En sinir kirlerden en kolay kurtulma yolları!

0

 

6a2fdfe58e33a2b84972f8b772a0140b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutfağımızda en çok kullandığımız şeyler, normal olarak en çabuk eskiyen ve kirlenen malzemeler oluyor. Onları atmak yerine doğru ve pratik temizleme yollarıyla daha uzun süre kullanımını sağlayabilirsiniz.

Kesme tahtası

cleaning-cutting-board-2

 

 

 

 

 

 

 

 

Limon suyunu tuzla karıştırın ve kesme tahtanızı, bir sünger yardımıyla bu karışımla silin. Böylece çizikleri yok edebilirsiniz.

Bakır kaplar

screen-shot-2016-09-18-at-10-07-46-am

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Eskiden beri bakır kaplar mutfağımızın klasiklerindendir. Gerçi bizler kalaycılara götürmeye alıştık ama “yeni nesil” bakır kaplar için farklı yollar var. Bunun için sadece tuz ve sirke yeterli. Önce bakır yüzeye tuz serpin. Sonra bir sünger yardımıyla sirkeyle ovun.

Yanmış yağ lekeleri

firin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fırın tepsileri ya da borcamlarınızdaki yanmış yağ lekeleri sizi de deli ediyordur. Bunun için hidrojen peroksit (yani oksijenli su) ve soda ile yapacağınız karışımı kullanabilirsiniz. Bu karışımı lekeli kabınıza döküp yarım saat bekleyin. Sonra da yıkayın. Aynı karışımı çaydanlıklarınız için de kullanabilirsiniz.

Armatürler

screen-shot-2016-09-18-at-10-13-06-am
Onların pırıl pırıl, lekesiz olması ne de güzeldir. Bunu sağlamanız için sadece limonla ovmanız yeterli! Güvenli ve çevre dostu bir förmül değil mi?

Paylaş

Cevap yaz