Evdeki alerji tehlikeleri: Halılar ve tüyler…

0

Büyük şehirlerde yaşayan, zamanının çoğunu kapalı alanlarda geçiren çocuk ve yetişkinlerin en ciddi sorunu olan ev tozu akarı yani mayt, en çok halılarda bulunuyor. Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzm. Prof. Dr. Yonca NUHOĞLU ne yapmamız gerektiği konusunda bize bilgi verdi.

Ev tozu akarları, insan atıkları ile beslenen, sıcak ve nemli ortamları seven, gözle görülmeyen mikroskobik canlılardır. Bu canlıların vücut parçacıklarıve dışkılarıhavaya karıştığında alerjiye neden olur. Ev tozu alerjisi bazen sadece alerjik nezleye, bazen de alerjik nezle ile beraber alerjik astım bronşite neden olabiliyor. Alerjik solunum yolu tedavisinde öncelikli hedef, hastanın çevresinde bulunan ev tozu akar miktarını en aza indirmektir. Ev tozu akar parçacıkları ağırdır ve uzun süre havada asılı kalamaz. Bu nedenle özellikle halılarda yaşam alanı oluştururlar. En öncelikli tedavi yöntemi, evde bulunan halıların kaldırılmasıdır. İster elde, ister fabrikada dokunan, sentetik ve yün tüm halılar, ev tozu akarlarının yaşam alanlarıdır. Akarlarbakteri olmadığından, anti-bakteriyel halılarda sorunu çözmede yeterli değildir. Tek çözüm halıların kaldırılmasıdır.

Elektrik süpürgesiyle yerde serili halıları yıkamak da alerjenin uzaklaştırılmasınafayda sağlamadığı gibi, halıyı nemlendirerek akarların daha fazla yaşamasına neden olur. Buharlı temizlik robotlarıyüksek ısıyla akarları öldürür ancak dışkı parçacıklarını uzaklaştırmada yetersiz kalır. Sonuç olarak, ev tozu akarı alerjisi olan çocuk ve yetişkinlerin akarlardan uzak durmalarının tek yolu,halıların kaldırılmasıdır. Halıların yerine çamaşır makinesinde yıkanabilecek ince örgü kilimler kullanılabilir. 60 derecede yıkanabilen kilimlerde hem ev tozu akarlarıölür hem de akarların dışkı parçacıklarısuyla uzaklaştırılmış olur. Altmış derecede yıkanmaya uygun olmayan kilimler, 40 derecede yıkanabilir ve hastanın odasının dışındaki alanlarda kullanılabilir.

Ev tozu önlemlerine önemli katkıda bulunacak bir diğer girişim de, akarları geçirmeyen yatak, yastık ve yorgan kılıflarının kullanılmasıdır. Yapılan çalışmalar, akar temasının en fazla yatak yorgan ve yastıktan, gece uyku sırasında geliştiğini gösternektedir. Alerji kılıfları yatak, yorgan, yastıktaki akarların kişiye geçişini engeller. Bu kılıfların üzerine serilen normal çarşaflar haftada bir çıkarılıp, 60 derecede yıkandığında, altta kalan alerji kılıfı da nemli bir bezle silinip tozu alınırsa, çocuğun yataktan ev tozuna maruz kalması en az düzeye indirilmiş olur. Alerji kılıfı dışındaki tüm uygulamalar yataktan “mite” temasını engellemede yetersiz kalır.

İstenmeyen Tüyler de Alerji Yapabilir!

– Kedi ve köpek alerjisinde, alerjik reaksiyon çoğunlukla hayvanın salya ve idrar gibi atıklarına karşı gelişir. Hayvan tüyü ise bu maddeler için sadece bir taşıyıcı rol üstlenmektedir. Bu durumun hayvanın tüyünün uzunluğu ile ilgisi yoktur. Özellikle kedi alerjisi, çok kalıcı ve bulaşıcı bir maddedir. Hayvanla aynı evi paylaşan insanların kıyafetleriyle, ortak yaşanan okul – işyeri gibi birçok alana taşınabilir.

– Evde hayvan ile birlikte yaşamayı tercih eden alerjik bireyler, hayvanı mümkün olduğunca sık yıkayarak üzerindeki alerjik maddeyi uzaklaştırabilirler. Köpekler yıkanmayı severler ancak kediler sudan hoşlanmadığından, “kedi alerjenini” azaltmada daha farklı yöntemlere başvurulması gerekir.

– Hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile sık yapılan ev temizliği bu yönde çok etkili bir yöntemdir. Hayvanlarının yatak odalarına girmesi de engellenmelidir.

– Hayvan alerjenleri küçük ve havada uzun süre asılı kalabilen maddeler olduğundan, hava temizleyici aletler havada asılı olan alerjik maddeyi büyük oranda uzaklaştırabilir. Evinde hayvan besleyen anneanne, babaanne, dede gibi aile bireyleri de, alerjik çocuğun evine gitmeden önce banyo yapıp, temiz kıyafetler giymelidir.

 

Paylaş

Cevap yaz