Et mi alacaksınız? İşte bilmeniz gereken 4 et kesimi!

0

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Et hem lezzeti hem de besleyiciliği açısından oldukça önemli bir besin. Peki et hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz? Mesela steak ve antrikot arasındaki farkı biliyor muyuz?

Evde buzluğumuzda duran, özel misafirlerimiz için ayırdığımız bir eti en iyi şekilde pişirip sunabilmemiz için kesimi çok önemlidir. Etler dananın neresinden elde edildiklerine ve kesimlerine göre pişirilmelidir ki, lezzetlerinin hakkını versin. İşte en popüler dört et kesimi ve en iyi nasıl pişirileceği hakkında ipuçları…
Steak bir terimdir ve dana etinin farklı kesilmiş birçok bölümünü içerebilir. Flank steak, hanger steak, skirt steak gibi birçok seçenek olmasına rağmen biz en popüler dört kesime yoğunlaşacağız: Bonfile, New York, T-bone ve antrikot.

Dananın neresinden üretilmiş?
Yukarıdaki dana şemasına bir göz atalım. Bahsettiğimiz dört kesim türü de aynı bölgenin üst kısmında bulunan birkaç kasta bulunuyor: Kontrfile, bonfile ve antrikot. Bu kaslar çok sık çalışmaz ve pişmesi için çok zaman gereken bağ dokusu içermez. Bunun bir sonucu olarak, bu bölge etleri daha yumuşaktır ve pişmeleri için diğer bölgelerdeki etler gibi kahverengi bir görüntü almaları gerekmez.

Bonfile
Nasıl satılır: Kemiksiz, etin en pahalı kısmı
Dananım neresindedir: Bonfile kontrfilenin altında bulunur. Bütün bir bonfile geniş olarak başlar ve kuyruğa doğru incelir.
Nasıl gözükür: Deri, yağ ve kıkırdakları kesildiği zaman bonfile küçük ve kompakttır. Et yağsızdır ve daha kalın kesilir.
Tadı neye benzer: Bonfile tereyağımsı ve hafif bir tada sahiptir.
Nasıl pişirilir: Bonfileyi pişirmenin en iyi yolu kahverengileşmeden, rengi kızarana kadar pişirmektir. Hatta fırında bile pişirebilirsiniz.

New York
Nasıl satılır: Genellikle kemiksiz satılır.
Dananın neresindedir: Kontrfile kısmında bulunur.
Nasıl gözükür: Et boylu boyunca yağlı olsa da büyük yağ parçaları çok bulunmaz.
Tadı neye benzer: Sahip olduğu şerit yağ, ete yumuşaklık katar ve lezzeti buradan gelir.
Nasıl pişirilir: Yüksek ateşte ızgarada pişirebilirsiniz.

T-bone
Dananın neresindedir: Bonfile ve kontrfilenin birbirini ayıran kemiği içerecek şekilde, arka sırt bölgesinden çıkartılmasıdır.
Nasıl gözükür: İsminden de belli olacağı gibi kontrfile ve bonfilesini birbirinden ayıran T harfine benzeyen kemiği vardır. Etin bir kısmında New York’taki gibi şerit olarak yağ bulunur.
Tadı neye benzer: Bu et kesinlikle bizce dünyanın en iyisi! Yağlı ve piştikten sonra hafif sulu olması lezzetine lezzet katıyor.
Nasıl pişirilir: Bu eti pişirirken dikkatli olmalısınız çünkü bir tarafı daha yağlı olduğu için daha hızlı pişer. Izgara yaptığınız zaman iki ayrı seviyede ısı kullanın yoksa bir tarafı diğer tarafından daha çok pişmiş veya yanmış olabilir.

Antrikot
Nasıl satılır: Kemikli veya kemiksiz satılır.
Dananın neresindedir: Hayvanın boynuna doğru uzanan sırt kısmından çıkartılır.
Nasıl gözükür: Ara ara yağ bulunur lakin bu yağlar ete yumuşaklık katar. Hayvanın en yumuşak etlerinden bir tanesidir.
Tadı neye benzer: Yumuşak ve sulu olduğu için ızgarası en güzel olan ettir.
Nasıl pişirilir: Fırın, ızgara veya tava antrikota en uygun pişirme yöntemidir. Çünkü antrikot yumuşak bir ettir. Yüksek ateşte pişirebilirsiniz, ancak yağdan dolayı pişimini iyi takip etmelisiniz.

 

Paylaş

Cevap yaz