En sağlıklı tavuk çorbasını nasıl yaparız ?

0

yildizlicorba

Domuz gribinin hükmünü şiddetle sürdüğü kış aylarında ilk aklımıza gelenlerden biridir tavuk suyuna yapılmış çorbalar. Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğimizde veya bu hastalıklardan korunmak için de annemizin yaptığı tavuk suyu çorbalarını hatırlarız. Peki neden hastalanınca tavuk suyuna çorba içiyoruz sizce? Peki bunu en sağlıklı şekilde nasıl hazırlayabiliriz ?

Tavuk veya et suları, yüzyıllardır yemek kültürümüz içinde yer alır. Tavuk veya et, protein başta olmak üzere pek çok besin öğesi açısından zengindir. Et veya tavukta bulunan besin öğelerinin büyük bir kısmı pişme suyuna geçmez. Bu yüzden sadece et veya tavuk suyu içtiğiniz zaman besleyici bir değeri olduğunu düşünmek yanlıştır. İşte buu yüzden tavuk suyuna çorba hazırlarken, mutlaka tavuk etini de kullanıyor olmamız gerekir.

Grip bağışıklık sistemi düştüğünde ortaya çıkar. Bağışıklık sistemini özellikle bu aylarda güçlü tutmak, grip gibi pek çok enfeksiyon hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin en küçük ama en etkili oyuncuları, immünoglobülinler ve antikorlardır. Tavuk eti, kaliteli protein içeriği sayesinde, bu oyuncuların devamlı oyunda aktif kalmasını sağlar. Tavuk eti, içerdiği aminoasitleri sayesinde hücresel boyutta bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Proteinler dışında demir ve çinko mineralleri de bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynar. Çinko serbest radikallere karşı vücudu korurken, demir de kırmızı kan hücrelerinin yapısına girerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarlar. Tavuk eti, göğüs ve but açısından değişiklik göstermekler beraber bu iki mineralden de zengindir. Çinko ve demir açısından ise but eti daha zengindir.

Bağışıklık sistemi üzerinde en etkili vitaminlerden biri olan B6, direkt olarak antikor üretimine yardımcıdır. B6 vitamini eksikliğinde, hücresel bağışıklık yanıtlarının düştüğü, antikor sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir.Tavuk eti -özellikle göğüs eti- B6 vitamininden zengindir. Tavuk çorbası ve özellikle tavuk göğsü, karnozin ve anserine denilen birtakım aminoasitlerin yan yana gelmesi sonucu oluşan iki güçlü antioksidant açısından zengindir. Karnozin ve anserin içeriğinden dolayı, tavuk çorbalarının grip, soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, öksürük gibi hastalıklarda doğal bağışıklık sistemi cevaplarının artmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Şimdi gelelim tüm bu veriler ışığı altında en sağlıklı tavuk çorbasını nasıl yapacağımıza…

  • Bir tavuk göğsünü ve bir tavuk butunu 4-5 bardak soğuk su ile haşlayın. (Haşlama suyunun içine bir adet soğan ve bir adet havucu küp şeklinde doğrayarak ilave edebilirsiniz).
  • Haşlanan tavuk etlerini küçük parçalara ayırıp, tekrar haşlama suyunun içine koyun.
  • 4 çorba kaşığı yulafı (yulaf kullanmamızın nedeni, beta glukan içeriği sayesinde bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu katkısıdır) soğuk suyla ıslatın. -Yulaf istemiyorsanız, tel şehriye de kullanabilirsiniz.- 10-15 dakika bekledikten sonra tavuk suyu ve etinin bulunduğu tencereye ekleyin.
  • Tuz, taze çekilmiş karabiber ve arzunuza göre zerdeçal veya kırmızı biber ilavesiyle kaynama noktasına gelene kadar ısıtın.
  • Üzerine ince kıydığınız maydanoz serpip, limon suyu sıkarak tüketebilirsiniz.

Bu şekilde pişirerek, bağışıklık sistemini güçlendirici ve besleyici bir tavuk çorbası hazırlamış olursunuz. Yulaf yerine şehriye veya sadece sebze kullanarak da hazırlayabileceğiniz bu çorbayı , blenderdan geçirerek ek besine başlamış, 8 ayın üstündeki bebeklerin beslenmesinde de kullanabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz