçük bir çocukla ona yardım eden, yemek konusunda mükemmel olan minik bir farenin hikayesi…

JJ

Julie&Julia (2009)
Imdb puanı: 7.0
Film, zaman ve mekan olarak ayrı olsa bile hayatları iç içe geçen yemekle ilgili iki kadının hikayelerini anlatıyor. Biri de Amerika’nın en meşhur aşçılarından olan Julia Child.

bir tutam baharat

A Touch of Spice, Bir Tutam Baharat (2003)
Imdb puanı: 7.6
Türk-Yunan ortak yapımı bu film, çocukluğunu İstanbul’da yaşayan ama sonra Yunanistan’a sürgün edilen bir aşçı adayının, 35 yıl aradan sonra dedesini ve ilk aşkını tekrar görmek için İstanbul’a geri dönmesiyle yaşadıklarını anlatıyor.

çarliçıkolata

Charlie and the Chocolat Factory, Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)
Imdb puanı: 6.7
Son derece fantastik olan bu filmde bir fabrikada değil, çikolata ve şekerleme dünyası içinde geziyorsunuz. Fakir bir ailenin çocuğu olan Charlie’nin çikolata alacak parası bile yoktur. Bir gün, çok özel çikolatalar üreten bir çikolata fabrikasının sahibi, fabrikayı devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar. Charlie de adaylardan biri olarak fabrika gezisine katılır.

Paylaş

Cevap yaz