Ergen oğlumdan öğrendiğim 10 şey…

0

Screen Shot 2016-01-15 at 10.18.36 AM

Uzun yıllar annelik ve çocuk büyütme hakkında yazılar yazan Gazeteci Nora Romi, artık 15 yaşını doldudan ergen oğlundan öğrendiklerini kaleme aldı. Bir okuyun, içinizi biraz olsun rahatlatacaktır.

15 yaşını bitiren bir oğlum var. Kendisini uzun zamandır çocuk gibi görmüyordum çünkü doğduğu günden beri olgun bir havası olmasının üstüne son 4-5 senede yaşadığı acılar ve maddi manevi kayıplar onu gerçekten adam etmiş durumda. Fiziksel olarak da iri olması (abartıyorum sanmayın 2 metreyi geçti ayakları ise 48’i) ona bedenini taşıma sorumluluğu da getirdi sanırım beraberinde…
Siz ergen erkek anneleriyle paylaşmak istediklerim var. Sanırım içinizi de biraz rahatlatacağım. Tabii ki karakterler ve yaşananlar çok farklı bireyler yaratsa da ortak bir gelişme de söz konusu.

  1. Ergenliği kafaya takmayın. Yaptıklarını, dağınıklığını, sorumsuzluğunu sorun haline getirmeyin. Bunları onun yerleşmiş karakteri olduğunu sanmayın.
  2. Hayata esprili yaklaşın. Ana oğul iletişiminizde de espriye yer verin.
  3. Ortak şansızlıklarınızla, yaşadığınız bazı aksiliklerle beraberce dalga geçin.
  4. Yaşadığınız acıların sizden daha çok onu daha güçlü yapacağına inanın. Bunları onun gelişiminin bir parçası olarak kabul edip üstesinden gelebileceğine inanın.
  5. Sizinle konuşmak istediği zaman ne işin varsa bir kenara bırakın ve onu dinleyin.
  6. Onunla dertleşin, kendi sıkıntılarınız ya da kafa karışıklığınız konusunda ondan fikir alın. İnanın öyle şeyler söyleyecek ki…
  7. İstediklerini yapmasına izin verin. Ama neyi ne kadar yapması konusunda sınırlarınızın nedenlerini anlatın. Zamanı gelinde hepsini değerlendireceğini, neyi ne zaman yapması gerektiğini göreceğini bilin.
  8. Ona güvenin. Bütün yazı sabaha kadar bilgisayar başında geçiren oğlum, ben sinir krizi geçirdiğimde, “Anne, merak etme. Zor bir seneye başlıyorum, bırak şimdi oynayayım. Okullar açılınca ben ayarlayacağım ve derslerim iyi olacak, merak etme, sen kafana takma!” dedi bana. Ve öyle yaptı.
  9. Yemedim yedirdim lafı doğruymuş. Onu doyurabilmek için çok fazla doldurmayı sevmediğim mutfakta sadece lor peyniri ve yumurtayla yaşadığım günleri bilirim. (Hoş, işime de geldi)
  10. Arkadaşlarını önemseyin ve sevin. Onarın da sizi sevmesini sağlayın. Eviniz onlara açık olsun.

Paylaş

Cevap yaz